Najobľúbenejšie mená bábätiek v tomto roku. Ktoré Slováci už dlho milujú?

Gabriela Bachárová, 10. decembra 2021 o 04:30

Ema a Jakub. To sú mená, ktoré i tento rok kraľujú rebríčku najčastejších mien novorodených detí.

Najobľúbenejšie mená sa príliš nemenia.

Foto: Shutterstock.com

Ema si obhájila minuloročné prvenstvo, ale len v tesnom závese zaostáva Nina. Po nich nasleduje Sofia, Eliška, Viktória, Sára, Natália, Nela, Mia a Hana.

V druhej desiatke mien sa objavujú Tamara, Karolína, Kristína, Anna, Diana, Laura, Olívia, Michaela, Rebeka a Júlia, informuje ministerstvo vnútra, ktoré štatistiku pripravilo.

Mužské meno Jakub si v kategórii chlapcov drží prvenstvo už tretí rok po sebe, dobieha ho Adam, Samuel, Michal, Oliver, Tomáš, Filip, Matej, Lukáš a Martin. V druhej desiatke najčastejších mien sú Richard, Alex, Matúš, Tobias, Dávid, Peter, Šimon, Patrik, Dominik a Ján.

Údaje sú k poslednému novembrovému dňu. Držiteľkou mena Ema bolo k tomuto dátumu 674 dievčatiek, novonarodených Jakubov bolo 1 222.

„Tieto mená novonarodených detí sú populárne na Slovensku už niekoľko rokov. Najrozšírenejšie mená na Slovensku mužského pohlavia v celej populácii sú však Peter, Ján a Jozef. Ženy sú najčastejšie nositeľkami mien Mária, Anna a Zuzana. Predpokladá sa, že v najbližšej dobe sa do zoznamu najrozšírenejších mien Slovenska dostanú aj Jakubovia a Emy,” informuje rezort vnútra.

Zákon o mene a priezvisku umožňuje mať najviac tri krstné mená. „Nemožno určiť meno hanlivé, neosobné alebo domácku podobu mena. Takisto nemožno dať dieťaťu prvé meno totožné s menom žijúceho súrodenca uvedeným v matrike na prvom mieste. Nie je tiež možné osobe mužského pohlavia určiť ženské meno a naopak,” dodáva rezort.

Foto: Ministerstvo vnútra SR


Foto: Ministerstvo vnútra SR

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saPrvý rok - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >