Veďte si zápisník, zoberte voľno. Päť vecí, ktoré vám pomôžu byť skvelým rodičom

Patricia Poprocká, 30. januára 2020 o 04:29

Aby sme sa stali výbornými rodičmi, musíme sa stať výbornými ľuďmi, konštatuje odborník na líderstvo a dosahovanie osobného úspechu Robin Sharma v knihe Rodinná múdrosť od mnícha, ktorý predal svoje Ferrari. Cesta k tomu nie je až taká zložitá, sám ponúka aj návod.

Aby človek dokázal byť milý a láskavý k deťom, musí byť spokojný sám so sebou.

Foto: shutterstock.com

Základom je, aby sa človek popri rodičovstve dokázal venovať aj sebe. Samozrejme, nie na úkor detí, nájsť si každý deň čas na osobnú regeneráciu je ale nevyhnutné. Len človek, ktorý je spokojný sám so sebou a v živote sa cíti dobre, môže konať dobro.

Ak teda rodič chce mať na deti dostatok energie, trpezlivosti či láskavosti, musí sa cítiť dobre predovšetkým on sám. Robin Sharma ide ešte ďalej, dokonca vraví, že aby človek dokázal skutočne milovať svoje deti, musí zdravo milovať predovšetkým seba.

V spomínanej knihe Rodinná múdrosť odporúča týchto päť jednoduchých krokov:

1. Vstávať skoro

V knihe to Robin Sharma nazýva stať sa členom klubu „Ráno o piatej“. Prínos skorého vstávania vidí najmä v psychologickej výhode, ktorú človek získa. „Kým ostatný svet ešte spí, ty si už hore a venuješ sa tomu, o čom iní ľudia vedia, že je dôležité pre dobrý život, ale nemajú na to čas,“ vysvetľuje v knihe.

Pod tým „dôležitým“ myslí čokoľvek, čo človeka obohatí – napríklad čítanie dobrých kníh, meditáciu, prechádzku, alebo hoci len pozorovanie východu slnka.

2. Pracovať na duševnom rozvoji

Využiť na to človek môže práve tú hodinku navyše, ktorú skorým vstávaním získa, môže si ju ale nájsť aj v inú časť dňa. Múdrosti získa z kníh, ale tých naozaj múdrych, kde človek nájde inšpirujúce myšlienky.

Čítanie však nie je všetko, Robin Sharma spomína aj meditáciu alebo aspoň vizualizáciu svojho ideálneho dňa či ideálneho života. K tomu odporúča príjemnú hudbu, alebo aj príjemnú činnosť, ktorá človeka napĺňa, hoci napríklad práca v záhrade.

3. Cvičiť

V zdravom tele zdravý duch nie je len fráza, ktorú v socializme v školách povinne lepili na nástenky. O telo sa treba starať, a to pravidelne. „Snažiť sa o fyzickú dokonalosť je výborný spôsob, ako dosiahnuť celkovú dokonalosť,“ zdôrazňuje Robin Sharma.

Človek si športovaním pestuje pevnú vôľu, prekonáva vlastnú pohodlnosť a posúva aj vlastné hranice, keď zvyšuje úroveň cvičení. Učí sa sebakontrole, keď sa popri cvičení zdravo stravuje a odoláva reklamným trikom.

Odborník na líderstvo upozorňuje, že lenivosť je prirodzená, aleže sa ráta každý pokrok. „Vždy, keď sa prinútiš zájsť do telocvične v deň, keď na to nemáš veľkú chuť, staneš sa o trochu silnejšou. Vždy, keď v chladný zimný deň pôjdeš behať, aj keď ostať pod dekou je také lákavé, staneš sa trochu lepším človekom. Venovať sa zlepšeniu fyzickej kondície je skvelý spôsob, ako si zlepšiť charakter,“ konštatuje Robin Sharma.
Nie je šľachetné byť lepší než ostatní, šľachetné je byť lepší, než si bol predtým.

Človek cvičením získa duševnú silu, trpezlivosť, aj celkový pocit šťastia. Viac než o fyzickú krásu by sa mal však aj pri cvičení snažiť o zlepšovanie svojho vnútra, svojho ja. „Nie je šľachetné byť lepší než ostatní, šľachetné je byť lepší, než si bol predtým,“ pripomína Robin Sharma staré indické príslovie.

Upozorňuje však aj na inú dôležitú vec: „Vždy, keď neurobíš, čo je správne, posilníš zvyk robiť to, čo je nesprávne.“ Vynechané cvičenie teda podľa neho posilňuje zvyk necvičiť, a čím viac tréningov človek vynechá, tým väčší zvyk necvičiť si vypestuje.

Toto podľa neho platí aj v iných životných situáciách – keď niekomu nepoďakujeme, alebo keď sa pre únavu odmietneme venovať deťom, posilňujeme zvyk neďakovať, nevenovať sa deťom. Ten môže dokonca prerásť až tak ďaleko, že nahradí ten pôvodný pozitívny zvyk.

4. Zobrať si voľno

Robin Sharma odporúča šesť alebo sedem hodín týždenne, kedy by si mal človek vyhradiť čas na to, čo mu robí radosť, a k čomu sa počas týždňa nevie dostať.

Pre matky to znamená čas bez detí, kedy získajú priestor oddychovať a premýšľať. Expert dáva pár tipov ako masáž, prechádzku, čítanie kníh pri šálke horúcej čokolády, tanec naboso v tráve, pozorovanie hmyzu, v podstate čokoľvek. Hlavné je, aby bol pri tom človek naplno prítomný, sústredený na danú činnosť. Expert v tom vidí príležitosť naplno precítiť svoj život.

5. Viesť si zápisník

Aby sa v tom celom, a najmä v sebe človek dobre vyznal, najlepšie je spísať si veci na papier. Robin Sharma radí ľuďom, aby si viedli si zápisník. Niečo ako denník, kde však udalosti aj analyzujeme a hodnotíme. Teda napríklad čo sme urobili, prečo, a aké ponaučenie sme z toho získali.

„Lekárske výskumy potvrdili, že si stačí 15 minút denne zapisovať do osobného zápisníka, aby sa zlepšilo zdravie, fungovanie imunity i životný postoj,“ vraví Robin Sharma.

No čo myslíte, dáte sa na to?


ANKETA:

Vyskúšate rady Robina Sharmu?

68,0%



8,0%



4,0%



0,0%



20,0%












Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >