Ďalší dôvod, prečo spať s bábätkom v jednej posteli. Drvivá väčšina postieľok nespĺňa bezpečnostné normy, zistila Európska komisia

Patricia Poprocká, 9. septembra 2021 o 04:40

Spať s dieťaťom v jednej posteli nie je moderný výmysel, ale stará a veľmi rozšírená prax po celom svete. Aj keď sa nás naša západná kultúra snaží presvedčiť, že bábätká potrebujú vlastný priestor a zdôrazňuje riziká spania s rodičmi, je to skôr naopak. Rizikové je spanie v postieľkach, najnovší výskum Európskej komisie navyše odhalil, že drvivá väčšina z nich nespĺňa bezpečnostné štandardy.

Spolu, najlepšia istota.

Foto: shutterstock.com

Aj keby tomu tak nebolo a postieľky či spacie vaky boli bez vád, spanie bábätka s matkou v jednej posteli víťazí. Je totiž prirodzené a uľahčuje život rodičom i dieťaťu. Matka, ak má dieťa pri sebe, dokáže ľahšie a rýchlejšie reagovať na jeho potreby a vnímať ich. Dieťa sa pri matke zasa cíti bezpečnejšie, spí ľahšie, častejšie sa budí a automaticky sa učí od matky aj dýchať, čím sa eliminuje riziko náhleho úmrtia dojčaťa, SIDS. Spoločný spánok tiež napomáha tvorbe mlieka a dojčeniu celkovo.

Často deklarované riziká spoločného spánku s rodičmi ako prehriatie bábätka, priľahnutie či udusenie sú naozaj minimálne. Iba ak by žena bola pod vplyvom omamných látok či silných liekov, vzniká problém. Ak je bábätko oblečené v normálnom pyžamku, prehriatie ani podchladenie nehrozí, naopak, práve blízkosť matky mu zaručuje náležitú termoreguláciu.

Ako však ukázal spomínaný výskum Európskej komisie, ktorá v rámci iniciatívy CASP skúmala bezpečnosť postieľok pre bábätká, práve tu všetky spomínané riziká sú.

57 z 59 testovaných vzoriek postieľok, detských hniezd či spacích vakov, čiže 96,6%, nesplnilo aspoň jeden zo siedmich bezpečnostných štandardov. Testom prešlo len jedno detské hniezdo a jeden fusak. Medzi najčastejšie hrozby patrilo udusenie, odreniny až ťažké poranenia kože, ischemické poranenia, prehltnutie výplne a drobných častí produktov a prehriatie tela bábätka.

Skúmané detské hniezda mali najčastejší nedostatok horizontálnu medzeru, v ktorej sa môže zachytiť hlava bábätka. Fusaky mali často nebezpečný dizajn, priveľký hrdlový otvor a malé časti, pri ktorých hrozí riziko zadusenia.

Postieľky zasa okrem iných nespĺňali požiadavky označenia a montáže, čo môže viesť k zlému poskladaniu postieľky a následnému úrazu. Tento týždeň už na Slovensku stiahol internetový obchod Alza z predaja detskú drevenú postieľku značky Drewex Olek, práve pre nevyhovujúce konštrukčné požiadavky. Hrozí totiž, že deti môžu zasunúť prsty pod vzniknutú medzeru na spodnej časti postieľky do mechanizmu sťahovacej bočnice a pri pokuse prsty vytiahnuť môže dôjsť k poraneniam ako pomliaždeniny či vykĺbenie prsta, v prípade zlyhania zaisťovacieho mechanizmu bočnice dokonca k zlomenine.

Nedostatočná funkčnosť zaisťovacieho mechanizmu sťahovacej bočnice v spojení s nedodržaním medzery medzi podlahou a bočnicou v jej najnižšej polohe môže byť zasa príčinou zaseknutia dieťaťa medzi bočnicou a podlahou, pri čom hrozia zlomeniny, otras mozgu, v krajnom prípade udusenie.

Výsledky výskumu Európskej komisie môžu byť dôvodom na znepokojenie, v každom prípade sú však ďalším z dôvodov, prečo spať s bábätkom v jednej posteli.


ANKETA:

Spíte/spávali ste s deťmi v jednej posteli?

64,9%14,4%15,5%3,1%1,0%1,0%
Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saPrvý rok - ďalšie články

 • Obrázok Je pravdou, že novorodenci vidia len do blízka a navyše čiernobielo?

  Je pravdou, že novorodenci vidia len do blízka a navyše čiernobielo?

  Čerství rodičia, ale i ďalší príbuzní si často kladú otázku, ako dobre vidí práve narodené dieťa. Má zrak rovnaký ako my alebo sú detské očičká iné? Pozrime sa, ako to je!

 • Obrázok Kŕmenie z fľaše ako budovanie puta medzi otcom a dieťaťom?

  Kŕmenie z fľaše ako budovanie puta medzi otcom a dieťaťom?

  Odporúčajú ho rôzne rodičovské príručky výrobcov umelého mlieka, dokonca aj svetoznáma škola Montessori – kŕmenie z fľaše ako spôsob, ktorým sa otec zapája do starostlivosti o bábätko a zbližuje sa s ním. V skutočnosti nejde o iné než propagáciu umelej výživy, na budovanie vzťahu otca s bábätkom je množstvo ďalších možností, ktoré vôbec nemusia ísť na úkor dojčenia.

 • Obrázok Ploché či vpadnuté bradavky ako prekážka dojčenia? Vôbec nie, bábätku je to jedno

  Ploché či vpadnuté bradavky ako prekážka dojčenia? Vôbec nie, bábätku je to jedno

  „S takýmito bradavkami chcete dojčiť? Sú ploché, vpáčené, primalé...“ Koľko žien sa stretlo s takýmto alebo podobným hodnotením svojich bradaviek? Koľkým takéto hodnotenie zobralo sebavedomie a koľké dojčenie preto vzdali úplne? A koľko žien vie, že v skutočnosti je úplne jedno, aké bradavky majú?

 • Obrázok ROZHOVOR Dojčenie vie ovplyvniť psychiku na celý život, vraví Andrea Poloková

  ROZHOVOR Dojčenie vie ovplyvniť psychiku na celý život, vraví Andrea Poloková

  Na Slovensku je normou kŕmenie umelým mliekom a dojčenie, hoci má nenahraditeľný prínos pre fyzické i psychické zdravie, sa podporuje často len naoko. Prečo a ako to zmeniť? Vysvetľuje Andrea Poloková, podpredsedníčka združenia MAMILA, ktoré u nás už 19 rokov pomáha ženám s dojčením i starostlivosťou o dieťa.

 • Obrázok Treba budiť bábätko na kŕmenie?

  Treba budiť bábätko na kŕmenie?

  Ako dlho môže bábätko nepretržite spať? Sú štyri hodiny pridlho, nemalo by už jesť? Budiť bábätko na kŕmenie stále odporúčajú v nejednej pôrodnici, rovnako i mnohé staré mamy svojim dcéram, už matkám. Správne?

 • Obrázok Z čoho pije vaše dieťa? Prečo nie sú vhodné špeciálne detské poháriky

  Z čoho pije vaše dieťa? Prečo nie sú vhodné špeciálne detské poháriky

  Pitný režim je v teplých dňoch mimoriadne dôležitý, vedeli ste však, že pri deťoch záleží aj na tom, z čoho pijú? Trh je zaplavený množstvom detských pohárikov s rôznymi špeciálnymi úpravami proti vyliatiu, na ľahšie pitie a podobne. Viete ale, že pre dieťa je najvhodnejší ten obyčajný dospelácky?

 • Obrázok Prelomová štúdia WHO: Klokankovanie je viac než inkubátor

  Prelomová štúdia WHO: Klokankovanie je viac než inkubátor

  Inkubátor sa u nás považuje za nevyhnutný nástroj na záchranu života predčasne narodených detí a matky, ktoré sa dožadujú nepretržitého kontaktu koža na kožu s takýmto bábätkom, za pomätené extrémistky. Najnovšia vedecká štúdia Svetovej zdravotníckej organizácie však teraz potvrdila, že kontakt koža na kožu je naozaj viac než prístroje.

Ďalšie články v rubrike >