- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Prvý rok
-
Škodí vianočná kapustnica dojčenému bábätku? Mali by si ženy dať radšej niečo iné?
Môžu ženy, ktoré dojčia, jesť na Vianoce kapustnicu? Alebo by sa radšej mali obmedziť, aby dieťatko nebolelo bruško? Kyslá kapusta zvykne bývať medzi prvými na zozname nežiaducich potravín pre dojčiace ženy. Oprávnene?
-
Keď dojčenie bolí... Môže za to prirastená uzdička? Ako to zistíte a vyriešite?
Dojčenie niekedy bolí, pretože dieťa má pod jazykom vrodenú anomáliu, ktorá znemožňuje správne prisatie na prsník. Riešením je jednoduchý zákrok, ktorý umožní jazyku bábätka normálny rozsah pohybu. Ako zistíte, či je nevyhnutný?
-
Ako kúpať bábätko, aby neplakalo? Pomôžu tieto praktické rady
Niektoré deti kúpanie milujú, pri niektorých sa to nezaobíde bez plaču. Bábätko netreba kúpať každý deň, raz za čas predsa len áno a tu sú rady, ako to zvládnuť bez toho, aby dieťa cítilo stres.
-
Nič si ešte nepamätá, musí si zvykať... Päť najväčších omylov dospelých o bábätkách
Všetci sme boli bábätkami, a predsa sme pri nich často bezradní. O „výchove“ bábätiek sa totiž v priebehu posledných desaťročí rozmohlo množstvo mýtov, ktorým mnohí uverili a posúvajú ich ako „múdre rady“ babičiek ďalej. Neraz však ide o omyly, ktoré v deťoch zanechávajú dlhodobé negatívne stopy.
-
Cmúľa si bábätko pršteky? Kedy je to normálne a kedy už zlozvyk, od ktorého ho treba odnaučiť?
„To by nemalo robiť. Musí sa to odnaučiť!“ Aj vy počúvate, prípadne ste počúvali takéto vety, často dopĺňané radami, že dieťaťu treba dať cumlík, prípadne namáčať pršteky do pepru, aby s tým prestalo?
-
Ideálne dokrmovanie bábätka má vyzerať TAKTO
Ideálne je, ak nič také vôbec nepotrebujete a bábätko si pije z prsníka materské mlieko kedy koľko potrebuje. Najmä v začiatkoch má však viacero žien problémy s dojčením a vtedy vyvstáva otázka, ako bábätko dokrmovať.
-
Nedajte sa nachytať na reklamy a nevyhadzujte zbytočne peniaze. Čo naozaj treba a bez čoho sa zaobídete? Veľký praktický manuál pre rodičov, ktorí čakajú bábätko
Poznáte to, obchodníci by vám predali najradšej všetko, čo majú v ponuke. Rodičia bábätiek sú pre nich vďačný objekt, keďže pre svoje dieťa chcú to najlepšie a bez skúseností často netušia, čo všetko je potrebné a čo nie.
-
Treba si pri dojčení strážiť jedálniček a ako je to so stresom, naozaj pri ňom stratí žena mlieko?
Tiež ste sa s tým stretli? Obmedzený jedálniček, vyhýbanie sa stresom a množstvo ďalších pokynov pre ženu, ktorá dojčí svoje dieťa. Pri príležitosti Európskeho týždňa dojčenia, ktorý je práve teraz, prinášame päť najčastejších mýtov, s ktorými sa ženy stretávajú.
-
10 vecí, ktoré sú pri bábätku úplne normálne, hoci by niekto pochyboval
Pravidlá, ktoré v minulom storočí určili odborníci pre zaobchádzanie s bábätkami, boli vcelku jasné – presne vymedzený čas na dojčenie, spanie, prechádzky, dokonca aj na pestovanie v náručí. Dodržiavať ich bolo ťažšie a neraz to šlo na úkor pohody detí. Žiaľ, mnohé z mylných rád prežili dodnes a veľa rodičov sa tak dostáva pred dilemu medzi tým, čo „sa má“, a tým, čo si žiada dieťa. Väčšina z detských požiadaviek je pritom úplne v poriadku.
-
Je potrebné obliekať bábätku rukavičky a ponožky? A čo čiapka?
Niektorí rodičia ich považujú za základ novorodeneckej výbavy. Dôvody sú rôzne: Aby bábätku nebolo zima, aby sa nepoškrabalo, aby neochorelo – skrátka aby malo všetok potrebný komfort. Potrebujú však bábätká rukavičky, ponožky a čiapku naozaj?
-
Otec dostal na starosť trojmesačnú dcérku. Vymyslel originálu hru, pozrite, čo dievčatko dokáže!
