Zaostáva vaše dieťa v pohybovom vývoji? Všímajte si tieto znaky a vyhľadajte pomoc včas

TASR, 22. novembra 2018 o 18:31

Nehovorte si, že len máte pomalšie dieťa a časom sa to určite zlepší. Jednou z možností, ako nepriaznivý vývoj zvrátiť, je intenzívna rehabilitačná pomoc.

Vyvíja sa vaše dieťatko tak, ako má?

Foto: Shutterstock.com

Podľa rehabilitačnej lekárky, pediatričky a fyziatričky Marty Hodulovej by rodičia mali navštíviť pediatra pri akýchkoľvek nápadných prejavoch bábätka. Príznakmi nesprávneho vývoja sú podľa nej napríklad asymetrické používanie končatín, pri ktorom dieťa používa len končatiny na jednej strane tela či sa naťahuje za hračkou výlučne jednou rukou, stuhnutosť a trhavý pohyb končatín, neprirodzené zakláňanie alebo úklon hlavičky do jednej strany, asymetria na tvári, zvláštne zvukové prejavy pri dýchaní alebo komplikované a namáhavé prijímanie potravy.

Klinická logopedička a medicínska riaditeľka Adeli Medical Center v Piešťanoch Adelaida Fábianová hovorí, že v psychomotorickom vývoji zaostávajú aj deti, ktoré sa narodili v termíne, nielen predčasniatka. „Nie je vhodné, aby rodičia vyčkávali, hovorili si, že dieťa je len lenivé, a že z toho vyrastie. Skoré obdobie je kľúčové a rodičia by si mali uvedomiť, že existujú varovné signály, ktoré si treba u detí všímať,“ zdôrazňuje.

„To, či dieťa zaostáva v pohybovom vývoji, musí posúdiť neurológ. Ak áno, rodič by s ním mal čo najskôr prísť k fyzioterapeutovi,“ uviedla fyzioterapeutka z Adeli Medical Center Zuzana Hejduková. V centre dieťa testujú formou hry. „Snažíme sa uňho vyvolať určité pohybové prejavy, ktoré zodpovedajú konkrétnemu mesiacu vývoja,“ vysvetlila.

Skorú intenzívnu rehabilitáciu oceňujú aj mamy predčasne narodených detí. Daniel sa narodil v 34. týždni tehotenstva, má znížený svalový tonus a oneskorený psychomotorický vývoj. Mama Lucia s ním cvičí od ôsmeho týždňa, ale až komplexná intenzívna neurorehabilitácia podľa jej slov priniesla väčšie zmeny. „Po prvej takejto rehabilitácii sa začal vo ôsmych mesiacoch prvýkrát pretáčať na bruško. Po druhej sa začal stavať na nožičky popri nábytku,“ uviedla.

Eliška, ktorá má dnes štyri a pol roka, sa narodila dva mesiace pred plánovaným termínom. Pri ambulantnom cvičení Eliška nenapredovala, pokrok priniesla podľa jej mamy Jany raná intenzívna rehabilitácia. „Každý pobyt priniesol úžasný pokrok, či to bolo sedenie, chodenie po štvornožky, stoj s oporou," zhodnotila s tým, že už sú vo vyššej rehabilitačnej skupine. „Eliška stále motoricky zaostáva oproti rovesníkom, ale začína chodiť s oporou, čiže s barličkami, chodítkom alebo s pomocou mojich rúk,“ doplnila Jana.

Intenzívna komplexná rehabilitácia je nákladná a zdravotné poisťovne ju nepreplácajú. Tie hradia len bežnú rehabilitáciu, kedy dieťa navštevuje odborníkov ambulantne. Intenzívna starostlivosť znamená cvičenie niekoľko hodín denne po dobu viac týždňov. Adelaida Fábianová hovorí, že so skorou intenzívnou rehabilitáciou môžu deti začať už od prvého mesiaca.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saHendikepy - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >