Koľko darčekov kúpiť deťom na Vianoce?

Patricia Poprocká, 7. novembra 2018 o 09:07

Po Dušičkách, to už je pred Vianocami. Obchodníci nám už potrebu kupovať darčeky podsúvajú na každom kroku, vysvietené predajne lákajú na vianočné akcie a špeciálne ponuky. Tí, ktorí sa nechcú tlačiť v nákupných centrách počas decembrových víkendov, naozaj začínajú so zháňaním darčekov teraz. Pri otázkach „komu čo kúpiť?“ je dôležitá aj „komu koľko kúpiť?“, zvlášť u detí.

Všetkého veľa škodí. Aj darčekov.

Foto: shutterstock.com

Veľa malých alebo menej a poriadnych? I keď pohľad na vianočný stromček preplnený darčekmi určite detské očká rozžiari, menej býva viac. Deti sa pochopiteľne tešia, čím väčšia kopa, tým lepšie. Všetko chcú, neskúmajú, či to potrebujú, ani či to využijú. Rozbaľujú, rozbaľujú, a pritom mnohé už pri treťom darčeku ani nevedia, čo vlastne.

„Množstvo darčekov zvyšuje túžbu mať stále viac, bez poznania ich hodnoty. Často ide iba o krátkodobé a prchavé pocity - znovu mať,“ pripomína psychologička Lýdia Adamcová. Za početnými darčekmi sa potom strácajú aj tí, ktorí ich pripravili, teda rodičia či starí rodičia. Množstvo darčekov uberá na hodnote aj samotným Vianociam. Deti by sa okrem prijímania mali učiť aj dávať. Je úlohou rodičov naviesť ich na to, a darčekmi formovať ich túžby a hodnoty.

Lýdia Adamcová napríklad odporúča pri písaní listov Ježiškovi zamerať pozornosť dieťaťa aj na ostatných. „Teda prosiť Ježiška o darčeky pre rodičov, starých rodičov, súrodencov, kamarátov,“ hovorí.

Rovnako je vhodné, ak začne myslieť aj napríklad na choré deti v nemocniciach, či deti bez rodičov v detských domovoch. „Pýtajte sa, za čo by všetky darčeky vymenili tieto deti a za čo vaše deti?,“ poznamenáva psychologička.

Deti sa môžu naučiť dávať práve takto. Napríklad môže rodina dať darčeky aj do nemocnice či detského domova, prípadne starým ľuďom v domove pre seniorov.

Dať môžu deti aj samotnému Ježiškovi. „Spýtajte sa ich, od koho dostáva Ježiško darčeky, inšpirujte ich, nech ho obdarujú pozdravom, básňou, príbehom, obrázkom,“ radí Lýdia Adamcová.
Sme na vrchole dávania, na vrchole očakávaní, ktoré už nedokážu byť zmysluplne naplnené. Hračky už nemajú tú silu, vzácnosť, nezaručia že dieťa bude zažívať nezabudnuteľné pocity. Nájdite v sebe silu niečo zmeniť, dajte Vianociam, jednoduchosť, hĺbku.

Komerčnosť možno eliminovať aj tým, že deti vopred pripravíme na to, že od Ježiška dostanú to, čo potrebujú, nie to, čo chcú.

Rodina môže tiež skúsiť napodobniť aj Troch kráľov, ktorí priniesli Ježiškovi tri darčeky. Takže dieťa by ich dostalo tiež tri - balíček od rodičov, ďalšie od starých rodičov. „Vianočné darčeky pre deti môžu byť menšie, prekvapujúce, nie očakávané. Nezabúdajte, ak má dieťa menej hračiek, má k ním hlbší vzťah. Ak má dieťa jednoduchšie hračky, pri hraní zapája svoju fantáziu,“ pripomína Lýdia Adamcová.

Áno, ale čo ak dieťa bude sklamané? Na Vianoce sa totiž obdaruvávame, aby sme blízkych potešili. A ak teda deti malou kôpkou darčekov nepotešíme? Psychologička má jednoduché riešenie: „Nebojte sa zažiť sklamanie z mála, ako protiklad otupenia z množstva. Sme na vrchole dávania, na vrchole očakávaní, ktoré už nedokážu byť zmysluplne naplnené. Hračky už nemajú tú silu, vzácnosť, nezaručia že dieťa bude zažívať nezabudnuteľné pocity. Nájdite v sebe silu niečo zmeniť, dajte Vianociam, jednoduchosť, hĺbku.“

Deti sa dokážu vyrovnať so všetkým, ak im je to podané správnou formou a dostatočne vysvetlené.


