Koľko darčekov kúpiť deťom na Vianoce?

Patricia Poprocká, 7. novembra 2018 o 09:07

Po Dušičkách, to už je pred Vianocami. Obchodníci nám už potrebu kupovať darčeky podsúvajú na každom kroku, vysvietené predajne lákajú na vianočné akcie a špeciálne ponuky. Tí, ktorí sa nechcú tlačiť v nákupných centrách počas decembrových víkendov, naozaj začínajú so zháňaním darčekov teraz. Pri otázkach „komu čo kúpiť?“ je dôležitá aj „komu koľko kúpiť?“, zvlášť u detí.

Všetkého veľa škodí. Aj darčekov.

Foto: shutterstock.com

Veľa malých alebo menej a poriadnych? I keď pohľad na vianočný stromček preplnený darčekmi určite detské očká rozžiari, menej býva viac. Deti sa pochopiteľne tešia, čím väčšia kopa, tým lepšie. Všetko chcú, neskúmajú, či to potrebujú, ani či to využijú. Rozbaľujú, rozbaľujú, a pritom mnohé už pri treťom darčeku ani nevedia, čo vlastne.

„Množstvo darčekov zvyšuje túžbu mať stále viac, bez poznania ich hodnoty. Často ide iba o krátkodobé a prchavé pocity - znovu mať,“ pripomína psychologička Lýdia Adamcová. Za početnými darčekmi sa potom strácajú aj tí, ktorí ich pripravili, teda rodičia či starí rodičia. Množstvo darčekov uberá na hodnote aj samotným Vianociam. Deti by sa okrem prijímania mali učiť aj dávať. Je úlohou rodičov naviesť ich na to, a darčekmi formovať ich túžby a hodnoty.

Lýdia Adamcová napríklad odporúča pri písaní listov Ježiškovi zamerať pozornosť dieťaťa aj na ostatných. „Teda prosiť Ježiška o darčeky pre rodičov, starých rodičov, súrodencov, kamarátov,“ hovorí.

Rovnako je vhodné, ak začne myslieť aj napríklad na choré deti v nemocniciach, či deti bez rodičov v detských domovoch. „Pýtajte sa, za čo by všetky darčeky vymenili tieto deti a za čo vaše deti?,“ poznamenáva psychologička.

Deti sa môžu naučiť dávať práve takto. Napríklad môže rodina dať darčeky aj do nemocnice či detského domova, prípadne starým ľuďom v domove pre seniorov.

Dať môžu deti aj samotnému Ježiškovi. „Spýtajte sa ich, od koho dostáva Ježiško darčeky, inšpirujte ich, nech ho obdarujú pozdravom, básňou, príbehom, obrázkom,“ radí Lýdia Adamcová.
Sme na vrchole dávania, na vrchole očakávaní, ktoré už nedokážu byť zmysluplne naplnené. Hračky už nemajú tú silu, vzácnosť, nezaručia že dieťa bude zažívať nezabudnuteľné pocity. Nájdite v sebe silu niečo zmeniť, dajte Vianociam, jednoduchosť, hĺbku.

Komerčnosť možno eliminovať aj tým, že deti vopred pripravíme na to, že od Ježiška dostanú to, čo potrebujú, nie to, čo chcú.

Rodina môže tiež skúsiť napodobniť aj Troch kráľov, ktorí priniesli Ježiškovi tri darčeky. Takže dieťa by ich dostalo tiež tri - balíček od rodičov, ďalšie od starých rodičov. „Vianočné darčeky pre deti môžu byť menšie, prekvapujúce, nie očakávané. Nezabúdajte, ak má dieťa menej hračiek, má k ním hlbší vzťah. Ak má dieťa jednoduchšie hračky, pri hraní zapája svoju fantáziu,“ pripomína Lýdia Adamcová.

