- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Prvý rok
-
Chcete schudnúť? Po pôrode nemusíte hneď vyzerať ako modelka
Postavička ako lusk! Pozrite sa, ako vyzerá tri týždne po pôrode! Aj vás unavujú tip top vyzerajúce celebritné mamičky, ktoré nám mnohé médiá podsúvajú za vzory? Prípadne si vzdychnete pri pohľade na vlastné stále pretŕčajúce brucho a poviete si, že by ste teda mali konečne začať so sebou niečo robiť? Nemusíte. Vyzerať krátko po pôrode štíhlučko ako pred tehotenstvom sa nedá. A pre dobro bábätka sa ani neodporúča začať s chudnutím.
-
Video: Šesťročný chlapček nemohol premôcť dojatie, keď mu na hruď priložili predčasne narodeného bračeka
Dieťa, ktoré sa narodí predčasne, by malo čo najviac času tráviť na hrudi blízkych ľudí. Tak sa mu stabilizujú životné funkcie a má vyššiu šancu na zlepšenie zdravotného stavu.
-
Zaostáva vaše dieťa v pohybovom vývoji? Všímajte si tieto znaky a vyhľadajte pomoc včas
Nehovorte si, že len máte pomalšie dieťa a časom sa to určite zlepší. Jednou z možností, ako nepriaznivý vývoj zvrátiť, je intenzívna rehabilitačná pomoc.
-
Deťom vo zvolenskej nemocnici strážia dych nové monitory
Vďaka darovaným monitorom dychu budú sledované všetky detské postieľky vo zvolenskom zdravotníckom zariadení.
-
Čo deti od rodičov naozaj potrebujú? Robte týchto 6 vecí a budú oveľa šťastnejšie
Dnešné deti sú často nespokojné, frustrované. Čo môžeme urobiť, aby sa mali lepšie? Zosadiť ich z piedestálu, určiť jasné hranice, ale pritom rešpektovať ich osobnosť, milovať svojho partnera. A ešte oveľa viac.
-
Biely šum síce dieťa uspí, ale opatrne s ním. Môže vraj poškodzovať mozog
Keď Jana potrebuje, aby polročný Ondrejko zaspal v detskom kočiari, zapne mu pri ušku nahrávku takzvaného bieleho šumu, ktorú si do mobilu stiahla z internetu. Je to monotónny zvuk pripomínajúci šumenie starej pokazenej televízie.
-
Aké povinné očkovania čakajú vaše dieťa? Prinášame kompletný prehľad
K prvému povinnému očkovaniu dochádza u dieťaťa po dvoch mesiacoch od narodenia, posledné sa robí v jeho dvanástich rokoch. Okrem toho rodičia môžu dať dieťa zaočkovať aj nepovinne proti ochoreniam, ako sú chrípka, meningokokové nákazy či kliešťová encefalitída.
-
Docentka Darina Chovancová: „Zažívame epidémiu predčasne narodených detí. Je to už každé deviate.“
Najmenšie dieťatko, o ktoré sa starali na jej klinike, vážilo 375 gramov. „Na Slovensku sa darí zachrániť čoraz viac nezrelých bábätiek, a to napriek chýbajúcim špecialistom i prístrojom," hovorí docentka Darina Chovancová, ktorá je prednostkou Novorodeneckej kliniky M. Rusnáka Slovenskej zdravotníckej univerzity a Univerzitnej nemocnice Bratislava.
-
Starajte sa preventívne o detský noštek. Vyhnete sa tak nádche i alergii
Nosná sliznica je ako závora, ktorá bráni prieniku choroboplodných zárodkov. Ak budete detský noštek udržiavať čistý a zvlhčený, odmení sa vám menším výskytom nádchy, infekcií nosohltanu, vedľajších nosových dutín i ušiek. Významne tiež môžete znížiť aj riziko vzniku alergie.
-
Nemocnica v Liptovskom Mikuláši má špičkový inkubátor
Novorodenecké oddelenie Liptovskej nemocnice s poliklinikou Ivana Stodolu v Liptovskom Mikuláši získalo nový intenzívny inkubátor. Zariadenie prispeje k zlepšeniu starostlivosti o najmenších pacientov.
