Zaostáva vaše dieťa v pohybovom vývoji? Všímajte si tieto znaky a vyhľadajte pomoc včas

TASR, 22. novembra 2018 o 18:31

Nehovorte si, že len máte pomalšie dieťa a časom sa to určite zlepší. Jednou z možností, ako nepriaznivý vývoj zvrátiť, je intenzívna rehabilitačná pomoc.

Vyvíja sa vaše dieťatko tak, ako má?

Foto: Shutterstock.com

Podľa rehabilitačnej lekárky, pediatričky a fyziatričky Marty Hodulovej by rodičia mali navštíviť pediatra pri akýchkoľvek nápadných prejavoch bábätka. Príznakmi nesprávneho vývoja sú podľa nej napríklad asymetrické používanie končatín, pri ktorom dieťa používa len končatiny na jednej strane tela či sa naťahuje za hračkou výlučne jednou rukou, stuhnutosť a trhavý pohyb končatín, neprirodzené zakláňanie alebo úklon hlavičky do jednej strany, asymetria na tvári, zvláštne zvukové prejavy pri dýchaní alebo komplikované a namáhavé prijímanie potravy.

Klinická logopedička a medicínska riaditeľka Adeli Medical Center v Piešťanoch Adelaida Fábianová hovorí, že v psychomotorickom vývoji zaostávajú aj deti, ktoré sa narodili v termíne, nielen predčasniatka. „Nie je vhodné, aby rodičia vyčkávali, hovorili si, že dieťa je len lenivé, a že z toho vyrastie. Skoré obdobie je kľúčové a rodičia by si mali uvedomiť, že existujú varovné signály, ktoré si treba u detí všímať,“ zdôrazňuje.

„To, či dieťa zaostáva v pohybovom vývoji, musí posúdiť neurológ. Ak áno, rodič by s ním mal čo najskôr prísť k fyzioterapeutovi,“ uviedla fyzioterapeutka z Adeli Medical Center Zuzana Hejduková. V centre dieťa testujú formou hry. „Snažíme sa uňho vyvolať určité pohybové prejavy, ktoré zodpovedajú konkrétnemu mesiacu vývoja,“ vysvetlila.

Skorú intenzívnu rehabilitáciu oceňujú aj mamy predčasne narodených detí. Daniel sa narodil v 34. týždni tehotenstva, má znížený svalový tonus a oneskorený psychomotorický vývoj. Mama Lucia s ním cvičí od ôsmeho týždňa, ale až komplexná intenzívna neurorehabilitácia podľa jej slov priniesla väčšie zmeny. „Po prvej takejto rehabilitácii sa začal vo ôsmych mesiacoch prvýkrát pretáčať na bruško. Po druhej sa začal stavať na nožičky popri nábytku,“ uviedla.

Eliška, ktorá má dnes štyri a pol roka, sa narodila dva mesiace pred plánovaným termínom. Pri ambulantnom cvičení Eliška nenapredovala, pokrok priniesla podľa jej mamy Jany raná intenzívna rehabilitácia. „Každý pobyt priniesol úžasný pokrok, či to bolo sedenie, chodenie po štvornožky, stoj s oporou," zhodnotila s tým, že už sú vo vyššej rehabilitačnej skupine. „Eliška stále motoricky zaostáva oproti rovesníkom, ale začína chodiť s oporou, čiže s barličkami, chodítkom alebo s pomocou mojich rúk,“ doplnila Jana.

Intenzívna komplexná rehabilitácia je nákladná a zdravotné poisťovne ju nepreplácajú. Tie hradia len bežnú rehabilitáciu, kedy dieťa navštevuje odborníkov ambulantne. Intenzívna starostlivosť znamená cvičenie niekoľko hodín denne po dobu viac týždňov. Adelaida Fábianová hovorí, že so skorou intenzívnou rehabilitáciou môžu deti začať už od prvého mesiaca.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saHendikepy - ďalšie články

 • Obrázok Obyčajný chalan, ktorý má niečo navyše. Jazdecký génius s Downovým syndrómom dobýja svet

  Obyčajný chalan, ktorý má niečo navyše. Jazdecký génius s Downovým syndrómom dobýja svet

  Má 22 rokov, Downov syndróm a patrí medzi najlepších jazdcov Špeciálnych olympiád na svete. Kým sa ale Filip Graňo dostal na špičku, musel zdolať množstvo prekážok. Bez pomoci najbližších by to nezvládol, všetci na sebe zapracovali, niektoré veci zmenili od základov, aby sa dnes vedeli tešiť z úspechov a zároveň pomáhať druhým.

 • Obrázok Mladá mamička prakticky nevidí, ale veľmi sa teší zo života: Som hrdá, aká som a čo som dokázala

  Mladá mamička prakticky nevidí, ale veľmi sa teší zo života: Som hrdá, aká som a čo som dokázala

  Majka Ondrejkovičová (39) z Martina je prakticky nevidiaca. Trpí takzvaným rúrkovitým videním, čo znamená, že dokáže ako tak vidieť len periférne, a aj to len za pekného slnečného počasia. Napriek tomu však zdarne vychováva dve malé dcérky a tretie dieťatko očakáva.

 • Obrázok Dáma s hranostajom od postihnutej Aničky je v dražbe na pomoc hendikepovaným

  Dáma s hranostajom od postihnutej Aničky je v dražbe na pomoc hendikepovaným

  Obdivujete Dámu s hranostajom alebo slávne Slnečnice? Svetoznáme obrazy v Leonarda da Vinciho a Vincenta van Gogha síce získať nemôžete, ich unikátne repliky, ktoré namaľovala Anička Huťová s Downovým syndrómom však áno. Na obe diela prebieha v týchto dňoch dražba, ktorej výťažok pôjde na umeleckú terapiu postihnutých detí i dospelých.

 • Obrázok Keď zviera dokáže viac ako lekár

  Keď zviera dokáže viac ako lekár

  Keď nevládze človek, nastupujú zvieratá. Platí to aj v liečbe, kde sú psy či kone vďačným a nenahraditeľným pomocníkom. Pomáhajú zlepšovať fyzický aj psychický stav, podľa odborníkov sa však stále nevyužívajú v maximálnej možnej miere.

 • Obrázok Dojímavé video chlapčeka, z ktorého ide obrovská sila. Všetci sa môžeme učiť

  Dojímavé video chlapčeka, z ktorého ide obrovská sila. Všetci sa môžeme učiť

  Človeku sa tisnú do očí slzy, zároveň sa však od dieťaťa má čo učiť. Z postihnutého chlapčeka, ktorý si sám bez reptania pokojne nasadzuje protézu, akoby to bola detská skladačka, ide úžasná sila. Schopnosť prijať realitu taká, aká je, zbytočne nelamentovať nad niečím, čo sa nedá zmeniť a venovať sa tomu, čo možné je. Kto z nás to dokáže?

 • Obrázok Má 12 rokov a život bez budúcnosti. Chlapca zničil matkin alkoholizmus

  Má 12 rokov a život bez budúcnosti. Chlapca zničil matkin alkoholizmus

  Túži po láske, ale nevie ju prijať, túži po kamarátoch, ale nedokáže s nimi vychádzať. Michal má 12 rokov, a pred sebou žiadnu budúcnosť. Za jeho smutný osud môže alkohol, ktorému prepadli jeho rodičia, a ktorý si matka neodoprela ani v tehotenstve.

 • Obrázok Mamička Johanky s Downovým syndrómom: Náš život je veľmi bohatý

  Mamička Johanky s Downovým syndrómom: Náš život je veľmi bohatý

  Oravčanka Johanka Kondelová sa narodila s Downovým syndrómom, jej rodičia však nechceli, aby sa vzdelávala v špeciálnych školách, ale bežných. A išli si za tým sebavedomo už od škôlky. „K tomuto rozhodnutiu sme dospeli po uvedomení si, čo je pre Johanku dôležité. Bolo jasné, že potrebuje zdravé vzory v správaní či reči. Tieto deti sa totiž rýchlo učia napodobňovaním,“ vraví v rozhovore Johankina mamička Viera.

Ďalšie články v rubrike >