- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Všetky články
-
S pitím deti začínajú priskoro, dávajte pozor, ako doma o alkohole hovoríte
Dôležitý zákaz, ktorý nikto nerešpektuje. Aj keď by deti do 18 rokov nemali piť alkohol, prvé skúsenosti s ním majú deti medzi 10.- 11. rokom. Potvrdzujú to opakované prieskumy Úradu verejného zdravotníctva. Často sú to práve rodičia, kto deťom ponúkne alkohol, čo by podľa odborníkov nebolo až také zlé, keby šli ruka v ruke s tým aj správna osveta a správny príklad.
-
Koľko darčekov kúpiť deťom na Vianoce?
Po Dušičkách, to už je pred Vianocami. Obchodníci nám už potrebu kupovať darčeky podsúvajú na každom kroku, vysvietené predajne lákajú na vianočné akcie a špeciálne ponuky. Tí, ktorí sa nechcú tlačiť v nákupných centrách počas decembrových víkendov, naozaj začínajú so zháňaním darčekov teraz. Pri otázkach „komu čo kúpiť?“ je dôležitá aj „komu koľko kúpiť?“, zvlášť u detí.
-
Starajte sa preventívne o detský noštek. Vyhnete sa tak nádche i alergii
Nosná sliznica je ako závora, ktorá bráni prieniku choroboplodných zárodkov. Ak budete detský noštek udržiavať čistý a zvlhčený, odmení sa vám menším výskytom nádchy, infekcií nosohltanu, vedľajších nosových dutín i ušiek. Významne tiež môžete znížiť aj riziko vzniku alergie.
-
Aby bol pôrod najkrajší zážitok v živote...
Druhé kolo diskusií o tom, kde a ako porodiť podľa svojich predstáv organizujú Slovenské duly tentoraz na východe Slovenska.
-
Nemocnica v Liptovskom Mikuláši má špičkový inkubátor
Novorodenecké oddelenie Liptovskej nemocnice s poliklinikou Ivana Stodolu v Liptovskom Mikuláši získalo nový intenzívny inkubátor. Zariadenie prispeje k zlepšeniu starostlivosti o najmenších pacientov.
-
Pozor na detské podsedáky v autách. Majú tie vaše chrbtovú opierku?
Detské sedačky v autách by mali spĺňať prísnejšie bezpečnostné kritériá, podľa medzinárodných nariadení už takmer rok. V predajniach, nehovoriac o samotných autách, je však stále množstvo starých, menej bezpečných typov.
-
Ako prežiť tehotenstvo v pohode? Zabudnite na príručky, počúvajte seba
Vraví sa, že tehotenstvo je najkrajšie obdobie života. A tiež, že ako pre koho. Ženy trpiace nevoľnosťami, neskôr opúchaním rúk či nôh asi ťažko povedia, že si tieto mesiace naozaj užili. Základ na pohodové tehotenstvo ale je – v hlave.
-
Pije vaše dieťa málo? Čo tak skúsiť zopár trikov
Ako len doňho dostať tekutiny? Touto otázkou sa trápi veľa rodičov. Deti si neuvedomujú dôležitosť pitného režimu, smäd veľmi necítia, a tak niekedy za deň vypijú sotva dva poháriky vody či čaju.
-
Čo ukážu domáce testy? Tehotenstvo, ovuláciu, mužskú plodnosť a možno i pohlavie dieťatka
V domácom prostredí môžete ľahko zistiť nielen to, či ste tehotná, ale aj to, kedy k tomu došlo, a či sa vám narodí chlapček alebo dievčatko. A ak ešte dieťa nečakáte, ovulačný test vám ukáže, kedy sa milovať, aby to už vyšlo. Test na mužskú plodnosť dá užitočnú informáciu, či má muž v ejakuláte dostatok spermií.
-
Niektorí lekári akoby zabúdali, že rodiaca žena je ľudská bytosť
Ľuba Lapšanská vedie občianske združenie Slovenské duly. Duly sprevádzajú ženy pri pôrode, najmä ako psychická podpora. Naše pôrodníctvo považuje za zastaralé, ktoré ženy vyrušuje v prirodzenom pôrodnom procese, aj keď už možno niekde postrehnúť drobné zmeny k lepšiemu.