Áno, ale čo ak dieťa bude sklamané? Na Vianoce sa totiž obdaruvávame, aby sme blízkych potešili. A ak teda deti malou kôpkou darčekov nepotešíme? Psychologička má jednoduché riešenie: „Nebojte sa zažiť sklamanie z mála, ako protiklad otupenia z množstva. Sme na vrchole dávania, na vrchole očakávaní, ktoré už nedokážu byť zmysluplne naplnené. Hračky už nemajú tú silu, vzácnosť, nezaručia že dieťa bude zažívať nezabudnuteľné pocity. Nájdite v sebe silu niečo zmeniť, dajte Vianociam, jednoduchosť, hĺbku.“

Deti sa dokážu vyrovnať so všetkým, ak im je to podané správnou formou a dostatočne vysvetlené.


ANKETA:

Koľko darčekov kupujete deťom?

11,4%72,9%2,9%1,4%11,4%Komentáre k článku:


Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVýchova - ďalšie články

 • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

  Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

  Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

 • Obrázok Nepreháňajte to s krúžkami, ničnerobenie je rovnako dôležité

  Nepreháňajte to s krúžkami, ničnerobenie je rovnako dôležité

  Rýchlo urobiť domáce úlohy, a ide sa von. Situácia, bežná v detstve dnešných štyridsiatnikov je pre dnešných školákov skôr výnimkou. Voľný čas, to pre mnohých z nich znamená sadnúť do auta, prípadne na hromadnú dopravu, a poďho na krúžky.

 • Obrázok Detstvo bez sladkostí? Ako to riešia mamy

  Detstvo bez sladkostí? Ako to riešia mamy

  Dá sa prežiť bez sladkostí? Deti sladké milujú a cukor je dôležitý. Nie je však sladké ako sladké, ani cukor ako cukor. Ten, ktorý sa v obrovských dávkach v sladkostiach z obchodov dostáva deťom, je jednoznačne škodlivý. Väčšina ľudí si však napriek tomu kladie za povinnosť obdarovať deti niečím sladkým.

 • Obrázok Zabijem ťa! Hádkami si deti od rodičov pýtajú lásku

  Zabijem ťa! Hádkami si deti od rodičov pýtajú lásku

  Daj mi, to je moje! Ťa zabijem!!! Si otrasný! Počúvate aj vy doma takúto debatu medzi vašimi deťmi? A márne ich dookola vyzývate, aby sa k sebe chovali pekne? Vitajte v klube.

 • Obrázok S pitím deti začínajú priskoro, dávajte pozor, ako doma o alkohole hovoríte

  S pitím deti začínajú priskoro, dávajte pozor, ako doma o alkohole hovoríte

  Dôležitý zákaz, ktorý nikto nerešpektuje. Aj keď by deti do 18 rokov nemali piť alkohol, prvé skúsenosti s ním majú deti medzi 10.- 11. rokom. Potvrdzujú to opakované prieskumy Úradu verejného zdravotníctva. Často sú to práve rodičia, kto deťom ponúkne alkohol, čo by podľa odborníkov nebolo až také zlé, keby šli ruka v ruke s tým aj správna osveta a správny príklad.

 • Obrázok Nechce sa mu po prázdninách do školy? Čo je vtedy najlepšie urobiť

  Nechce sa mu po prázdninách do školy? Čo je vtedy najlepšie urobiť

  Dlhé či krátke, hlavne, že sú. Prázdniny deti milujú a vedia prečo. Relax má pre nich význam, nezáleží na tom, či trvajú pár dní alebo dva mesiace. Do školy sa po nich chce málokomu, niektoré deti sú však z toho vážne vystresované. To je pre rodičov signál, že treba niečo zmeniť.

 • Obrázok Keď malí učia veľkých. 6 vecí, ktoré deti ovládajú lepšie

  Keď malí učia veľkých. 6 vecí, ktoré deti ovládajú lepšie

  Nepoznajú síce Napoleona ani kyselinu sírovú. Nevedia, že elektrina môže zabíjať, rovnako ako lieky, ak ich zjedia celú škatuľku. Predsa však sú malé deti v niektorých iných veciach veľa múdrejší než dospelí.

Ďalšie články v rubrike >