- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Prvý rok
-
Dojčenie prospieva aj ženám. Robí ich odolnejšími voči stresu
Ak sa dá, dojčite svoje dieťa. Dojčenie má totiž množstvo priaznivých účinkov nielen pre bábätká, pomáha tiež matkám cítiť sa lepšie. Okrem priaznivých zdravotných vplyvov im hormóny zabezpečujú aj psychickú vyrovnanosť a väčšiu odolnosť voči stresu.
-
10 dôležitých signálov, podľa ktorých poznáte, že sa vývoj dieťaťa odchyľuje od normy
Prvé mesiace po narodení rodičia neustále sledujú, či sa ich maličké vyvíja tak, ako je treba. Spolu s pediatričkou Martou Špánikovou sme pripravili orientačný prehľad, ktorý vám napovie, kedy by ste mali spozornieť, pretože nie všetko musí byť v poriadku.
-
Ako v zime obliekať deti a kedy je pre ne mráz už nebezpečný?
Novorodenci ešte nemajú vyvinutú správnu termoreguláciu, ich pokožka a sliznice sú na nízke teploty veľmi citlivé, preto nie je vhodné chodiť s nimi počas mrazov na prechádzky, varuje Úrad verejného zdravotníctva SR. Osobitnú starostlivosť pred nízkymi teplotami potrebujú aj dojčatá a batoľatá.
-
Lyla vážila po narodení 410 gramov. Oživte mi ju, prosila lekárov jej mama
Keď sa Lyla Stensrudová v 21. týždni tehotenstva narodila, vážila neuveriteľných 410 gramov a merala len 25 centimetrov. Patrí tak k najmenším dieťaťom na svete, ktoré sa kedy podarilo zachrániť.
-
Psychologička Eva Farkašová: „Voľná výchova deťom neprospieva, hranice sú potrebné.“
„Ak určité pravidlá dieťa nechce dodržiavať, najskôr sa zamyslime, či sú stanovené primerane veku, povahovým črtám dieťaťa či situácii a môžeme ich prehodnotiť. Ak ide o dôležité, zásadné veci, pričom na prvom mieste je bezpečnosť dieťaťa, vtedy striktne trváme na svojom. Ale bez kriku, snažíme sa zachovať pokoj,“ uviedla v rozhovore pre náš portál psychologička Eva Farkašová z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie.
-
7 najväčších rodičovských omylov. Tlačíte dieťa do veľa činností, nedávate mu hranice, robíte ho nesvojprávnym...
Súčasná výchova je veľmi náročná a veľa rodičov tápe, ako k dieťaťu pristupovať. Americkí psychológovia John a Linda Frielovci, ktorí majú sami tri deti, napísali knihu Sedem najväčších rodičovských omylov. Tá ponúka užitočné rady, ako možno zlepšiť výchovu detí.
-
Aké mená dávali bábätkám rodičia tento rok? Najviac leteli Sofie a Jakubovia
Aj mená, ktoré dávajú rodičia svojim novorodeným deťom, podliehajú móde, ale zdá sa, že niektoré sú na Slovensku populárne už dlhodobo. Ktoré mená boli do rodných listov najviac zapisované tento rok?
-
Dieťa nechce jesť? Psychologička radí: Hlavne ho nenúťte!
„Ak sa často či pravidelne stáva, že dieťa sa s jedlom babre, je veľmi pomaly, prehŕňa sa príborom v tanieri, môžeme pár minút počkať, či sa situácia nezmení. Ak nie, môže pomôcť, keď jedlo vezmeme, odložíme mimo dosah dieťaťa s pokojným komentárom, že pokračovať bude neskôr, keď vyhladne,“ píše pre náš web psychologička Eva Farkašová z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie.
-
Video: Bábätko prvýkrát vďaka načúvadlu počuje hlas svojej mamičky. Tvári sa pri tom neskutočne!
Dievčatko, ktoré sa narodilo s veľmi ťažkou poruchou sluchu, vo videu prvýkrát vďaka načúvaciemu prístroju počuje hlas svojej mamy. Ahoj, hovorí mu mamička Christy Keane a malé sa začína usmievať, vyzerá veľmi prekvapene. Akoby nechápalo, čo sa deje.
