Ako sa menia niekdajšie detské domovy. V Nitre vytvorili domácke prostredie pre 22 detí

TASR, 19. januára 2020 o 03:22

Dvadsaťdva klientov niekdajšieho detského domova v Nitre sa v týchto dňoch začne sťahovať do vynovených priestorov, v ktorých budú môcť žiť v rodinnom prostredí. Dve skupiny po 11 detí budú mať v domove k dispozícii vlastné izby, obývačku, kuchyňu a ďalšie zariadenie, v ktorom môžu žiť ako v bežnom byte.

Deti potrebujú vyrastať v rodine alebo podmienkach, ktoré sa jej približujú.

Foto: Ilustračná fotografia Shutterstock.com

Oba priestory sa nachádzajú v jednom z pavilónov bývalého detského domova, ktorý sa vlani v januári na základe zákona zmenil na centrum pre deti a rodinu. „Vo vynovených priestoroch budú mať naši klienti vo veku od šesť až po 25 rokov samostatný vchod a budú tu žiť ako v rodine. Takže aj vychovávatelia sa tu o deti starajú tak, ako by boli ich rodičmi," vysvetlila riaditeľka Centra pre deti a rodinu Nitra Ľubica Dragúňová.

Centrum sídli v priestoroch po bývalej materskej škole. Tá bola pred 24 rokmi prebudovaná na dojčenský ústav a neskôr na detský domov. Vlani v januári všetky domovy zanikli a vznikli centrá pre deti a rodinu, ktorých cieľom nie je len prijímať deti odkázané na pomoc štátu, ale robiť všetko pre to, aby sa rodina v kríze dala opäť dokopy. Veľké centrá pre deti a rodiny budú časom zanikať a starostlivosť o deti bude prechádzať na zariadenia rodinného typu.

V súčasnosti centrá pre deti a rodinu plnia okrem úloh niekdajších detských domovov aj funkciu krízových stredísk a resocializačných zariadení. Takže pomáhajú napríklad aj s drogovo závislými deťmi či s inými problémami, ktoré sa v rodinách vyskytujú. Často poskytujú aj ambulantnú starostlivosť a prácu v teréne, keď riešia problémy priamo v rodinách a pomáhajú ich opätovne spojiť, ak sa pre krízu dočasne rozdelili, povedal Richter.

Kapacita nitrianskeho zariadenia je 74 detí. „Máme tu dve samostatné skupiny klientov a dve špecializované skupiny detí, ktoré sú choré. V profesionálnych rodinách žije 30 našich detí. Ambulantnú a terénnu starostlivosť poskytujú štyria zamestnanci. Naším cieľom je naozaj pracovať aj s rodičmi a pokiaľ sa dá, ponechať deti doma. Rodiny v kríze môžu teda využiť ambulantnú starostlivosť alebo intervenciu priamo u nich doma," uviedla Dragúňová.

Centrum pre deti a rodinu v Nitre má momentálne rozpracovaných 15 rodín, ktorým sa snaží pomôcť tak, aby deti mohli zostať doma a nemuseli byť odlúčené od svojich blízkych. „V Nitre sa takto podarilo ponechať deti v rodine v piatich prípadoch, v rámci Slovenska ide o 159 detí, pri ktorých sa nám podarilo zabrániť ich umiestneniu do niektorého zo zariadení a ktoré mohli aj napriek rodinným problémom zostať v domácom prostredí," zdôraznil generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Marián Valentovič.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVýchova a vzťahy - ďalšie články

 • Obrázok Prebieha Národný týždeň manželstva. Páry si majú pripomenúť svoj príbeh

  Prebieha Národný týždeň manželstva. Páry si majú pripomenúť svoj príbeh

  Na pripomenutie si svojej spoločnej histórie vyzývajú manželov organizátori desiateho ročníka Národného týždňa manželstva, ktorého témou je Náš príbeh.

 • Obrázok Túžba spať s rodičmi ako zlozvyk?

  Túžba spať s rodičmi ako zlozvyk?

  Rodičovské vzory, ktoré nám podsúva naša spoločnosť, sú niekedy naozaj zvláštne, ak nie rovno škodlivé. Aj keď nie každý musí byť zástancom spoločného spania detí s rodičmi, označovať prirodzenú túžbu detí byť s rodičmi a strach z tmy za zlozvyk, je priveľa. Tak to prezentujú edukatívne brožúry pre mamičky v pôrodnici, na ktorých distribúcii sa podieľa štát.

 • Obrázok Manželstvo Slováci odkladajú, ale nezavrhujú, sobášov pribúda

  Manželstvo Slováci odkladajú, ale nezavrhujú, sobášov pribúda

  Viete, že nasledujúci týždeň bude u nás Národným týždňom manželstva? Mnohí ho považujú za prežitok, mnohí však stále za ten jediný pravý zväzok. Čo je dobré na manželstve, čo pre ľudí dnes znamená?

 • Obrázok Sedem výchovných rád odborníka, ako mať spokojné a šťastné dieťa

  Sedem výchovných rád odborníka, ako mať spokojné a šťastné dieťa

  Treba deti vychovávať, alebo stačí, keď im pôjdeme príkladom? Potrebuje dieťa mantinely, alebo ho stačí len láskavo usmerňovať? Výchovné rady sa valia z každej strany, ak sa však nad nimi zamyslíme, všetky hovoria v podstate o tom istom, len inými slovami.

 • Obrázok Šport je pre deti nevyhnutný. Aj súťaže?

  Šport je pre deti nevyhnutný. Aj súťaže?

  Hlavne, nech sa hýbe, alebo by malo športujúce dieťa aj súťažiť? Športovať len pre zdravie nestačí, odkazuje tréner prešovského Karate klubu Junior Ľubomír Čiernik. Ak sa má dieťa niekam posunúť, naučiť zdolávať prekážky či pracovať s vlastnými emóciami, musí sa jednoducho porovnávať na pretekoch s inými.

 • Obrázok Už žiadne scény v obchode! Táto mamička mala geniálny nápad, ako s tým raz a navždy skoncovať

  Už žiadne scény v obchode! Táto mamička mala geniálny nápad, ako s tým raz a navždy skoncovať

  Nakupovanie s deťmi vie byť poriadne náročné. Ak im nechcete kúpiť to, po čom práve túžia, môžu v obchode urobiť pekný škandál. Nech sa prihlási rodič, ktorému ešte dieťa neurobilo na nákupoch jačiacu scénu! Taký neexistuje.

 • Obrázok 10 tipov, ako sa viac venovať deťom

  10 tipov, ako sa viac venovať deťom

  Venovať sa deťom je veľmi dôležité, v každodennom zhone však rodičia často len ťažko nachádzajú čas, ktorý by mohli stráviť len so svojimi potomkami. Prinášame vám 10 tipov, ako si na svoje deti nájsť viac priestoru.

Ďalšie články v rubrike >