- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Všetky články
-
Psi a mačky chránia deti pred alergiou a astmou. Čím viac zvierat, tým lepšie
Dlho sa verilo, že psi, mačky či iné domáce zvieratá spôsobujú u detí alergie. Teraz sa však ukazuje, že to môže byť presne naopak. Čím viac domácich zvierat, s ktorými sa dieťa stretne už počas prvého roka svojho života, tým o polovicu menšie riziko, že sa u neho rozvinú príznaky alergie.
-
Deti ľúbime, vieme im to dať aj najavo?
Kým mi mama nepovedala, že ma má rada, nevedela som to, opisuje štyridsiatnička Anna. „Mala som asi štyri-päť rokov, vyčítala mi neupratanú skrinku a pritom povedala, že ma má rada, preto na mňa kričí. Dodnes si pamätám svoje naširoko otvorené oči a prekvapujúce príjemné zistenie: Ona ma má rada?!“ Každý rodič ľúbi svoje deti, lásku im však musíme dávať najavo spôsobom, ktorému rozumejú.
-
Zbierka Biela pastelka opäť pomôže nevidiacim
Výnos zo zbierky sa použije na výcvik chôdze s bielou palicou, kurzy Braillovho písma či práce s rôznymi kompenzačnými a optickými pomôckami.
-
V chudobe žilo na konci minulého roka viac ako 61-tisíc detí
Hoci sa na Slovensku nachádzalo koncom minulého roka v hmotnej núdzi viac ako 61-tisíc detí, v porovnaní s koncom roka 2017 ide o pokles o 9,1-tisíca detí.
-
Ako vnímajú študenti holokaust či jeho popieranie, môžu vyjadriť v esejách
Nezabúdajme na holokaust, poučme sa z neho. Podporiť záujem mladých ľudí o moderné dejiny a posilniť ich kritické myslenie má nová autorská súťaž. Konšpirácie – holokaust – súčasnosť, je témou, na ktorú môžu študenti písať svoje eseje o problematike.
-
Austrálčanka fotografuje pôrody. Také, aké naozaj sú
Austrálčanka Lacey Barratt fotografuje pôrody od ich začiatku až do konca. Vznikajú nádherné fotografie, ktoré bez príkras ukazujú zrodenie nového života.
-
Nosením bábätko nerozmaznáte, zistili vedci. Pozrite si aj VIDEO, čo na to slovenské mamičky
Neodkladajte bábätká, naopak, držte ich v náručí čo najviac ako je to možné. Takéto výzvy mamičkám adresujú už aj v Spojených štátoch, kde preferovali separáciu bábätiek, v snahe vychovať z nich odolných a samostatných dospelých. Aj tam však už prišli na to, že to funguje presne opačne.
-
Bratislavská Petržalka hľadá Učiteľa, na ktorého sa nezabúda
Kto sa stane nezabudnuteľným učiteľom v bratislavskej Petržalke? Návrhy môžu posielať žiaci, ich rodičia, absolventi, riaditelia škôl či kolegovia učiteľov.
-
Emília Sičáková-Beblavá: Nikto ma tak nezmenil, ako moji synovia
Ako vníma svoje deti, čo im radí, kam sa ich snaží viesť? V rubrike ahojmama.sk Mamy o materstve dnes približuje svoje životné postoje protikorupčná odborníčka a vysokoškolská profesorka Emília Sičáková-Beblavá. Mamy o materstve je anketa, v ktorej každý týždeň odpovedajú známi i menej známi rodičia na rovnaké otázky.
-
Čo všetko by deti vylepšili na Bratislave, ukáže súťaž
Čo vás napadne, keď sa povie Bratislava? Dopravné zápchy, Dunaj, hrad, vysielač na Kolibe? Ako vnímajú hlavné mesto deti, môžu teraz samé napísať alebo nakresliť.
-
Martina Moravcová o živote v USA: Som mama na plný úväzok a kuchárka k tomu
Mama na plný úväzok a ešte k tomu aj kuchárka, s úsmevom konštatuje o svojej aktuálnej náplni dní naša najúspešnejšia plavkyňa Martina Moravcová. S manželom a dvoma deťmi žije v Dallase, tretinu roka trávia na Slovensku. Sme ako kukučky, všade sme doma, hovorí pre ahojmama.sk. Deti športujú, ako vraví, hlavne, aby sa hýbali, bez ohľadu na to, či z nich budú vrcholoví športovci.
-
Ako okamžite utíšiť plačúce dieťa. Postup amerického pediatra je síce planetárnym hitom, ale čo si o tom myslíte vy?
Každý rodič potvrdí, že upokojiť plačúce dieťa je niekedy nadľudská úloha. Zdá sa, že nič nezaberá. Nadojčiť, prebaliť, chytiť na ruky, prechádzať sa. Americký pediater Robert Hamilton tvrdí, že našiel spôsob, ako dieťa stopercentne utíšiť pomocou istého úchopu.
-
Za zimnými radovánkami do Slovenského raja. Rodiny tam odvezie Ľadový expres
Radi s deťmi cestujete vlakom za zimnou prírodou a športovaním? Potom môžete využiť nové vlakové spojenie na východe Slovenska. Vlak Ľadový expres odvezie celú rodinu z Košíc cez Slovenský raj až do Červenej Skaly.
-
Dve deti prepadli dôchodkyňu, chceli peniaze
Už druhý prípad malých zlodejov riešila polícia tento týždeň. Pred pár dňami sa pokúšal ukradnúť kabelku 12-ročný chlapec v Nových Zámkoch, teraz zasa 13-ročný školák so spolužiačkou v Košiciach.
-
Ako vnímajú deti ľudské práva, môžu nakresliť v novej súťaži
Aké ľudské práva mi chýbajú v škole? Na čo mám nárok a nemôžem to v škole využívať? Čo všetko by som pre seba a svojich spolužiakov chcel? To všetko môžu teraz žiaci základných a základných umeleckých škôl nakresliť v rámci súťaže, ktorú vyhlasuje Slovenské národné stredisko pre ľudské práva.
-
Mladá vedkyňa Silvia Schmidtová skúma, prečo nezaberá liečba rakoviny: „Na vede milujem, že každý deň je iný.“
Doktorandka Silvia Schmidtová (27) z Ústavu experimentálnej onkológie Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied sa snaží pomôcť pacientom s rakovinou semenníkov, ktorí nereagujú na bežnú liečbu. Výsledky jej práce sú veľmi nádejné. Za svoj výskum získala ocenenie Študentská osobnosť Slovenska.
-
Ako deti menia slovenčinu. Zagombíkuješ mi sveter, prosím?
„Au, zasekla sa mi tu noha, odsekneš?“ Deti svojou priamou logikou vytvárajú v slovenčine roztomilé novotvary, síce nespisovné, ale krásne jednoduché. Ľudovít Štúr by sa niekedy nestíhal čudovať. Niektoré by možno stálo za to zaradiť aj do slovníka, slovenčina by hneď prestala byť jedným z najťažších jazykov na svete.
-
V prekúrených a suchých miestnostiach sa ľahšie šíria virózy. Koľko mať doma stupňov a akú vlhkosť vzduchu?
Výskyt viróz sa častokrát mylne pripisuje iba chladnému počasiu, avšak ich šíreniu sa darí aj v príliš prekúrených miestnostiach. V teplých priestoroch sa sústreďuje viac vírusov a baktérií. Ochorieť možno ľahko aj pri vystavení sa prudkým zmenám teplôt, ktoré pôsobia na organizmus pri prechode z exteriéru do interiéru a opačne.
-
Odpad sa u nás ráta na milióny ton, aspoňže ho ľudia čoraz viac triedia
Výzvy na triedenie odpadu a súťaže s ekologickou tematikou majú účinok, uvedomelosť ľudí, i keď pomaly, rastie. Svedčia o tom štatistiky ministerstva životného prostredia, podľa ktorých sa odpad separuje viac než v minulosti.
-
Prečo ženy nosia deti na ľavom boku? Vysvetlenie vás prekvapí
Na akej strane nosíte svoje dieťa? Na ľavej, však? Hoci ste praváčka. Úplne intuitívne to tak robia matky na celom svete. Ale prečo?