-
„Keď sa Tomáško narodil, vážil jeden kilogram. Dnes je to zdravý a šikovný chlapček.“
„Môj syn Tomáško sa narodil v 27. týždni úplne bezproblémového tehotenstva. Po narodení vážil 1100 gramov, čo je ale na tak skorý termín naozaj slušná váha," začína svoje rozprávanie Iveta Jančoková z Bratislavy.
-
Otec na druhej koľaji?
Narodenie dieťaťa život partnerskej dvojice od základov mení. Ženy to majú jednoduchšie, keďže hormóny ich na úlohu matky pripravovali deväť mesiacov – postupne nastavovali na pôrod a následnú starostlivosť o dieťa telo aj dušu. A čo otcovia?
-
Kašičku si prosím. Kedy je najlepšie začať s príkrmami
Kedy prestáva bábätku stačiť výlučne materské mlieko? Hranica, kedy by mali mamičky bábätkám ponúknuť aj zeleninu či ovocie, sa neustále mení. Ešte donedávna sa hovorilo o šiestich mesiacoch. V poslednom čase sa medzi pediatrami objavujú zmienky dokonca už o štvrtom mesiaci. Je naozaj nevyhnutné začať tak skoro?
-
Vo Francúzsku sa rodia deti s chýbajúcimi či znetvorenými rukami. Môžu za to jedy v pôde?
Francúzsko začalo vyšetrovať, prečo v niektorých jeho regiónoch prichádza v posledných rokoch na svet viac detí bez rúk alebo so znetvorenými hornými končatinami. V podozrení sú hlavne jedy v pôde. Výsledky vyšetrovania by mali byť známe do troch mesiacov.
-
Laktačné poradkyne darovali pediatrom knihy o dojčení
Takmer sto pediatrov na Slovensku a štyridsať v Čechách dostalo od občianskeho združenia Mamila zadarmo knihu Praktický návod na dojčenie. Laktačné poradkyne ju rozposlali v rámci akcie Darujte knihu svojmu pediatrovi.
-
Nosenie nie je len módny trend, dáva deťom oveľa viac
Ničí nosenie bábätku chrbticu? Skrútený chrbátik, vytočená hlávka... Predsudky voči noseniu má najmä staršia generácia, na pochybách sú však aj viaceré matky, ktoré prebrali názor, že bábätku je najlepšie v perinke, kde má vystretý chrbátik.
-
Petra Škrdlíková: Nebuďte dokonalým rodičom. Chyby sú vo výchove žiaduce
„Ak má dieťa nedokonalých rodičov, potom môže i svoje vlastné chyby vnímať ako niečo prirodzeného,“ hovorí Petra Škrdlíková, špeciálna pedagogička, riaditeľka materskej školy a spoluautorka knihy Dost dobří rodiče aneb Drobné chyby ve výchově dovoleny.
-
Dojčenie na verejnosti – tabu aj tridsať rokov po páde totality?
Aj keď sú všade plné stránky o tom, aké je dojčenie dôležité a pre bábätko úplne to najlepšie, čo môže byť, keď vidíme naživo dieťatko prisaté k prsníku, mnohých to pobúri.
-
Skríning novorodencov. Aké vyšetrenia absolvuje vaše dieťatko krátko po narodení?
Novorodenecký skríning predstavuje súbor vyšetrení, ktoré najčastejšie prebiehajú na tretí až štvrtý deň po narodení. Ich cieľom je odhaliť čo najskôr vážne ochorenia, ktoré by neliečené mohli až nezvratne poškodiť zdravie dieťatka.
-
Disciplínu od bábätka nežiadajte, radšej sa mu prispôsobte
Aký má režim? Kedy papká? Kedy spinká? Nemá žiaden? Treba ho naučiť, nech si zvyká... Snaha čokoľvek bábätko v prvom roku života nasilu naučiť, nie je podľa odborníkov na prospech dieťaťa.