Deti potrebujú vyrastať v rodine alebo podmienkach, ktoré sa jej približujú.
Foto: Ilustračná fotografia Shutterstock.comOba priestory sa nachádzajú v jednom z pavilónov bývalého detského domova, ktorý sa vlani v januári na základe zákona zmenil na centrum pre deti a rodinu. „Vo vynovených priestoroch budú mať naši klienti vo veku od šesť až po 25 rokov samostatný vchod a budú tu žiť ako v rodine. Takže aj vychovávatelia sa tu o deti starajú tak, ako by boli ich rodičmi," vysvetlila riaditeľka Centra pre deti a rodinu Nitra Ľubica Dragúňová.
Centrum sídli v priestoroch po bývalej materskej škole. Tá bola pred 24 rokmi prebudovaná na dojčenský ústav a neskôr na detský domov. Vlani v januári všetky domovy zanikli a vznikli centrá pre deti a rodinu, ktorých cieľom nie je len prijímať deti odkázané na pomoc štátu, ale robiť všetko pre to, aby sa rodina v kríze dala opäť dokopy. Veľké centrá pre deti a rodiny budú časom zanikať a starostlivosť o deti bude prechádzať na zariadenia rodinného typu.
V súčasnosti centrá pre deti a rodinu plnia okrem úloh niekdajších detských domovov aj funkciu krízových stredísk a resocializačných zariadení. Takže pomáhajú napríklad aj s drogovo závislými deťmi či s inými problémami, ktoré sa v rodinách vyskytujú. Často poskytujú aj ambulantnú starostlivosť a prácu v teréne, keď riešia problémy priamo v rodinách a pomáhajú ich opätovne spojiť, ak sa pre krízu dočasne rozdelili, povedal Richter.
Kapacita nitrianskeho zariadenia je 74 detí. „Máme tu dve samostatné skupiny klientov a dve špecializované skupiny detí, ktoré sú choré. V profesionálnych rodinách žije 30 našich detí. Ambulantnú a terénnu starostlivosť poskytujú štyria zamestnanci. Naším cieľom je naozaj pracovať aj s rodičmi a pokiaľ sa dá, ponechať deti doma. Rodiny v kríze môžu teda využiť ambulantnú starostlivosť alebo intervenciu priamo u nich doma," uviedla Dragúňová.
Centrum pre deti a rodinu v Nitre má momentálne rozpracovaných 15 rodín, ktorým sa snaží pomôcť tak, aby deti mohli zostať doma a nemuseli byť odlúčené od svojich blízkych. „V Nitre sa takto podarilo ponechať deti v rodine v piatich prípadoch, v rámci Slovenska ide o 159 detí, pri ktorých sa nám podarilo zabrániť ich umiestneniu do niektorého zo zariadení a ktoré mohli aj napriek rodinným problémom zostať v domácom prostredí," zdôraznil generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Marián Valentovič.