Nechce sa mu po prázdninách do školy? Čo je vtedy najlepšie urobiť

Patricia Poprocká, 4. novembra 2018 o 06:00

Dlhé či krátke, hlavne, že sú. Prázdniny deti milujú a vedia prečo. Relax má pre nich význam, nezáleží na tom, či trvajú pár dní alebo dva mesiace. Do školy sa po nich chce málokomu, niektoré deti sú však z toho vážne vystresované. To je pre rodičov signál, že treba niečo zmeniť.

Zvoľnite nároky. Dôležitejší než čisté jednotky je dobrý pocit dieťaťa.

Foto: shutterstock.com

Rodičia by mali spozornieť, keď dieťa ťažko prežíva nástup do školy, nespoliehať sa na to, že si zvyknú, že to prejde. „Možno to prejde, ale moje skúsenosti hovoria, že to neprejde, skôr sa to nabaľuje,“ hovorí klinická psychologička Lýdia Adamcová.

V deťoch, ktoré citlivo prežívajú koniec prázdnin, sa podľa nej aktivujú ich nedoriešené problémy spojené so školou. A tie sa zvyknú potom nabaľovať jeden na druhý, výsledkom čoho môže byť vystresované a choré dieťa.

Deťom po nástupe do školy chýba najmä bezstarostnosť, voľnosť, bezstresové prežívanie dní, keď ich nikto nehodnotí, neskúša, nekladie na nich očakávania. „Skúste preniesť kúsok toho prázdninového do každodenného života detí,“ radí psychologička.

Teda – zvoľnite nároky. „Neporovnávajte, nekritizujte. Učenie a školu nezmeníte, zmeňte postoj k výsledkom a výkonom svojich detí, a určite budú aj zdravšie,“ dodáva. Škola a učenie nie je podľa Lýdie Adamcovej tou „zemskou osou“, okolo ktorej sa má dieťa točiť, a ktoré majú vypĺňať jeho čas predovšetkým. Šťastie je o inom.

Motivovať deti k učeniu je podľa nej možné aj bez strachu či tlaku na dobré známky. Práve tie sú pre mnohých rodičov základným ukazovateľom schopnosti ich detí, hoci v skutočnosti vôbec nemusia odrážať realitu. Naopak, vytvárajú na nich zbytočný tlak. „Pochopila som to na občianskej náuke, keď ma dcéra prosila, aby som ju vyskúšala. Sama sa mi priznala, že tomu nerozumie, ale chce jednotku, tak sa to skrátka nabifľovala. No načo to je dobré?,“ hovorí Jana, matka prváčky na gymnáziu.

Akceptujte jeho priemernosť, potom vynikne


Pre rodičov je dôležité poznať svoje dieťa a správne vyhodnotiť, na čo má. „Pre výsledky v škole sú rozhodujúce rozumové, intelektové schopnosti dieťaťa, pre celkový rozvoj osobnosti sú tu však aj iné zručnosti – talent na šport, maľovanie, gymnastiku, hudbu...,“ pripomína Lýdia Adamcová.

Dieťa môže mať teda na niečo nadpriemerné nadanie, na iné veci môže byť dokonca antitalent, prípadne úplne priemerný. A to by mali rodičia rešpektovať. „Tým, že budete rešpektovať priemer vás nechcem viesť k podporovaniu priemernosti vášho dieťaťa. Akceptovaním jeho priemernosti v určitej oblasti vytvoríte bezstresové podmienky, ktoré môžu byť dobrým odrazovým mostíkom k jeho úspechu v inej oblasti. A práve tam objaví svoj talent. Vďaka nemu bude sebavedomý, šťastný a nájde si svoju životnú cestu,“ vysvetľuje psychologička.

Naopak, kto je presvedčený, že jeho dieťa je geniálne, hoci je v skutočnosti skôr priemerné, mu zbytočne vysoko nastaví latku. Dieťa bude stresované , a keďže nedokáže vedome odporovať, pretože chce alebo musí vyhovieť, výsledkom sú úrazy, častejšie ochorenia, strata motivácie, či dokonca depresia.

