
Kúpať, prípadne sprchovať bábätko stačí každý druhý, tretí deň.
Foto: Miriam PoprockáRozmaznám dieťa, ak ho budem nosiť na rukách? Musím ho kúpať každý deň? Ako je to s prvými jedlami? Množstvo otázok a ešte väčšie množstvo odpovedí, ktoré sú neraz protichodné, podľa toho, kto odpovedá. Čo hovoria najnovšie poznatky o bábätkách a ich potrebách? Tu je stručný prehľad najzákladnejších.
Kúpať, prípadne sprchovať bábätko stačí každý druhý, tretí deň.
Foto: Miriam PoprockáStrava mamičky je veľmi dôležitá pre samotné bábätko, aké sú jej zásady?
Vzniku nepríjemných zaparenín sa môžete vyhnúť, ak budete dodržiavať zásady správnej starostlivosti o bábätkovský zadoček.
Za bežných okolností dojčia ženy priamo z prsníka podľa potrieb bábätka. Niekedy však materské mlieko odsávajú či odstriekavajú, aby ho mohli použiť neskôr, prípadne ho darovať iným bábätkám. Poznáte zásady správneho uskladňovania materského mlieka?
„Nešlo to,“ pokrčí plecami Alena, matka dvojmesačného chlapčeka na otázku, prečo nedojčí. Rozoberať to nechce, téma jej nie je príjemná, hlavne, že je chlapča spokojné. Je jednou z mnohých matiek, ktoré pôvodne chceli svoje deti dojčiť a teraz sa preto necítia dobre.
Zamestnanci košickej Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura chodia hniezdo záchrany fyzicky kontrolovať dvakrát denne, ráno a večer. Nespoliehajú sa tak len na signalizáciu, ktorá zrejme zlyhala v nešťastnom prípade z bratislavských Kramárov. Dohra bola tragická, dieťa pravdepodobne v hniezde záchrany ležalo viac dní a bez pomoci zomrelo.
Stokrát opakovaná lož sa stáva pravdou, žiaľ, platí aj pri dojčení. Aj keď ide o prirodzenú a jednoduchú vec, ktorá nám je biologicky daná, aby ľudské mláďa prežilo na tomto svete, snahy o vedecké skúmania a vysvetlenia urobili z dojčenia hotovú vedu a priniesli množstvo mýtov, ktoré ho komplikujú.
Ak sa vám nedarí utíšiť plačúce dieťa, možno ste len nevyskúšali všetky možnosti, ktoré sa ponúkajú. Prečítajte si 15 našich dobrých rád. Veríme, že niektoré zaberú práve u vás.