Že bábätká ešte dokopy nič nevnímajú? Iste, väčšinu času prespia, nevedia rozprávať a svoje potreby vyjadrujú najzreteľnejšie plačom. Už v troch mesiacoch však dokážu napodobňovať ostatných – od grimás až po zvuky, ako toto trojmesačné dievčatko na VIDEU.
-
Česká vláda chce zaviazať nemocnice, aby pomáhali ženám s dojčením, pripúšťa dokonca tresty. A čo na Slovensku?
Počet výhradne dojčených detí pri odchode z pôrodnice klesá, preto sa české ministerstvo zdravotníctva rozhodlo zakročiť. Chce, aby nemocnice viac pomáhali ženám s dojčením a chránili ich pred marketingovými praktikami výrobcov umelého mlieka, cumlíkov a iných produktov.
-
Fľašu s vodou ani čajíky netreba. 5 dôvodov, prečo v horúčavách stačí bábätkám materské mlieko
Horúčavy a vlastný smäd nás na to priam nabádajú – dajte deťom napiť. Bábätkám je to však zbytočné. Materské mlieko im plne stačí a je oveľa vhodnejšie ako voda. Prečo? Vysvetľujú odborníčky zo združenia Mamila.
-
Cesta s bábätkom - nočná mora bez riešenia?
Cestovanie s bábätkom býva pre mnohých rodičov ťažkou skúškou. Kým niektoré deti zaspia hneď po naštartovaní motora, iní rodičia celé kilometre bojujú s neutíchajúcim plačom. Riešení veľa nie je, bábätko si skrátka žiada svoje. A inak než plačom to vyjadriť nevie.
-
Keď chýba rodič, pomôže rybička. Dôchodkyne šijú špeciálne hračky pre bábätká
Vo voľnom čase, celkom zadarmo, ale s pocitom na nezaplatenie. Dôchodkyne z Veľkého Medera vo svojom klube už dlhší čas pomáhajú bábätkám po celom Slovensku.
-
Čo ak to ešte nerobí? Veľký prehľad, čo by malo zvládať dieťa, keď má mesiac, dva, rok. Kedy vyhľadať pediatra?
„Kedy má dvíhať hlavičku? Prečo toľko plače? Ako sa s ním dá tráviť čas? To je len niekoľko otázok, ktoré víria v hlavách čerstvých rodičov,“ hovorí odborníčka na vývin detí Marta Olle. „Prvé roky života sú pri tom nesmierne dôležité, pretože určujú, či dieťa využije všetok svoj potenciál, ktorý dostalo do vienka,“ dopĺňa ju pediatrička Beata Kartousová.
-
„Syn veľa plače, lebo mám slabé mlieko.“ Čo je v skutočnosti za týmto problémom a existuje vôbec „slabé“ mlieko? To môže byť aj oranžové a je to v poriadku
Synčeka porodila plánovaným cisárskym rezom, a hoci boli po ňom obaja zdravotne v poriadku, o ostatnom sa to už povedať nedá. „Syn má mesiac, veľa plače, ja mám slabé mlieko, musím dokrmovať. Povedala mi to aj pediatrička,“ opisuje Simona, ktorá prežíva svoje prvé týždne s bábätkom celkom inak než si predstavovala. Existuje ale „slabé mlieko“ a čo to vôbec znamená?
-
Prvé jedlá. S akými potravinami začať, sú vhodné kaše a potrebujú deti čaje?
Ako často má malé dieťa jesť mäso a potrebuje instantné kaše s označením „pre bábätká“? Malo by piť čaje? Na základné otázky pri prechode bábätka na tuhú stravu odpovedá odborníčka.
-
Nežný dotyk, silný výsledok. TOTO je pre predčasne narodené deti životne dôležité
15. máj je Svetový deň klokankovania, čiže kontaktu koža na kožu medzi matkou a jej bábätkom. Hoci by táto metóda mala byť samozrejmosťou pri každom, i predčasnom pôrode, stále je u nás skôr vymoženosťou. A hoci predčasne narodené bábätká potrebujú klokankovanie ešte viac než tie narodené v termíne, prax vyzerá často inak.
-
Zhoršuje dojčenie depresiu? Alebo ju dokonca spôsobuje?
„To sú hormóny, prestane kojiť a to prejde...“ Zvykne sa konštatovať pri zlom psychickom stave žien s bábätkami. Niektorí, vrátane zdravotníkov, dokonca celkom vážne hovoria o „laktačnej psychóze“, ktorá má mať negatívny vplyv na duševné zdravie matiek. V skutočnosti je to celkom inak.