- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Všetky články
-
Univerzita Komenského chystá pre záujemcov o štúdium dni otvorených dverí na fakultách. Kedy budú?
Univerzita Komenského v Bratislave otvorí svoje priestory pre záujemcov o štúdium v priebehu prvých mesiacov tohto roka.
-
Hodinka na nezaplatenie. 6 dôvodov, prečo sa oplatí ráno skoro vstávať
Pre niekoho sci-fi, pre iného horor. Skoré ranné vstávanie je však veľmi užitočná vec a čím skôr sa naň človek nastaví, tým lepšie. Na svitaní vstávajú aj mnohé známe osobnosti, napríklad 14. Dalajláma už o tretej ráno a niekoľko hodín medituje. Ešte o polhodinu skôr sa budí známy americký herec Mark Whalberg, ranostaj je aj zakladateľ Twitteru Jack Dorsey. Každý tento čas využíva inak, prínosy ranného vstávania sú však jednoznačné.
-
Pozrite si nový očkovací kalendár. Kompletný prehľad povinného aj dobrovoľného očkovania
Čaká v tomto roku vaše dieťa povinné očkovanie a neviete, kedy presne? Chcete vedieť, aké sú možnosti dobrovoľného očkovania? Úrad verejného zdravotníctva v spolupráci so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou pripravili tlačenú i elektronickú podobu Očkovacieho kalendára na rok 2020.
-
Múzeum vystavuje modely slávnych lodí
Modely nezabudnuteľných lodí Santa Maria z roku 1492, Man O War z roku 1588, Mayflower z roku 1620 či Wasa a Batavia z roku 1628 predstavuje výstava v priestoroch Mestského múzea v Zlatých Moravciach.
-
Odopieranie jedla, nastrihnutie hrádze. Pôrodnice stále používajú zastaralé praktiky, ktoré Svetová zdravotnícka organizácia odmieta
Obmedzovanie jedla a pitia, umelé vyvolávanie pôrodu, riadené tlačenie či prerušovaný kontakt s dieťaťom. To sú praktiky, ktoré sa v slovenských pôrodniciach stále často rutinne používajú, hoci Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) ich považuje za zbytočné, škodlivé a niektoré až zdraviu a životu nebezpečné. O ktoré ide a prečo by ich mali pôrodnice obmedziť či od nich rovno ustúpiť?
-
Najlepšie vychovávame, keď nevychovávame... O detskej duši budú rodičom hovoriť odborníci
Je vaše dieťa zrelé na škôlku či školu? Čo vypovedajú jeho prejavy o skutočnom vnútornom rozpoložení? O tom, ako porozumieť detskej duši, lepšie ju vnímať a ako ju účinne usmerňovať, sa bude hovoriť na konferencii určenej rodičom a učiteľom Ohýbaj ma mamko.
-
Ako sa menia niekdajšie detské domovy. V Nitre vytvorili domácke prostredie pre 22 detí
Dvadsaťdva klientov niekdajšieho detského domova v Nitre sa v týchto dňoch začne sťahovať do vynovených priestorov, v ktorých budú môcť žiť v rodinnom prostredí. Dve skupiny po 11 detí budú mať v domove k dispozícii vlastné izby, obývačku, kuchyňu a ďalšie zariadenie, v ktorom môžu žiť ako v bežnom byte.
-
Projekty, ktoré prinášajú inovácie vo vzdelávaní, môžu získať grant
Mimovládne organizácie a školy, ktoré prinášajú inovácie do vzdelávania, môžu získať podporu. V rámci trojmesačného mentoringového programu s názvom EDUakcelerátor získajú mentora, konzultácie s expertmi, školenia i grant na podporu šírenia ich projektu.
-
Tajomný svet v maternici. Treba sa báť ultrazvuku v tehotenstve?
Niekto robí ultrazvuk pri každej návšteve tehotenskej poradne, niekto len predpísané tri, v každom trimestri jeden. Sú matky, ktoré si neželajú žiaden, iné zasa potrebujú vedieť o bábätku v brušku čo najviac – či už dobré alebo zlé správy. Ultrazvuk je dnes už neoddeliteľnou súčasťou každého tehotenstva.
-
Expert na školstvo: Len sedem percent detí má z učenia radosť. Bez nej to však v škole nejde
Môj šesťročný syn mi denne položí desiatky otázok. Na mnohé ani ja nemám odpoveď. Jeho zvedavosť je prirodzená. Avšak viem, že vekom sa jeho záujem o nové informácie vytratí.
-
Máte nadbytočný bicykel? Darujte ho na charitu
Od 1. do 23. februára môže každý, kto vlastní starší či nepoužívaný bicykel, kolobežku alebo trojkolku darovať tieto prostriedky rodinám, ktoré si ich kúpu nemôžu dovoliť.
-
Čo sa v detstve naučíš... Štyri veci, ktoré by mali byť pre deti odmalička samozrejmé
Aj keď sa vraví, že nikdy nie je neskoro začať, privykať si na niektoré veci v puberte či dospelosti je oveľa ťažšie než keď ich človek berie odmalička ako samozrejmosť. Sú to akési štyri základné piliere z detstva, na ktorých potom môžu ľudia stavať svoj životný štýl. Nie je až také ťažké ich získať, deti k nim totiž väčšinou inklinujú aj samé. Potrebujú zväčša len priestor a vhodné usmernenie.
-
Unikátny zákrok: Dievčatku ešte v brušku operovali obrovský nádor. Vďaka tomu prežilo
Ojedinelý zákrok sa podaril špecialistom z pražského Centra fetálnej medicíny, ktoré už takmer osem rokov funguje pri Ústave pre starostlivosť o matku a dieťa. Ešte počas tehotenstva zmenšili v telíčku dieťatka obrovský nádor, takzvaný sakrálny teratóm na polovicu. V Česku, ale aj na Slovensku ide o vôbec prvú vnútromaternicovú operáciu tohto typu.
-
O päť rokov bude Slovensku chýbať až 10 tisíc učiteľov
O pár rokov bude Slovensko potrebovať 10 tisíc učiteľov naviac, no už v súčasnosti je ťažké získať nových pedagógov aj kvôli ich nedostatočnému odmeňovaniu. Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) analyzoval mzdy učiteľov a upozorňuje, že platové podmienky sú jedným z kľúčových faktorov, ktorý ovplyvňuje záujem mladých ľudí o učiteľské povolanie.
-
V šľapajách Vlhovej. Skvelé výsledky našej juniorky na olympiáde mládeže, fandila aj Nasťa Kuzminová
Dve stotinky sekundy chýbali, a Slovensko sa mohlo radovať z ďalšej olympijskej medaily, tentoraz juniorskej. Na dosah ju mala šestnásťročná lyžiarka Rebeka Jančová v alpskej kombinácii na práve prebiehajúcich Zimných olympijských hrách mládeže v Lausanne vo Švajčiarsku.
-
5 životných potrieb dieťaťa podľa slávneho psychológa Zdenka Matějčeka
Dostatok podnetov, zmysluplný svet, životná istota, pozitívna identita a otvorená budúcnosť. To je podľa slávneho českého detského psychológa Zdenka Matějčeka päť potrieb, ktoré potrebujú naplniť malé deti.
-
IKEA sťahuje z predaja cestovné hrnčeky kvôli obsahu nebezpečných chemikálií
Spoločnosť IKEA sťahuje z predaja cestovné hrnčeky Troligtvis s označením Made in India. Testy preukázali, že obsah nebezpečných chemikálií môže prekračovať maximálne migračné limity.
-
Škola, základ života? Sedem vecí, ktoré sa deti v škole neučia, ale mali by
Ovládajú Pythagorovu vetu, Archimedov zákon, či historické míľniky, na každodenný život však neraz pripravení nie sú. Ako vychádzať s ľuďmi, riešiť konflikty, čo chcieť v živote, to naše deti neučí nik. Škola to necháva na rodičov, tí sa zasa, upracovaní s nedostatkom času spoliehajú na školu.
-
Eliška sa narodila mŕtvej mamičke, darí sa jej. Príbuzní poslali záchranárom dojemný odkaz
Dnes je to presne päť mesiacov, čo mozgovo mŕtva žena porodila vo Fakultnej nemocnici v Brne dievčatko Elišku. Darí sa jej dobre a podľa lekárov nemá žiadne zdravotné obmedzenia.
-
Na Hrebienku v Tatrách bude cez víkend ľadovo-ohňová šou, umelci vytesajú sochy z ľadu
Umelci z desiatich krajín sveta budú počas blížiaceho sa víkendu 18. a 19. januára vo Vysokých Tatrách opäť vytvárať z ľadu majstrovské diela. Na Hrebienku štartuje už 8. ročník tradičného podujatia Tatry Ice Master.