- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Prvý rok
-
Áno či nie? Musím bábätku variť zvlášť a kúpať ho každý deň? 10 rýchlych odpovedí na najčastejšie rodičovské otázky
Rozmaznám dieťa, ak ho budem nosiť na rukách? Musím ho kúpať každý deň? Ako je to s prvými jedlami? Množstvo otázok a ešte väčšie množstvo odpovedí, ktoré sú neraz protichodné, podľa toho, kto odpovedá. Čo hovoria najnovšie poznatky o bábätkách a ich potrebách? Tu je stručný prehľad najzákladnejších.
-
V košickom hniezde záchrany by dieťa zomrieť nemohlo
Zamestnanci košickej Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura chodia hniezdo záchrany fyzicky kontrolovať dvakrát denne, ráno a večer. Nespoliehajú sa tak len na signalizáciu, ktorá zrejme zlyhala v nešťastnom prípade z bratislavských Kramárov. Dohra bola tragická, dieťa pravdepodobne v hniezde záchrany ležalo viac dní a bez pomoci zomrelo.
-
„Bude z neho buzerant, ak ho budeš dlho kojiť.“ 30 „rád“ mamičkám z reálneho života
Stokrát opakovaná lož sa stáva pravdou, žiaľ, platí aj pri dojčení. Aj keď ide o prirodzenú a jednoduchú vec, ktorá nám je biologicky daná, aby ľudské mláďa prežilo na tomto svete, snahy o vedecké skúmania a vysvetlenia urobili z dojčenia hotovú vedu a priniesli množstvo mýtov, ktoré ho komplikujú.
-
15 tipov, ako utíšiť plačúce dieťa. Skúsite aj prekvapujúci trik s krabicou?
Ak sa vám nedarí utíšiť plačúce dieťa, možno ste len nevyskúšali všetky možnosti, ktoré sa ponúkajú. Prečítajte si 15 našich dobrých rád. Veríme, že niektoré zaberú práve u vás.
-
Častý problém mamičiek, bolesť bradaviek pri dojčení. Týchto 10 vecí ju zhoršuje, vyhnite sa im
Pri dojčení nemusíte od bolesti zatínať zuby, žiadne „veď si časom zvykneš“, resp. „tých pár týždňov to vydržíš“, neplatí. Bolesť bradaviek pri dojčení je nepríjemná a stretlo sa s ňou veľa žien, našťastie, ide o riešiteľný problém.
-
Deti a chlad. Prečo ich netreba ani do mrazov naobliekať
S dieťaťom na mráz. Treba ho naobliekať, zakryť mu tvár, nezabudnúť na rukavice alebo ho pre istotu nechať radšej hrať sa v teplej izbe?
-
„Zadarmo“ nie je zadarmo. Rodičia, pozor na zľavové kupóny a darčeky
Darčeky pre mamičky malých detí nie sú milou pozornosťou, za akú ich mnohí ľudia považujú. Dostávajú ich ženy už v pôrodniciach, neskôr v pediatrických ambulanciách. Za vzorkou „na skúšku“ však nie je snaha uľahčiť im život, ale premyslený marketingový ťah na zvýšenie odbytu svojich produktov. Ako to funguje?
-
Päť prirodzených potrieb bábätiek, poznáte ich?
Čo bábätká naozaj potrebujú? Žiaľ, povedať nám to nevedia, tak sme odkázaní len na vlastné inštinkty, keď sa snažíme rozpoznať signály, ktoré k nám vysielajú. Niekedy je to jednoznačné, inokedy ťažšie. Ktoré sú skutočné potreby najmenších a ktoré naopak, im len umelo prisudzujeme my dospelí?
-
Tipnite si! Je novorodenec schopný rozpoznať už pár hodín po narodení svoju rodnú reč?
Čo myslíte? Ak len niekoľko hodín starému bábätku pustia z reproduktoru reč matky a nejakú inú, cudziu reč, dokáže ich rozoznať?
-
Najobľúbenejšie mená bábätiek v tomto roku. Ktoré Slováci už dlho milujú?
Ema a Jakub. To sú mená, ktoré i tento rok kraľujú rebríčku najčastejších mien novorodených detí.
-
Príbeh Zuzany: Nepomáhala láskyplnosť, šatka ani fitlopta. Dcérkinu „koliku“ sme napokon šťastne zvládli inak
„Trojhodinové každodenné večerné trápenie... Úporný plač, ruky, nohy v kŕči a nekonečný krik malinkej. Aj ja som si poplakala. Boli sme s manželom vysilení a zúfalí. Nechcela som sa však zmieriť s tvrdením niektorých pediatrov, ako pri synovi, že to ho bolí bruško, upravte stravu, kúpte si probiotiká. NIE. Bruško to nebolo, cez deň bolo všetko v poriadku,“ opisuje Zuzana prvý mesiac s dcérkou. Riešenie napokon našla.