-
Ako zlepšiť zručnosti autistických detí, ukáže rodičom školenie
Rodičia autistických detí, ktorí chcú čo najviac rozvinúť ich potenciál v komunikácii, motorike, imitácii či hrách, sa to môžu naučiť na špeciálnom kurze.
-
V Poľsku sa u neočkovaných detí objavuje rubeola. Zaočkovanosť proti chorobe klesá aj u nás
V Poľsku pribúda prípadov, keď sa deti nakazili vysokoinfekčným ochorením rubeolou. Minister zdravotníctva dokonca vyzval obyvateľov, aby nechali svoje deti očkovať. Zaočkovanosť proti chorobe klesá aj na Slovensku.
-
Čo mu dnes obliecť... Na uniformách možno ušetriť
Tričko Under Armour, Gant alebo Hillfiger, tenisky Nike alebo aspoň najnovší model conversov... Počúvate toto doma často? Ako z toho vykľučkovať, aby netrpel rodinný rozpočet, a ani dušička dieťaťa túžiaceho vyrovnať sa bohatšiemu kámošovi v škole?
-
Ninka počuje spievajúceho psa! Zábavné videá ukazujú, ako zistiť poruchu sluchu u dieťaťa
Ak majú rodičia podozrenie, že so sluchom ich potomka nie je niečo v poriadku, musia konať rýchlo. Čas majú len do troch rokov dieťaťa. Pozrite si videá, ktoré pripravilo občianske združenie Nepočujúce dieťa.
-
Ako možno urýchliť adopciu detí
Adopcia je najlepšie riešenie pre deti, ktoré nemajú rodičov, a tiež pre dospelých, ktorí nemôžu mať deti. Hoci na osvojenie je množstvo čakateľov na oboch stranách, proces je zdĺhavý a zložitý. Ombudsmanka teraz hľadá spôsob, ako to zlepšiť.
-
Psíka či mačičku? Nad kúpou zvieratka nemusíte váhať
Rozmýšľate o tom, či kúpiť svojmu dieťaťu zvieratko, trebárs pod stromček? Nerozmýšľajte zbytočne dlho. Dôvodov, prečo je dobré mať zvieratko v domácnosti, je veľa. Háčik to má iba jeden – nepočítajte s tým, že sa oň bude starať vaše dieťa.
-
Nechce sa mu po prázdninách do školy? Čo je vtedy najlepšie urobiť
Dlhé či krátke, hlavne, že sú. Prázdniny deti milujú a vedia prečo. Relax má pre nich význam, nezáleží na tom, či trvajú pár dní alebo dva mesiace. Do školy sa po nich chce málokomu, niektoré deti sú však z toho vážne vystresované. To je pre rodičov signál, že treba niečo zmeniť.
-
„Keď sa Tomáško narodil, vážil jeden kilogram. Dnes je to zdravý a šikovný chlapček.“
„Môj syn Tomáško sa narodil v 27. týždni úplne bezproblémového tehotenstva. Po narodení vážil 1100 gramov, čo je ale na tak skorý termín naozaj slušná váha," začína svoje rozprávanie Iveta Jančoková z Bratislavy.
-
Chlieb so salámou? Vymyslite vtipnejšiu desiatu do školy!
„Priznám sa, že už neviem, čo našej školáčke pripravovať na desiatu. Stále len chlieb s maslom, syrom a salámom, k tomu mrkvička, jablko. Je to ale nudné a monotónne. Dcérka sa sťažuje, že chce niečo nové,“ hovorí mamička Lenka.
-
Otec na druhej koľaji?
Narodenie dieťaťa život partnerskej dvojice od základov mení. Ženy to majú jednoduchšie, keďže hormóny ich na úlohu matky pripravovali deväť mesiacov – postupne nastavovali na pôrod a následnú starostlivosť o dieťa telo aj dušu. A čo otcovia?