ANKETA:

Koľko darčekov kupujete deťom?

11,5%68,1%6,2%0,9%13,3%Komentáre k článku:


Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVýchova a vzťahy - ďalšie články

 • Obrázok Je moje dieťa šťastné? Šesť signálov, podľa ktorých spoznáte, či je všetko v poriadku

  Je moje dieťa šťastné? Šesť signálov, podľa ktorých spoznáte, či je všetko v poriadku

  Ako spoznáte, že je vaše dieťa sebaisté, vyrovnané a teda v podstate šťastné? Vidieť to na drobnostiach, mimovoľných reakciách v určitých situáciách. Niekedy je prejavom uvoľneného správania aj to, keď zabŕda do súrodencov alebo sa rozplače. Skrátka, chová sa, ako sa cíti, bez ohľadu na to, čo si o ňom pomyslia rodičia.

 • Obrázok Nesmieš, nerob! Ako a kedy povedať deťom „nie“

  Nesmieš, nerob! Ako a kedy povedať deťom „nie“

  Aj keď základom vzťahu medzi rodičmi a deťmi by mali byť rešpekt a slovko „áno“, sú prípady, kedy treba povedať „nie“. Dieťa musí cítiť určitú hierarchiu, kam patrí, a musí sa naučiť, že svet sa netočí vždy tak, ako by si ono želalo. Na druhej strane však nemôže ísť o diktát. Rodičia by sa mali snažiť deti chápať a rešpektovať detské stanovisko. A každé „nie“ pravdivo a s citom vysvetliť.

 • Obrázok 6 dobrých rád, ako pri deťoch nevyhorieť. Užite si ten vzácny čas

  6 dobrých rád, ako pri deťoch nevyhorieť. Užite si ten vzácny čas

  Mať dieťa je krásne, ale pod náporom rodičovských, pracovných a domácich povinností sa tá radosť ľahko stratí. „Stalo sa to aj mne. Mám dve deti vo veku dvoch a piatich rokov a namiesto toho, aby som sa z nich tešila, stále som len bola unavená a nervózna,“ popisuje Marcela.

 • Obrázok Milujem moslima. No a čo?

  Milujem moslima. No a čo?

  Je islam hrozbou pre našu kultúru? Postoje Slovákov voči moslimom sú zväčša odmietavé – od opatrnosti až po otvorenú nevraživosť. Podľa prieskumov by len štvrtine opýtaných neprekážala láska s moslimom. Obavy pramenia prevažne z obáv z neznámeho. Je sa však naozaj čoho báť? Ako vyzerá život s moslimom, sme sa opýtali Sloveniek, ktoré sú s nimi vo vzťahu. Ako vyplýva z ich príbehov, rozdielnosť kultúr poprieť nemožno, tá však pri láske a tolerancii nepredstavuje problém, naopak, môže byť obohatením.

 • Obrázok Spoločné spanie pomáha deťom k samostatnosti. Aj tým desaťročným

  Spoločné spanie pomáha deťom k samostatnosti. Aj tým desaťročným

  Mami, poď so mnou zaspávať... Počúvate to doma od svojho osem- či desaťročného dieťaťa? Nemusíte sa znepokojovať. Spoločné zaspávanie aj spanie s deťmi v školskom veku je úplne normálne, akurát je to naša spoločnosť, kto z toho robí problém.

 • Obrázok Nerobte všetko za deti. Dovoľte im, nech sa o seba postarajú samé

  Nerobte všetko za deti. Dovoľte im, nech sa o seba postarajú samé

  Mamička sedemročného Adamka mu vonku zapína bundu, hoci by to mohol zvládnuť aj sám. Jeho sestre, deväťročnej Hane, nosí do školy tašku, pretože je vraj ťažká. Nastala éra príliš ochraňujúcich rodičov.

 • Obrázok Rodičia pod tlakom biznisu. Prečo je tak ťažké odolať reklame

  Rodičia pod tlakom biznisu. Prečo je tak ťažké odolať reklame

  Nedajte sa ovplyvňovať reklamami a marketingom, ktorý vás ohlupuje, želal do nového roka našim čitateľom český etnológ Mnislav Zelený Atapana, šíriteľ životnej filozofie juhoamerických Indiánov. Sám pripúšťa, že rodiny s deťmi to majú naozaj ťažké, pretože obchodníci sa ich snažia ovplyvniť všemožnými prostriedkami a na každom kroku. Neraz používajú metódu – ak to nejde dverami, skúsime oknom.

Ďalšie články v rubrike >