- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Všetky články
-
Ako vybrať školu pre prváčika. „Hlavne nech je blízko bydliska, nemusí byť prestížna,“ radí školská psychologička
Rodičia dnes môžu zapísať svoje dieťa na akúkoľvek základnú školu, ktorá sa im pozdáva, nie sú odkázaní len na spádovú základku. A tak sa snažia vybrať tú „najlepšiu“, ktorá ponúka nadštandardnú výuku angličtiny či množstvo exkluzívnych krúžkov. Pre dieťa to však nemusí byť dobre, upozorňuje školská psychologička PhDr. Gabriela Herényiová, ktorá pôsobí na Katedre psychológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.
-
Líder Desmodu Mário Kuly Kollár: Ďalšiemu dieťaťu sa nebránim, pokojne aj dvesto
Mário Kuly Kollár prežíva doma príjemné obdobie. Z trojročného syna Christiana je už škôlkar, ktorý výmyslami zabáva celú rodinu. Po rodičoch podedil aj lásku k hudbe, i Desmodu, najviac má rád skladbu „Aby bolo jasné“. Starostlivosť o neho má Kuly s manželkou Luciou podelenú, smeje sa, že by mal pokojne aj dvesto detí.
-
Dajte im druhú šancu! Košičania môžu detskej knižnici venovať knihy, tá ich posunie ďalej
Ak bývate na východe Slovenska a máte doma detské knihy, ktoré už vaše deti dávno nečítajú, môžete ich darovať Knižnici pre mládež v Košiciach.
-
Talentované deti a mladí ľudia môžu súťažiť o grant, rozdelí sa 66-tisíc eur
Talentované deti a mladí ľudia sa môžu do 25. februára už po dvanásty raz prihlásiť do grantového programu Talenty Novej Európy. Ten je určený pre všetkých od osem do 25 rokov, ktorí vynikajú talentom a chcú aj naďalej napredovať v oblasti umenia, vedy alebo športu.
-
Pár výkresov, staré fotky a množstvo zábavy. Vyrobte si vlastný kalendár, budete mať na čo spomínať celý rok
Pre niekoho už je možno neskoro, nie každý si však stihol nachystať kalendár na tento rok už pod vianočný stromček. Ak patríte k druhej skupine, môžete si v rámci rodinnej zábavy aj teraz vo februári vytvoriť vlastný, skutočný originál. Experimentom sa medze nekladú a je to výborná príležitosť, ako stráviť s deťmi zábavné a zároveň užitočné hodiny.
-
V Trnave otvorili prvú škôlku pre deti s autizmom
Špecializované zariadenie pre deti od troch do siedmich rokov, ktoré majú poruchu autistického spektra či iné vývinové poruchy, otvorili v Trnave. Bude fungovať ako materská škôlka, jeho kapacita je desať detí. Pre túto vekovú kategóriu je to prvé zariadenie tohto typu v Trnavskom kraji.
-
Chudobné rodiny dostanú od štátu viac peňazí
Rodinám, odkázaným na pomoc štátu, sa od apríla zvýšia príjmy. Sociálne dávky porastú o päť percent a zmenia sa aj niektoré podmienky vyplácania. Vyššiu podporu dostanú najmä ľudia, ktorí pracujú za nízku mzdu.
-
Neuveriteľné, vodič uháňal po diaľnici nepovolenou rýchlosťou, na kolenách mu sedelo dieťa
Povolenú rýchlosť na diaľnici prekročil o viac ako 50 kilometrov za hodinu, na kolenách mu navyše sedelo malé dieťa. Nebezpečného vodiča chytili policajti.
-
Prečo deti bolí hlava? Najčastejšie za to môže krčná chrbtica. Kedy spozornieť?
Bolesť hlavy je u detí pomerne častým zdravotným problémom, vo väčšine prípadov nejde o nič vážneho. Kedy však treba spozornieť?
-
Rozlúčiť sa s novorodeniatkom, ktoré nežije, nie je v našich nemocniciach stále samozrejmosťou
Porodiť mŕtve bábätko je nesmierne ťažké, len ženy, ktoré si tým prešli, vedia, ako veľmi. Personál by však mal urobiť všetko preto, aby im vyšiel v maximálne v ústrety. Dieťatko samozrejme, nedokážu zachrániť, čo však môžu urobiť, je dovoliť im sa s bábätkom spoznať, popestovať si ho. Žiaľ, nie vždy je tomu tak.
-
Dara Rolins si s dcérou Laurou užíva zimu. Na snehovej prechádzke im robil spoločnosť psík Foxinka
Na Bali bolo síce dobre, ale doma je doma. Dara Rolins zverejnila na sociálnych sieťach fotografiu, na ktorej je spolu so svojou desaťročnou dcérou Laurou. Obe si užívajú zimu spolu s fenkou Foxinkou.