-
Skúste jesť po novom. Nech je dieťa šéf
Viete, čo znamená skratka BLW? Je to úplne jednoduchá metóda, ako zoznamovať dieťa s inou stravou než materské mlieko. Základom je ponúknuť dieťatku jedlo do ruky a – nerobiť v podstate nič.
-
Tablety a mobily deťom neprospievajú, klasické bábiky či autíčka áno. Zistili to pediatri
Zatiaľ čo detské izby stále viac plnia elektronické hračky, Americká akadémia pediatrov varovala, že deti by ich nemali používať ako náhradu za tradičné hračky a hry. Tie rozvíjajú ich predstavivosť a môžu sa do nich zapojiť aj rodičia, čo je veľmi dôležité.
-
Pozrite si, ako zmena polohy a klobúčik pomohli bábätku konečne schuti piť matkine mlieko
Pomôcky na dojčenie sa netešia príliš veľkej obľube – ani u mamičiek, ani u laktačných poradkýň. Považujú sa skôr za prekážku tvorby mlieka a zdroj možných infekcií, nakoľko silikón, čo ako špeciálny, je vždy len silikón. Video ukazuje, akou skvelou pomôckou môže klobúčik byť v niektorých prípadoch.
-
Monitory dychu dostanú všetky novorodenecké oddelenia nemocníc na Slovensku
Všetky novorodenecké oddelenia nemocníc na Slovensku chce Nadácia Križovatka vybaviť monitormi dychu, ktoré dokážu zachytiť problémy s dýchaním u bábätiek a predísť tak nečakanému úmrtiu. V posledných dňoch bolo obdarovaných päť slovenských nemocníc.
-
Pohár vína alebo radšej vodu? Treba sa pri dojčení zriecť alkoholu?
Alkohol a deti? V žiadnom prípade! Tehotná žena by nemala vypiť ani kvapku alkoholu, lebo to môže spôsobiť bábätku vážne problémy. Ale čo pri dojčení? Platí taký istý striktný zákaz, alebo si môže dať príležitostne aspoň prípitok?
-
Jasle pre deti nie sú vhodné, radšej skúste opatrovateľku
Kým sa politici hádajú, za akých podmienok by mali čo najlepšie fungovať jasle, odborníci na detskú dušu v tom majú jasno: žiadne jasle.
-
Dojímavé video. Pozrite si, ako dedko dobrovoľník tíši v nemocnici bábätká
Úžasnú náplň svojich dní si našiel 82-ročný David Deutschman, takzvaný JIS-kový deduško. V nemocnici v Atlante chová v náručí choré bábätká, čím im pomáha k uzdraveniu.
-
Čo bábätko k šťastnému životu naozaj potrebuje? Päť najväčších omylov dospelých
Rozumieť bábätku, ktoré nedokáže hovoriť, sa zdá byť ťažké. Nie je to však tak. V skutočnosti je to celkom jednouché, ak človek správne dokáže chápať jeho potreby a signály, ktoré maličký človiečik vysiela. Dospelí si ich niekedy vysvetľujú mylne, tu sú ich najčastejšie omyly.
-
Čo je dôležité pri detskom stravovaní. Osem dobrých rád
Cukrík, piškótu alebo čokoládu? Aj keď si mnohí myslia, že deti a sladkosti patria k sebe, nie je to tak. Detská strava môže byť chutná a zdravá zároveň, je len na rodičoch, čo deťom naservírujú na tanier. Dôležité je začať od samotného začiatku, ešte keď sa ešte ako bábätká oboznamujú s prvými jedlami.
-
Kniha Prvé príkrmy poradí aj o iných veciach než len o jedle
Zavádzanie príkrmov môže byť cesta na ozdravenie vlastného jedálnička. Hovoria to autorky knihy Prvé príkrmy Anetta Vaculíková, Eva Blaho a Katarína Ovečková Medveďová, ktorá prichádza na trh.
-
Kedy okamžite vyhľadať lekára? Skúsená pediatrička Marta Špániková radí, ktoré stavy si u dieťaťa vyžadujú rýchlu pomoc
Rodičia si pri zdravotných problémoch dieťaťa často nie sú istí, či ide o niečo vážne a majú hneď volať záchranku, prípadne utekať na pohotovosť, alebo môžu s návštevou lekára ešte počkať.