Kedy začať s jedlom u bábätka? Takto spoznáte, že už je čas

Patricia Poprocká, 28. septembra 2021 o 04:41

Začať v štyroch, piatich či šiestich mesiacoch? Čo príručka, to iná rada. Ideálny čas, kedy začať ponúkať bábätku prvé jedlá, je u každého iný. No hoci je každé dieťa iné, záujem o inú stravu než je mlieko, dávajú najavo rovnako. Ako to spoznáte?

Čo za dobrotu to bude?

Foto: shutterstock

Je rozdiel, či je dieťa dojčené alebo nie. Všeobecné odporúčania odborníkov, vrátane Svetovej zdravotníckej organizácie, sú výlučne dojčiť do šiestich mesiacov. Netreba to však brať ako nemenný dátum, ak dieťa javí záujem o naše jedlá už skôr, nie je dôvod mu nevyhovieť. A rovnako sa nič nedeje, ak sa bábätko chce výlučne dojčiť aj troška dlhšie než spomínaného pol roka.

U nedojčených detí (alebo u čiastočne dojčených) sa odporúča začať s podávaním normálnej stravy už v štvrtom mesiaci, aby malo bábätko zdroj čerstvých zdravých potravín a mohlo čím skôr prejsť z umelého mlieka na normálnu stravu. Pri materskom mlieku je to zasa naopak – aj popri normálnej strave je dobré pokračovať v dojčení, nielen pre nenahraditeľné zloženie materského mlieka, ale aj pre všetky ďalšie funkcie, ktoré dojčenie má – súčasť výchovy, vzťahovej väzby, nástroj na upokojenie, uspávanie, reguláciu telesnej teploty a podobne.

Pri otázke, kedy začať s jedlom (nesprávne sa to často nazýva príkrmy), treba teda sledovať najmä samotné dieťa. „Dôležitejšie ako konkrétny dátum v kalendári je pripravenosť na jedlo,“ upozorňuje Lenka Žofajová, autorka knihy Sprievodca rodiča dnešného. V nej zároveň vymenúva šesť vývojových etáp, z ktorých šiesta jasne signalizuje záujem dieťaťa o našu stravu. Tu sú. V akej sa nachádza to vaše?

1. Dokáže si dať do úst ručičku
2. Dokáže v rúčke udržať predmety
3. Začína pri jedení sledovať dospelých
4. Pri sledovaní dospelých, ako jedia, mu začínajú tiecť slinky
5. Otvára ústa, keď otvárajú dospelí
6. Načahuje sa za jedlom, snaží sa ho získať z taniera, ruky, dokonca aj z úst dospelého
(Zdroj: Sprievodca rodiča dnešného, Lenka Žofajová)


A čo by malo byť prvé jedlo? Mrkva to byť určite nemusí. Viac sa dočítate v tomto našom článku Prvé jedlo bábätiek. Naozaj to musí byť mrkva?.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saPrvý rok - ďalšie články

 • Obrázok „Synovi som prikladala kyslíkovú masku a nevedela, či prežije.“

  „Synovi som prikladala kyslíkovú masku a nevedela, či prežije.“

  „Nikomu, ani tým najväčším konšpirátorom a antivaxerom, neprajem, aby sa im stalo to, čo nám,“ vraví Bratislavčanka Adriana, mamička dnes ročného Filipka, ktorý ako 5,5-mesačný ochorel na Covid-19. S veľmi nízkou hladinou kyslíka musel byť prijatý v nemocnici a jeho rodičia sa strachovali, či sa im vôbec vráti domov živý. Deti síce vo všeobecnosti nepatria ku skupinám ohrozeným veľmi ťažkým priebehom či dokonca úmrtím, ale výnimky, žiaľ, existujú.

 • Obrázok Je pravdou, že novorodenci vidia len do blízka a navyše čiernobielo?

  Je pravdou, že novorodenci vidia len do blízka a navyše čiernobielo?

  Čerství rodičia, ale i ďalší príbuzní si často kladú otázku, ako dobre vidí práve narodené dieťa. Má zrak rovnaký ako my alebo sú detské očičká iné? Pozrime sa, ako to je!

 • Obrázok Ďalší dôvod, prečo spať s bábätkom v jednej posteli. Drvivá väčšina postieľok nespĺňa bezpečnostné normy, zistila Európska komisia

  Ďalší dôvod, prečo spať s bábätkom v jednej posteli. Drvivá väčšina postieľok nespĺňa bezpečnostné normy, zistila Európska komisia

  Spať s dieťaťom v jednej posteli nie je moderný výmysel, ale stará a veľmi rozšírená prax po celom svete. Aj keď sa nás naša západná kultúra snaží presvedčiť, že bábätká potrebujú vlastný priestor a zdôrazňuje riziká spania s rodičmi, je to skôr naopak. Rizikové je spanie v postieľkach, najnovší výskum Európskej komisie navyše odhalil, že drvivá väčšina z nich nespĺňa bezpečnostné štandardy.

 • Obrázok Kŕmenie z fľaše ako budovanie puta medzi otcom a dieťaťom?

  Kŕmenie z fľaše ako budovanie puta medzi otcom a dieťaťom?

  Odporúčajú ho rôzne rodičovské príručky výrobcov umelého mlieka, dokonca aj svetoznáma škola Montessori – kŕmenie z fľaše ako spôsob, ktorým sa otec zapája do starostlivosti o bábätko a zbližuje sa s ním. V skutočnosti nejde o iné než propagáciu umelej výživy, na budovanie vzťahu otca s bábätkom je množstvo ďalších možností, ktoré vôbec nemusia ísť na úkor dojčenia.

 • Obrázok Ploché či vpadnuté bradavky ako prekážka dojčenia? Vôbec nie, bábätku je to jedno

  Ploché či vpadnuté bradavky ako prekážka dojčenia? Vôbec nie, bábätku je to jedno

  „S takýmito bradavkami chcete dojčiť? Sú ploché, vpáčené, primalé...“ Koľko žien sa stretlo s takýmto alebo podobným hodnotením svojich bradaviek? Koľkým takéto hodnotenie zobralo sebavedomie a koľké dojčenie preto vzdali úplne? A koľko žien vie, že v skutočnosti je úplne jedno, aké bradavky majú?

 • Obrázok ROZHOVOR Dojčenie vie ovplyvniť psychiku na celý život, vraví Andrea Poloková

  ROZHOVOR Dojčenie vie ovplyvniť psychiku na celý život, vraví Andrea Poloková

  Na Slovensku je normou kŕmenie umelým mliekom a dojčenie, hoci má nenahraditeľný prínos pre fyzické i psychické zdravie, sa podporuje často len naoko. Prečo a ako to zmeniť? Vysvetľuje Andrea Poloková, podpredsedníčka združenia MAMILA, ktoré u nás už 19 rokov pomáha ženám s dojčením i starostlivosťou o dieťa.

 • Obrázok Treba budiť bábätko na kŕmenie?

  Treba budiť bábätko na kŕmenie?

  Ako dlho môže bábätko nepretržite spať? Sú štyri hodiny pridlho, nemalo by už jesť? Budiť bábätko na kŕmenie stále odporúčajú v nejednej pôrodnici, rovnako i mnohé staré mamy svojim dcéram, už matkám. Správne?

Ďalšie články v rubrike >