-
Mami, nechaj už konečne ten mobil, prekáža mi to!
„Mojej dcérke veľmi prekážalo, keď som držala v ruke mobil alebo si niečo robila na počítači. Vyčítavo sa na mňa pozerala a hovorila mi, nech s tým prestanem. Najskôr som nerozumela, prečo s tým má taký problém. Potom som si však uvedomila, ako mne samej prekáža, keď sa s niekým bavím a on neustále niečo ťuká do mobilu," hovorí štyridsiatnička Hana, mama osemročnej dcéry.
-
Srdce bije rýchlejšie o 20 úderov, pľúca vládzu menej. Čo robí tehotenstvo so ženským telom
Vedeli ste, že žena, ktorá čaká bábätko, urobí za minútu o 10 nádychov viac ako jej netehotná kamarátka? Srdce bije rýchlejšie o 20 úderov za minútu a menia sa aj kĺby. Čo všetko robí tehotenstvo so ženským telom, opísal MUDr.Michal Holáň v Knihe tehotenstvo v obrazoch. Tu sú najzaujímavejšie zistenia.
-
Aj žena, ktorá nerodila, môže svoje dieťa dojčiť, dokázala to aj táto mamička trojtýždňového bábätka
Príroda je tak múdra a ženské telo tak dokonalé, že keď treba, rozkojí sa aj indiánska babička. Tvrdenie o indiánskej babičke v našich podmienkach síce nevieme dokázať, dojčiť svoje dieťa však naozaj dokáže aj matka, ktorá dieťa neporodila. Tak, ako čerstvá mamička 18-dňového adoptovaného bábätka, ktorých šťastný príbeh zverejnilo Občianske združenie Mamila.
-
Operný spevák Daniel Čapkovič: Rodinný život doháňame cez víkendy a prázdniny
Skúšky, predstavenia, hosťovania v zahraničí... Doma manželka, dvaja teenageri a ešte aj hra na organe počas bohoslužieb v miestnom kostole. Ako vyzerá život úspešného operného speváka, približuje pre ahojmama.sk sólista opery Slovenského národného divadla Daniel Čapkovič. Nedávno sme ho mohli vidieť na galakoncerte pre život, kde sólisti vystupovali na pomoc predčasne narodeným deťom.
-
„Budem tu pre teba, nech by sa dialo čokoľvek.“
Martina Mikušová z Trnavy je mamou dvojročného Marcuska. „Naučil ma, že život s deťmi dáva ešte širší zmysel,“ hovorí v našej každotýždňovej ankete Mamy o materstve, v ktorej chceme dávať priestor nielen známym, ale aj „obyčajným" mamičkám.
-
V kinách je film Striedavá starostlivosť. Mrazivý príbeh chlapca, ktorý sa musí stretávať s násilníckym otcom
„Film, ktorý strach z domáceho násilia a posadnutosti zobrazuje tak verne, až sa vám zastaví srdce," napísali v kritike na snímku Striedavá starostlivosť vo filmovom magazíne ScreenDaily. Film je teraz v slovenských kinách.
-
Juraj Hipš: „Je zázrak, že sa deti v škole nezbláznia.“
Juraj Hipš je zakladateľom Komenského inštitútu, ktorý sa snaží zlepšovať pomery v slovenských školách. „Dopustili sme, že deti vzdelávajú tí, ktorí sú priemerní až podpriemerní. Presne také potom máme aj výsledky,“ hovorí.
-
Liek a zdravá pochúťka v jednom. Sladkosť, ktorú deťom nemusíte odopierať, skôr naopak
Zdravá sladkosť na tri písmená. Do 18. storočia med slúžil ako hlavné sladidlo, a veľká škoda, že ho nahradil cukor. Keby sme v tomto prípade nepodľahli pokroku, mohli sme sa dnes vyvarovať ´mnohých chorôb a už vôbec by sme nemuseli zvádzať boje s deťmi, ak žobronia o nejakú sladkosť. Zvlášť teraz v zime je med vďačnou maškrtou.
-
Žiaci v Kráľovej pri Senci sa na mesiac vzdali mobilov. Výsledok experimentu? Začali viac pomáhať doma!
Na Základnej škole v Kráľovej pri Senci urobili zaujímavý experiment. Žiaci, ktorí chceli, sa na mesiac vzdali internetu a mobilov. A prospelo im to. Začali si viac čítať knihy a časopisy, lepšie komunikovali s rodičmi a ich pomoc v domácnosti bola výraznejšia.