Ako zlepšiť zručnosti autistických detí, ukáže rodičom školenie

pt, 5. novembra 2018 o 12:13

Rodičia autistických detí, ktorí chcú čo najviac rozvinúť ich potenciál v komunikácii, motorike, imitácii či hrách, sa to môžu naučiť na špeciálnom kurze.

Pri správnom prístupe dokážu autistické deti robiť veľké pokroky. Ilustračné foto.

Foto: shutterstock.com

Organizuje ho Autistické centrum Andreas, prvá časť sa začína v piatok 16. novembra popoludní v Bratislave. Školené lektorky budú rodičov oboznamovať s metodikou vychádzajúcou z princípov aplikovanej behaviorálnej analýzy.

Na školení budú predvedú okrem teoretických informácií aj praktické ukážky práce s deťmi. Rodičia sa oboznámia s technikami ako napríklad štruktúrované učenie, obrázkovo-komunikačný systém PECS, VOKS a ďalšie. „Spájaním rôznych techník sa snažíme intervenčný program ušiť na mieru, aby boli deti schopné v maximálnej možnej miere rozvinúť svoj potenciál a napredovať v oblastiach, ako napríklad komunikácia, jemná a hrubá motorika, vnímanie, imitácia, hry alebo poznávanie,“ vysvetľuje projektová manažérka Lucia Gvozdjáková.

V rámci vzdelávania budú prezentované techniky a metodiky, ktoré pomáhajú rozvíjať každú oblasť vývinu dieťaťa s dôrazom na deficitné oblasti, ako aj korigovať problémové správanie. Rodičia si budú môcť pod vedením lektoriek vyskúšať, ako svoje deti učiť novým zručnostiam.
Celkovo pôjde o 20 a pol hodiny vzdelávania, rozdeleného na dva na seba nadväzujúcich častí - v novembri a decembri. Školenie stojí 150 eur, vrátane občerstvenia.

Termíny
časť A
Piatok 16. 11. 2018 13:30 – 19:00
Sobota 17. 11. 2018 8:30 – 17:00
časť B
Piatok 14. 12. 2018 13:00 – 19:30

Prihlásiť sa možno do 12. novembra 2018 na tomto linku. Kontaktná osoba je Lucia Gvozdjáková, gvozdjakova@andreas.sk

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saHendikepy - ďalšie články

 • Obrázok Obyčajný chalan, ktorý má niečo navyše. Jazdecký génius s Downovým syndrómom dobýja svet

  Obyčajný chalan, ktorý má niečo navyše. Jazdecký génius s Downovým syndrómom dobýja svet

  Má 22 rokov, Downov syndróm a patrí medzi najlepších jazdcov Špeciálnych olympiád na svete. Kým sa ale Filip Graňo dostal na špičku, musel zdolať množstvo prekážok. Bez pomoci najbližších by to nezvládol, všetci na sebe zapracovali, niektoré veci zmenili od základov, aby sa dnes vedeli tešiť z úspechov a zároveň pomáhať druhým.

 • Obrázok Mladá mamička prakticky nevidí, ale veľmi sa teší zo života: Som hrdá, aká som a čo som dokázala

  Mladá mamička prakticky nevidí, ale veľmi sa teší zo života: Som hrdá, aká som a čo som dokázala

  Majka Ondrejkovičová (39) z Martina je prakticky nevidiaca. Trpí takzvaným rúrkovitým videním, čo znamená, že dokáže ako tak vidieť len periférne, a aj to len za pekného slnečného počasia. Napriek tomu však zdarne vychováva dve malé dcérky a tretie dieťatko očakáva.

 • Obrázok Dáma s hranostajom od postihnutej Aničky je v dražbe na pomoc hendikepovaným

  Dáma s hranostajom od postihnutej Aničky je v dražbe na pomoc hendikepovaným

  Obdivujete Dámu s hranostajom alebo slávne Slnečnice? Svetoznáme obrazy v Leonarda da Vinciho a Vincenta van Gogha síce získať nemôžete, ich unikátne repliky, ktoré namaľovala Anička Huťová s Downovým syndrómom však áno. Na obe diela prebieha v týchto dňoch dražba, ktorej výťažok pôjde na umeleckú terapiu postihnutých detí i dospelých.

 • Obrázok Keď zviera dokáže viac ako lekár

  Keď zviera dokáže viac ako lekár

  Keď nevládze človek, nastupujú zvieratá. Platí to aj v liečbe, kde sú psy či kone vďačným a nenahraditeľným pomocníkom. Pomáhajú zlepšovať fyzický aj psychický stav, podľa odborníkov sa však stále nevyužívajú v maximálnej možnej miere.

 • Obrázok Dojímavé video chlapčeka, z ktorého ide obrovská sila. Všetci sa môžeme učiť

  Dojímavé video chlapčeka, z ktorého ide obrovská sila. Všetci sa môžeme učiť

  Človeku sa tisnú do očí slzy, zároveň sa však od dieťaťa má čo učiť. Z postihnutého chlapčeka, ktorý si sám bez reptania pokojne nasadzuje protézu, akoby to bola detská skladačka, ide úžasná sila. Schopnosť prijať realitu taká, aká je, zbytočne nelamentovať nad niečím, čo sa nedá zmeniť a venovať sa tomu, čo možné je. Kto z nás to dokáže?

 • Obrázok Má 12 rokov a život bez budúcnosti. Chlapca zničil matkin alkoholizmus

  Má 12 rokov a život bez budúcnosti. Chlapca zničil matkin alkoholizmus

  Túži po láske, ale nevie ju prijať, túži po kamarátoch, ale nedokáže s nimi vychádzať. Michal má 12 rokov, a pred sebou žiadnu budúcnosť. Za jeho smutný osud môže alkohol, ktorému prepadli jeho rodičia, a ktorý si matka neodoprela ani v tehotenstve.

 • Obrázok Mamička Johanky s Downovým syndrómom: Náš život je veľmi bohatý

  Mamička Johanky s Downovým syndrómom: Náš život je veľmi bohatý

  Oravčanka Johanka Kondelová sa narodila s Downovým syndrómom, jej rodičia však nechceli, aby sa vzdelávala v špeciálnych školách, ale bežných. A išli si za tým sebavedomo už od škôlky. „K tomuto rozhodnutiu sme dospeli po uvedomení si, čo je pre Johanku dôležité. Bolo jasné, že potrebuje zdravé vzory v správaní či reči. Tieto deti sa totiž rýchlo učia napodobňovaním,“ vraví v rozhovore Johankina mamička Viera.

Ďalšie články v rubrike >