-
Kolika a plač bábätiek. Užitočné rady, ako im pomôcť
Sú dôvodom detského plaču alebo nie? „Asi má koliku,“ povedia si často rodičia, keď ich bábätko spustí plač, s ktorým si nevedia poradiť. Plyny v brušku, ktoré dieťatku spôsobujú bolesť, označia za zdroj problému, ktorý sa snažia riešiť. Často je to však mylné.
-
Kávičku? Radšej nie, ešte kojím... Treba sa počas dojčenia obmedzovať v pití kávy?
Môžem piť kávu, ak dojčím? Ak áno, koľko najviac a ako dlho pred? Túto dilemu riešia mnohé matky s malými deťmi, niektoré dokonca radšej s dojčením skončia, aby sa mohli vrátiť k neobmedzenému popíjaniu obľúbeného nápoja. Ako to je v skutočnosti – predstavuje káva pre dojčenie problém a musí sa žena kontrolovať?
-
Drobné pády sú pre deti veľmi dôležité, hovorí pohybová expertka Angelika Kováčová
Šatka, ergonomický nosič alebo kočík? Čo je z hľadiska správneho vývoja kĺbov či svalov najvhodnejšie a prečo je pre dieťatko dôležité, aby si zažilo pri prvých krôčkoch aj pády? Vysvetľuje v rozhovore pre ahojmama.sk Angelika Kováčová zo združenia Babyfit, ktoré sa venuje vývinovému pohybu detí.
-
Má zmysel pridávať deťom do jedla materské mlieko?
Keď som kojila mladšieho syna, skúšala som materské mlieko dostať ešte aj do jeho staršieho brata. Odsala som a urobila mu z neho kakao či jahodový koktail. Nevedel, čo to má, no prvý hlt vypľul a viac sa pohára nedotkol, opísala pred časom svoje pokusy s materským mliekom pre náš portál Bratislavčanka Ivana. Má zmysel ponúkať materské mlieko deťom inak než z prsníka?
-
Kedy začať s jedlom u bábätka? Takto spoznáte, že už je čas
Začať v štyroch, piatich či šiestich mesiacoch? Čo príručka, to iná rada. Ideálny čas, kedy začať ponúkať bábätku prvé jedlá, je u každého iný. No hoci je každé dieťa iné, záujem o inú stravu než je mlieko, dávajú najavo rovnako. Ako to spoznáte?
-
„Synovi som prikladala kyslíkovú masku a nevedela, či prežije.“
„Nikomu, ani tým najväčším konšpirátorom a antivaxerom, neprajem, aby sa im stalo to, čo nám,“ vraví Bratislavčanka Adriana, mamička dnes ročného Filipka, ktorý ako 5,5-mesačný ochorel na Covid-19. S veľmi nízkou hladinou kyslíka musel byť prijatý v nemocnici a jeho rodičia sa strachovali, či sa im vôbec vráti domov živý. Deti síce vo všeobecnosti nepatria ku skupinám ohrozeným veľmi ťažkým priebehom či dokonca úmrtím, ale výnimky, žiaľ, existujú.
-
Je pravdou, že novorodenci vidia len do blízka a navyše čiernobielo?
Čerství rodičia, ale i ďalší príbuzní si často kladú otázku, ako dobre vidí práve narodené dieťa. Má zrak rovnaký ako my alebo sú detské očičká iné? Pozrime sa, ako to je!
-
Ďalší dôvod, prečo spať s bábätkom v jednej posteli. Drvivá väčšina postieľok nespĺňa bezpečnostné normy, zistila Európska komisia
Spať s dieťaťom v jednej posteli nie je moderný výmysel, ale stará a veľmi rozšírená prax po celom svete. Aj keď sa nás naša západná kultúra snaží presvedčiť, že bábätká potrebujú vlastný priestor a zdôrazňuje riziká spania s rodičmi, je to skôr naopak. Rizikové je spanie v postieľkach, najnovší výskum Európskej komisie navyše odhalil, že drvivá väčšina z nich nespĺňa bezpečnostné štandardy.
-
Kŕmenie z fľaše ako budovanie puta medzi otcom a dieťaťom?
Odporúčajú ho rôzne rodičovské príručky výrobcov umelého mlieka, dokonca aj svetoznáma škola Montessori – kŕmenie z fľaše ako spôsob, ktorým sa otec zapája do starostlivosti o bábätko a zbližuje sa s ním. V skutočnosti nejde o iné než propagáciu umelej výživy, na budovanie vzťahu otca s bábätkom je množstvo ďalších možností, ktoré vôbec nemusia ísť na úkor dojčenia.