Túžba spať s rodičmi ako zlozvyk?

Patricia Poprocká, 10. februára 2020 o 05:06

Rodičovské vzory, ktoré nám podsúva naša spoločnosť, sú niekedy naozaj zvláštne, ak nie rovno škodlivé. Aj keď nie každý musí byť zástancom spoločného spania detí s rodičmi, označovať prirodzenú túžbu detí byť s rodičmi a strach z tmy za zlozvyk, je priveľa. Tak to prezentujú edukatívne brožúry pre mamičky v pôrodnici, na ktorých distribúcii sa podieľa štát.

Prečo niektorí tak neradi vidia dieťa v rodičovskej posteli?

Foto: shutterstock.com

Pripomína to síce zastarané socialistické praktiky, ale sú to naozaj rady čerstvým slovenským mamičkám v 21. storočí: „Aj vaše dieťa sa bojí v tme a chce sa uistiť, že ste stále pri ňom? Nemali by ste mu ustúpiť,“ konštatuje brožúra Rodičia aj ja, ktorú vytvoril kolektív odborných lekárov vrátane psychologičky pre čerstvé matky. Má ich zorientovať v základnej starostlivosti o bábätká, v „pomôckach“ ktoré v materstve potrebujú, a tiež v úradných veciach ako matričný zápis či štátne dávky.

Ako sme informovali minulý týždeň, brožúra napríklad nekriticky vychvaľuje cumlíky bez toho, aby spomenula čo len jedno ich negatívum. Nie je to však jej jediný nedostatok. Ďalším je poradenstvo, čo robiť, keď dieťa chce spať s rodičmi v jednej posteli. Brožúra túto túžbu zaraďuje do kapitoly Detské zlozvyky.

Aj keď existuje množstvo štúdií, ktoré poukazujú na výhody spoločného spania rodičov s deťmi a naopak, na nevhodnosť skorej separácie detí v samostatnej izbe, táto rodičovská príručka na ne neberie ohľady. Naopak, vyzdvihuje potrebu rodičov vyspať sa a nesprávne hodnotí, že s deťmi v ich posteli to nie je možné. Dokonca rodičom podsúva, ako sa majú cítiť a samostatné spanie detí označuje za výchovný mantinel, ktorý treba dieťaťu dať.

„Aj vy sa potrebujete vyspať po dlhom namáhavom dni, no pri kopajúcom a metajúcom sa dieťati vedľa vás si neodpočiniete. Pre výchovu dieťaťa sú dôležité isté pravidlá a presne stanovené hranice. Ak má dieťa zlé sny, choďte ho utíšiť, ale neostaňte pri ňom, ani si ho neodneste do svojej postele, mohlo by to v budúcnosti zneužívať,“ radí príručka.

Odkiaľ autori príručky zistili, že každé dieťa sa v posteli metá a kope, neuvádzajú. Ani to, čo znamená zneužívanie a čo je škodlivé na tom, ak spia deti so svojimi rodičmi.

Neobstojí ani argument, že rodič sa s dieťaťom v posteli nevyspí. Pretože ak by dieťa mohlo spať s rodičmi, cítilo by sa bezpečne, malo by pokojný spánok a všetci by si do rána spoločne oddýchli. Ak ale dieťa s rodičmi nespí a budí sa zo spánku, má strach a volá ich k sebe, práve to rodičov v noci vyrušuje a spôsobuje na druhý deň pocit nevyspatia. Namiesto vysvetľovania a pokusov učiť dieťa spať samé je jednoduchšie splniť detskú potrebu mať pri sebe blízkeho človeka. Skôr či neskôr z toho vyrastie a bude chcieť mať súkromie.

O prospešnosti spoločného spánku detí a ich rodičov v každom veku sme už na našom portále písali. Ako vysvetlila napríklad predsedníčka OZ Mamila MUDr. Lucia Kantorová, potreba dostať dieťa z postele je výsledkom psychologických smerov v 20. storočí, pre ktoré bola na piedestáli samostatná existencia dieťaťa bez rodiča. „Nepočítala s tým, že ľudské mláďa patrí medzi tvory, ktoré potrebujú starostlivosť rodičov počas veľmi dlhej doby, a že táto potreba je daná biologicky,“ uviedla.

Dodala tiež, že generácia dospelých, ktorá prešla výchovou podľa filozofií požadujúcich samostatné zaspávanie a spanie, má historicky najväčšie problémy so spánkom a najvyššiu spotrebu liekov na spanie. Celý článok o spoločnom spánku detí a rodičov si môžete prečítať TU.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >