V Trnave otvorili prvú škôlku pre deti s autizmom

TASR, gb, 11. februára 2019 o 19:17

Špecializované zariadenie pre deti od troch do siedmich rokov, ktoré majú poruchu autistického spektra či iné vývinové poruchy, otvorili v Trnave. Bude fungovať ako materská škôlka, jeho kapacita je desať detí. Pre túto vekovú kategóriu je to prvé zariadenie tohto typu v Trnavskom kraji.

Je potrebné, aby s deťmi s autizmom pracovali odborníci.

Foto: Shutterstock.com

„Počet detí s autizmom u nás stúpa, preto bolo potrebné zriadiť takúto službu. Trnavský samosprávny kraj si robil prieskum, ako stúpa počet detí s autizmom, a to rozhodlo. Deťom budeme pomáhať pri príprave na vstup do školského prostredia,“ povedala riaditeľka zariadenia Andrea Horníčková.

Zariadenie bude okrem ambulantnej starostlivosti v priestoroch v širšom centre Trnavy poskytovať aj služby včasnej intervencie v rodinách, kde je dieťa so zdravotným postihnutím. Špecializované zariadenie vzniklo v objekte bývalého Krízového strediska, jeho zriaďovateľom je Trnavský samosprávny kraj, ktorý bude zabezpečovať aj jeho financovanie.

O deti sa ambulantnou aj terénnou formou bude starať približne dvadsať zamestnancov. „O vzniku zariadenia sme rozhodli ešte v septembri minulého roka na základe odporúčaní odborníkov a požiadaviek rodičov. Bohužiaľ, zistili sme, že bude mať dostatok klientov,“ skonštatoval pri otvorení podpredseda Trnavského samosprávneho kraja József Berényi.

Špecializované zariadenie poskytne deťom nácvik sociálneho správania a komunikácie, pomôže im v zlepšovaní sebaobsluhy, nácviku pre rôzne životné situácie. Podporovať bude aj rodičov, aby dokázali zvládať záťažové situácie, ktoré ich s autistickými deťmi čakajú.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saHendikepy - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >