- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Prvý rok
-
Prečo sa už po pôrode nezisťuje krvná skupina bábätka? Dozviete sa to zväčša len za poplatok
„Moja dcéra čoskoro oslávi dvanásť rokov a ja dodnes neviem, akú má krvnú skupinu. Svoju vlastnú som pritom poznala už ako malé dieťa. Prezradila mi to mama, ktorá túto informáciu dostala snáď už v pôrodnici,“ vraví mamička Petra z Bratislavy. Nie je jediná, koho by zaujímalo, aká krv koluje v žilách jeho dieťaťa.
-
Čo má dieťa zvládať počas prvých 12 mesiacov života? Dajte pozor na správny vývoj
Každé dieťa je iné, existujú však míľniky vo vývoji, ktoré by malo absolvovať plus mínus v čase, ktorý určila príroda. Ak sa veľmi odkláňa od priemeru, rodičia by mali jeho vývoj pre istotu konzultovať s lekárom. Pozrite si, čo by mal vedieť a zvládnuť novorodenec, dieťa v šiestich týždňoch, troch, šiestich a deviatich mesiacoch a v jednom roku života?
-
Deti narodené počas lockdownu začínajú neskôr rozprávať či ukazovať prstom
Vedci zistili, že deti narodené počas lockdownu dosahujú vývinové míľniky neskôr než deti, ktoré prišli na svet pred pandémiou. Začínajú neskôr hovoriť prvé slová, ukazovať prstom či kývať, zato sa však o čosi skôr plazia. Vyplýva to z výsledkov štúdie, ktorú zverejnila britská Kráľovská pediatrická fakulta.
-
V postieľke či s rodičmi? Ako by malo spať malé dieťa
S rodičmi či vo vlastnej postieľke? Názory, ako majú malé deti spať, sa rôznia, zástancovia spoločného i oddeleného spania majú svoje argumenty. Ktoré z nich sa zakladajú na pravde, a čo je naozaj pre dieťa prospešné? Prinášame päť najčastejších výhrad, sú opodstatnené?
-
V nemocniciach pribudne psychologická pomoc pre rodičov predčasniatok
Keď sa bábätko narodí predčasne, celý život rodiny sa v tej chvíli zmení. Radosť z očakávaného rodičovstva razom zastrie neistota, strach či žiaľ. A hoci rodič potrebuje byť silný pre svoje bábätko, ktoré bojuje o život v inkubátore, sám sa často, okrem zdravotníkov na oddeleniach a svojich blízkych, nemá na koho obrátiť, aby ho podporil.
-
Na koľko stupňov doma kúriť a kedy s bábätkom chodiť von? 10 praktických rád, ak máte doma novorodenca
Každý z nás mu chce len to najlepšie, no rád je toľko, že človek sa v nich niekedy stráca. Na čo treba pri bábätku naozaj dbať a s čím to, naopak, nepreháňať? Prinášame 10 praktických rád odborníčky.
-
Čistá láska, nič len láska... Nádherné video bábätka v matkinom náručí
Že bábätká väčšinou plačú, prípadne spia a svet poriadne nevnímajú? Toto video vás presvedčí o opaku. Aj párdňové bábätko dokáže vnímať svoju matku, upokojiť sa v jej prítomnosti a nadviazať s ňou hlboké spojenie.
-
Ako do 15 minút uspať dieťa, aby sa opäť nezobudilo. Skúste tento spôsob, je overený
Že maličké dieťa nezaspí na povel a po uložení do postieľky sa často s plačom budí, je známa vec. Japonskí a talianski vedci tvrdia, že prišli s riešením odvekého rodičovského problému, ako bábätko uspať bez rizika, že o pár minút bude znovu hore. Za pokus nič nedáte, vyskúšate?
-
„Laktačná psychóza.“ Má na popôrodnej depresii naozaj podiel dojčenie?
„To sú tie hormóny... Kým kojíš, je to také...“ Krehká psychická rovnováha žien po pôrode, ktorá niekedy prerastá až do depresie, sa neraz zvykne pripisovať práve hormonálnym zmenám spôsobeným nástupom laktácie. Či a do akej miery oprávnene, vysvetľuje na základe sumáru vedeckých štúdií časopis Česká a slovenská psychiatrie.
-
5 účinných rád, ako zlepšiť spánok bábätka
Nechce nám spať! Jeden z najčastejších problémov, ktorý riešia rodičia bábätiek. Prečítajte si päť rád, ako spánok najmenších vhodnými opatreniami podporiť.
-
Dojčené je u nás každé druhé polročné bábätko. Sedem najčastejších dôvodov prečo Slovenky prestávajú s dojčením
Ani menej, ani viac. Počet dojčených bábätiek na Slovensku sa u nás po ďalšom roku nezmenil, vo veku šiestich mesiacov dostáva materské mlieko každé druhé bábätko. Je to škoda, vzhľadom na to, že dojčiť môže drvivá väčšina žien, ak sa im dostane správnej pomoci a podpory. A to je práve to, čo dnes často chýba.
-
Chcete dojčiť? Týchto 10 vecí sa určite vyvarujte!
Ak žena dojčí, nesmie sa namáhať, jesť jedlá, ktoré by mohli bábätku škodiť, plávať v mori či chlórovanom bazéne, behať či cvičiť, farbiť si vlasy, lakovať nechty, dokonca ani používať parfém by nemala... Tiež ste sa stretli s takýmito radami? Pokojne ich pustite ich z hlavy, ak chce žena úspešne dojčiť, musí sa vyvarovať úplne iných vecí.
-
Separovať v pôrodnici covid pozitívne matky od bábätiek je krutý omyl, píše farmaceutka
Je to stále bežná prax v slovenských pôrodniciach. Oddeliť po pôrode mamičku pozitívnu na covid od jej práve narodeného bábätka. Je to naozaj potrebné, aby boli deti chránené pred nákazou, alebo ide o škodlivé zaobchádzanie? Farmaceutka Terézia Harvanová sa na problém pozrela z odborného hľadiska.
-
Zdráhate sa dojčiť na verejnosti?„Ľudia na váš prsník o pár minút zabudnú, ale vaše dieťa si zapamätá,“ odkazuje Daniela
Je vám hlúpe dojčiť, keď ste niekde vonku medzi cudzími ľuďmi? Aj napriek opakovaným potvrdeniam, že je to úplne normálna vec, obyčajná forma starostlivosti o dieťa, sa mnohé ženy cítia nesvoje.
-
Pozor na týchto päť rád o dojčení. Stretnete sa s nimi možno už po pôrode, situáciu vám však skomplikujú, neuľahčia
Sú veľmi rozšírené, ale, žiaľ, nesprávne. Vyskytujú sa často a vyznievajú dôveryhodne, situáciu vám však viac skomplikujú než uľahčia. Pozor na týchto päť rád o dojčení, ktoré mamičky neraz stále dostávajú už od prvých chvíľ s bábätkom.
-
„Ak žena dojčí na verejnosti, nerobí to preto, že sa chce odhaľovať. Len kŕmi svoje dieťa,“ vraví laktačná poradkyňa
Vo zvolenskej nemocnici začali mamičkám poskytovať od mája tohto roka laktačné poradenstvo. Vyžiadali si ho samy rodičky. Prečítajte si, čo je podľa laktačnej poradkyne Jany Sinatrovej dôležité pre úspešné dojčenie.
-
Ako sa stravovať, ak dojčíte. Rady nutričnej terapeutky
Strava mamičky je veľmi dôležitá pre samotné bábätko, aké sú jej zásady?
-
Zapareninám u detí možno jednoducho predchádzať
Vzniku nepríjemných zaparenín sa môžete vyhnúť, ak budete dodržiavať zásady správnej starostlivosti o bábätkovský zadoček.
-
24 hodín alebo viac? Viete, ako dlho vydrží materské mlieko pri izbovej teplote?
Za bežných okolností dojčia ženy priamo z prsníka podľa potrieb bábätka. Niekedy však materské mlieko odsávajú či odstriekavajú, aby ho mohli použiť neskôr, prípadne ho darovať iným bábätkám. Poznáte zásady správneho uskladňovania materského mlieka?
-
Ako nedojčiť? Týchto 11 praktických krokov vás k tomu zaručene privedie, pozor na takéto „rady“
„Nešlo to,“ pokrčí plecami Alena, matka dvojmesačného chlapčeka na otázku, prečo nedojčí. Rozoberať to nechce, téma jej nie je príjemná, hlavne, že je chlapča spokojné. Je jednou z mnohých matiek, ktoré pôvodne chceli svoje deti dojčiť a teraz sa preto necítia dobre.