Prvý rok

 • Obrázok Zakrývate dieťa v kočíku plienkou? Radšej to nerobte, riskujete jeho zdravie

  Zakrývate dieťa v kočíku plienkou? Radšej to nerobte, riskujete jeho zdravie

  Hoci veľké horúčavy poľavili, vysoké teploty toto leto ešte určite nepovedali posledné slovo. Veľa mamičiek umiestňuje v horúcich dňoch na kočík, v ktorom prepravujú svoje dieťa, plienku, ktorá má bábätko ochrániť pred slnečnými lúčmi, prípadne aj hmyzom. To však môže byť veľmi nebezpečné pre jeho zdravie.

 • Obrázok Môj prvý rok s Jankou. Šiesty mesiac: Letná pohoda na našej krásnej dedine a prvé príkrmy

  Môj prvý rok s Jankou. Šiesty mesiac: Letná pohoda na našej krásnej dedine a prvé príkrmy

  Malá dcérka Jany Chvostekovej zo Zbudskej Belej dovŕšila pol roka a toto obdobie je pre celú rodinu veľmi príjemné. Užívajú si slnečné počasie aj pokojné vidiecke prostredie. „Výlety do mesta obmedzujem na minimum, radšej každého volám k nám do oázy kľudu,“ píše Jana vo svojich pravidelných zápiskoch pre náš portál.

 • Obrázok Horúčavy s bábätkom si možno aj užiť. Päť dôležitých rád

  Horúčavy s bábätkom si možno aj užiť. Päť dôležitých rád

  Extrémne horúcich týždňov ako bol tento je pred nami toto leto ešte veľa. Mamičky najmä najmenších detí stoja často pred dilemou – čo robiť? Rady sú neraz až protirečivé. Nechoďte s bábätkom von, nezostávajte v klimatizovaných priestoroch... Čo teda robiť? Pravda je, ako vždy, niekde uprostred.

 • Obrázok „Děcko přisátý u kozy a hopsala tam...“ Muž urážal matku dojčiacu na koncerte

  „Děcko přisátý u kozy a hopsala tam...“ Muž urážal matku dojčiacu na koncerte

  Téma dojčenia na verejnosti je stále predmetom búrlivých diskusií. Najväčší problém s ním majú často tí, ktorých sa vôbec netýka. Nedávno v Česku matku za dojčenie na koncerte verejne skritizoval muž, ktorý ju dokonca bez jej vedomia odfotil a fotografiu zverejnil na internete aj s dehonestujúcim komentárom. Žena je Slovenka a jej príbeh opäť potvrdzuje, že veci sú často úplne iné než sa neznalým veci z diaľky zdajú.

 • Obrázok Hniezda záchrany už pomohli 66 deťom. Vďaka nim ročne nájdu namiesto desiatich len dve mŕtve bábätká

  Hniezda záchrany už pomohli 66 deťom. Vďaka nim ročne nájdu namiesto desiatich len dve mŕtve bábätká

  Hniezda záchrany za pätnásť rokov svojej existencie zachránili 66 novorodencov, z ktorých väčšina išla do náhradných rodín, len sedem detí procesom adopcie neprešlo a k ďalších šiestim sa vrátili biologické matky.

 • Obrázok Nová štúdia WHO: Dojčenie znižuje riziko obezity aj v neskoršom veku

  Nová štúdia WHO: Dojčenie znižuje riziko obezity aj v neskoršom veku

  Na nadváhu detí má okrem sedavého životného štýlu a nezdravej stravy vplyv aj ďalší faktor – či a ako dlho boli dojčené. Na súvislosť medzi dojčením a obezitou poukázala nedávna štúdia Svetovej zdravotníckej organizácie. Vyplýva z nej, že čím dlhšie sú bábätká dojčené, tým je nižšie riziko obezity.

 • Obrázok Môj prvý rok s Jankou. Piaty mesiac: Náročný máj, z choroby do choroby

  Môj prvý rok s Jankou. Piaty mesiac: Náročný máj, z choroby do choroby

  Schytali sme to všetky tri. Moja imunita si po dvoch pôrodoch asi povedala dosť, a tak ja, čo sa snažím vyhýbať sa antibiotikám, som bola nútená jedny vybrať. Choré boli aj obe dievčatá, takže sme máj strávili prakticky zavreté doma.

 • Obrázok Pribúda detských pádov z výšky. Kedy treba k lekárovi?

  Pribúda detských pádov z výšky. Kedy treba k lekárovi?

  Lekári Národného ústavu detských chorôb upozorňujú na výrazný nárast počtu detských pacientov po páde z výšky. U najmenších detí od narodenia do troch rokov je ich od začiatku tohto roku v porovnaním s rovnakým obdobím minulého roka až o 70 percent viac.

 • Obrázok Dieťa by malo k zubárovi už po prerezaní prvých zubov. Prečo?

  Dieťa by malo k zubárovi už po prerezaní prvých zubov. Prečo?

  Dieťa by prvýkrát malo navštíviť zubného lekára, už keď sa mu prerežú prvé zuby. „Je to zväčša okolo jedného roku. Rodič by mal priviesť dieťa do ordinácie a dať mu skontrolovať, či sú zuby správne prerezané. Lekár by mal rodičovi vysvetliť, ako ich dieťaťu správne čistiť mäkkou kefkou a tiež sa porozprávať o výživových návykoch dieťaťa," hovorí Simona Dianišková z prezídia Slovenskej komory zubných lekárov.

 • Obrázok Dokáže bábätko poznať svoju matku podľa vône? Čo ukázali vedecké pokusy

  Dokáže bábätko poznať svoju matku podľa vône? Čo ukázali vedecké pokusy

  Matka svoje dieťa pozná, ale pozná aj dieťa matku? Vedecké experimenty dokázali, že už celkom maličké bábätká majú schopnosť podľa vône rozoznať svoju mamičku.

 • Obrázok 10 vecí, ktoré sú pri bábätku úplne normálne, hoci by niekto pochyboval

  10 vecí, ktoré sú pri bábätku úplne normálne, hoci by niekto pochyboval

  Pravidlá, ktoré v minulom storočí určili odborníci pre zaobchádzanie s bábätkami, boli vcelku jasné – presne vymedzený čas na dojčenie, spanie, prechádzky, dokonca aj na pestovanie v náručí. Dodržiavať ich bolo ťažšie a neraz to šlo na úkor pohody detí. Žiaľ, mnohé z mylných rád prežili dodnes a veľa rodičov sa tak dostáva pred dilemu medzi tým, čo „sa má“, a tým, čo si žiada dieťa. Väčšina z detských požiadaviek je pritom úplne v poriadku.

 • Obrázok Ako cumeľ deformuje detský chrup, pozrite si VIDEO

  Ako cumeľ deformuje detský chrup, pozrite si VIDEO

  Cumeľ občas dokáže utíšiť detský plač, a to je tak z jeho výhod asi všetko. Hoci je v spoločnosti zaužívané, že k malým deťom neodmysliteľne patrí, opak je pravdou. Okrem toho, že komplikuje dojčenie a vytvára zbytočný návyk, ovplyvňuje aj vývoj detských zúbkov. Ako, ukazuje toto VIDEO.

 • Obrázok Odsávačka mlieka áno či nie? Najlepšou odsávačkou je samotné dieťa

  Odsávačka mlieka áno či nie? Najlepšou odsávačkou je samotné dieťa

  Rieši to takmer každá žena, ktorá pripravuje výbavu pre svoje prvé dieťa. Treba mi odsávačku mlieka? Väčšina pôrodníc ju odporúča priniesť so sebou ako dôležitú pomôcku dojčenia, mnohé ju hospitalizovaným mamičkám požičiavajú v rámci vyššieho kreditu zariadenia, v skutočnosti je však pri správnom prístupe k bábätku zbytočná.

 • Obrázok Testy DNA zosnulého lekára dokázali, že je otcom desiatok detí

  Testy DNA zosnulého lekára dokázali, že je otcom desiatok detí

  Holandský lekár, odborník na asistovanú reprodukciu, použil svoje vlastné spermie namiesto vybraných darcov a stal sa otcom 49 detí. Potvrdili to testy DNA, oznámila organizácia Defence for Children (Ochrana detí).

 • Obrázok Štvrtý mesiac: Janka začína objavovať svet. Očkovanie máme obe šťastne za sebou

  Štvrtý mesiac: Janka začína objavovať svet. Očkovanie máme obe šťastne za sebou

  Tento mesiac zbehol strašne rýchlo, ani neviem ako. Nemala som na nič čas, riešila milión vecí, a som rada, že je za mnou. Jana Chvosteková pridáva do pravidelných zápiskov pre ahojmama.sk o svojej malej Janke štvrtý mesiac.

 • Obrázok Ako riešiť dojčenie v banke? Počkať, kým dieťatko dopije

  Ako riešiť dojčenie v banke? Počkať, kým dieťatko dopije

  Nedávna kauza, keď banka v Česku vykázala z pobočky matku ročného dieťaťa len preto, že ho dojčila, odhalila viaceré mylné predstavy, ktoré spoločnosť o dojčení má. Aj keď sa mnohí ľudia za právo matky nadojčiť svoje dieťa postavili, diskusie okolo toho ukázali, že na dojčenie sa v Česku, ale rovnako u nás, stále pozerá ako na niečo výnimočné, niečo, čo treba riešiť, nie ako na normálnu súčasť života.

 • Obrázok Matkám sa do verejného stretu s bankou príliš nechcelo, dojčiť pred pobočku ich prišlo len niekoľko

  Matkám sa do verejného stretu s bankou príliš nechcelo, dojčiť pred pobočku ich prišlo len niekoľko

  Hoci sa po tom, čo ochrankár vykázal dojčiacu mamičku z pražskej pobočky Raiffeisenbank, ozvalo množstvo rozhorčených ľudí, do ďalšej priamej konfrontácie na verejnosti sa matkám príliš nechcelo. Demonštrovať právo na slobodné dojčenie ich prišla do pobočky dnes dopoludnia len malá skupinka.

 • Obrázok Jednu ste vyhnali, teraz vám budeme v banke verejne dojčiť všetky. Mamičky sa v pondelok zvolávajú na protest

  Jednu ste vyhnali, teraz vám budeme v banke verejne dojčiť všetky. Mamičky sa v pondelok zvolávajú na protest

  Dojčím všade. Aj v banke. Pod týmto heslom sa na Facebooku zvolávajú české mamičky na protest, ktorý prebehne v pondelok v pobočkách Raiffeisenbank. Hlavná akcia prebehne o jedenástej hodine dopoludnia v paláci Astra na Václavskom námestí v Prahe. Práve tam sa na konci marca odohral incident, pri ktorom ochrankár vykázal von dojčiacu mamičku Luciu, hoci tá svoje ročné dievčatko kŕmila diskrétne a nikoho nepoburovala. Ochrankár však dojčenie označil za exhibovanie. Šokovaná žena v rýchlosti banku opustila a dieťa nadojčila vonku na námestí.

 • Obrázok Dojčenie pohoršuje? Mamičku vykázali z banky, pretože dávala ročnej dcére mlieko

  Dojčenie pohoršuje? Mamičku vykázali z banky, pretože dávala ročnej dcére mlieko

  Odhaleným celebritám tlieskame, ale dojčiaca žena poburuje, kritizovala nedávno hodnoty našej spoločnosti rodičovská poradkyňa Adriana Kráľová. Je to tak, a nielen na Slovensku. Pred pár dňami necitlivo vyhodili dojčiacu ženu z pražskej pobočky Raiffeisenbank ČR.

 • Obrázok Aj predčasne narodené deti potrebujú mlieko od svojej mamy, nemocnice dostanú odsávačky

  Aj predčasne narodené deti potrebujú mlieko od svojej mamy, nemocnice dostanú odsávačky

  Prvé hodiny po narodení môže nedonosené dieťa dostať mlieko z banky ženského mlieka, no neskôr už nevyhnutne potrebuje kolostrum (prvé mlieko) od vlastnej mamy. To má preň ideálne zloženie. Občianske združenie Malíček preto do šiestich nemocníc distribuuje odsávačky materského mlieka.

Ďalšie naše weby