Výchova a vzťahy - ďalšie články

 • Obrázok Je moje dieťa šťastné? Šesť signálov, podľa ktorých spoznáte, či je všetko v poriadku

  Je moje dieťa šťastné? Šesť signálov, podľa ktorých spoznáte, či je všetko v poriadku

  Ako spoznáte, že je vaše dieťa sebaisté, vyrovnané a teda v podstate šťastné? Vidieť to na drobnostiach, mimovoľných reakciách v určitých situáciách. Niekedy je prejavom uvoľneného správania aj to, keď zabŕda do súrodencov alebo sa rozplače. Skrátka, chová sa, ako sa cíti, bez ohľadu na to, čo si o ňom pomyslia rodičia.

 • Obrázok Nesmieš, nerob! Ako a kedy povedať deťom „nie“

  Nesmieš, nerob! Ako a kedy povedať deťom „nie“

  Aj keď základom vzťahu medzi rodičmi a deťmi by mali byť rešpekt a slovko „áno“, sú prípady, kedy treba povedať „nie“. Dieťa musí cítiť určitú hierarchiu, kam patrí, a musí sa naučiť, že svet sa netočí vždy tak, ako by si ono želalo. Na druhej strane však nemôže ísť o diktát. Rodičia by sa mali snažiť deti chápať a rešpektovať detské stanovisko. A každé „nie“ pravdivo a s citom vysvetliť.

 • Obrázok 6 dobrých rád, ako pri deťoch nevyhorieť. Užite si ten vzácny čas

  6 dobrých rád, ako pri deťoch nevyhorieť. Užite si ten vzácny čas

  Mať dieťa je krásne, ale pod náporom rodičovských, pracovných a domácich povinností sa tá radosť ľahko stratí. „Stalo sa to aj mne. Mám dve deti vo veku dvoch a piatich rokov a namiesto toho, aby som sa z nich tešila, stále som len bola unavená a nervózna,“ popisuje Marcela.

 • Obrázok Milujem moslima. No a čo?

  Milujem moslima. No a čo?

  Je islam hrozbou pre našu kultúru? Postoje Slovákov voči moslimom sú zväčša odmietavé – od opatrnosti až po otvorenú nevraživosť. Podľa prieskumov by len štvrtine opýtaných neprekážala láska s moslimom. Obavy pramenia prevažne z obáv z neznámeho. Je sa však naozaj čoho báť? Ako vyzerá život s moslimom, sme sa opýtali Sloveniek, ktoré sú s nimi vo vzťahu. Ako vyplýva z ich príbehov, rozdielnosť kultúr poprieť nemožno, tá však pri láske a tolerancii nepredstavuje problém, naopak, môže byť obohatením.

 • Obrázok Spoločné spanie pomáha deťom k samostatnosti. Aj tým desaťročným

  Spoločné spanie pomáha deťom k samostatnosti. Aj tým desaťročným

  Mami, poď so mnou zaspávať... Počúvate to doma od svojho osem- či desaťročného dieťaťa? Nemusíte sa znepokojovať. Spoločné zaspávanie aj spanie s deťmi v školskom veku je úplne normálne, akurát je to naša spoločnosť, kto z toho robí problém.

 • Obrázok Nerobte všetko za deti. Dovoľte im, nech sa o seba postarajú samé

  Nerobte všetko za deti. Dovoľte im, nech sa o seba postarajú samé

  Mamička sedemročného Adamka mu vonku zapína bundu, hoci by to mohol zvládnuť aj sám. Jeho sestre, deväťročnej Hane, nosí do školy tašku, pretože je vraj ťažká. Nastala éra príliš ochraňujúcich rodičov.

 • Obrázok Rodičia pod tlakom biznisu. Prečo je tak ťažké odolať reklame

  Rodičia pod tlakom biznisu. Prečo je tak ťažké odolať reklame

  Nedajte sa ovplyvňovať reklamami a marketingom, ktorý vás ohlupuje, želal do nového roka našim čitateľom český etnológ Mnislav Zelený Atapana, šíriteľ životnej filozofie juhoamerických Indiánov. Sám pripúšťa, že rodiny s deťmi to majú naozaj ťažké, pretože obchodníci sa ich snažia ovplyvniť všemožnými prostriedkami a na každom kroku. Neraz používajú metódu – ak to nejde dverami, skúsime oknom.

Ďalšie články v rubrike >