Unikátny zákrok: Dievčatku ešte v brušku operovali obrovský nádor. Vďaka tomu prežilo

Gabriela Bachárová, 17. januára 2020 o 04:10

Ojedinelý zákrok sa podaril špecialistom z pražského Centra fetálnej medicíny, ktoré už takmer osem rokov funguje pri Ústave pre starostlivosť o matku a dieťa. Ešte počas tehotenstva zmenšili v telíčku dieťatka obrovský nádor, takzvaný sakrálny teratóm na polovicu. V Česku, ale aj na Slovensku ide o vôbec prvú vnútromaternicovú operáciu tohto typu.

Maličká Miriam po operácii, pri ktorej lekári odstránili zvyšok nádoru.

Foto: Centrum fetálnej medicíny

V prípade dievčatka Miriam mali lekári obavy, aby nádor kvôli svojej veľkosti neskomplikoval priebeh tehotenstva, operácia ešte v brušku mamičky jej tak pravdepodobne dala šancu na život. „Vďaka opakovanému vnútromaternicovému zákroku v druhom trimestri s laserovým cieleným uzáverom prívodných ciev nádoru sa zmenšila jeho funkčná časť na polovicu,“ popísali lekári, ktorí o unikátnom zákroku informovali na facebookovej stránke Centra fetálnej medicíny. Zákroky prebehli od 14. do 27. týždňa tehotenstva.

Lekári nečakali na prirodzený koniec tehotenstva, ako sa to zvyčajne robí v týchto prípadoch, ale kvôli veľkosti nádoru ho ukončili v 34. týždni, keď už bolo dieťatko dostatočne vyvinuté. Po narodení išlo na operáciu. Zvyšok nádoru vybrali chirurgovia z pražskej Fakultnej nemocnice v Motole, aj po zmenšení v maternici vážil 1,2 kilogramu. Miriam je teraz prakticky bez problémov.

„Išlo o prvú vnútromaternicovú operáciu tohto typu v Česku a na Slovensku. Veľká gratulácia rodičom a malej Miriam za vytrvalosť, nervy a statočnosť v neľahkom boji so sakrálnym teratómom,“ vyjadrili sa lekári z Centra fetálnej medicíny.

Centrum fetálnej medicíny sa od roku 2012 špecializuje v spolupráci so špičkovou univerzitnou nemocnicou v belgickom Leuvene na vnútromaternicové operačné zákroky. Starostlivosť poskytuje okrem českých aj slovenským pacientom, pretože na Slovensku podobné centrum neexistuje.

Čo sa dá operovať už v brušku

Sakrálny teratóm je najčastejší vrodený nádor plodu alebo novorodenca. Ide o nádor, ktorý vzniká zo zárodočných buniek dieťaťa. Vyrastá v oblasti kostrče, jeho rozmery však zvyčajne nie sú až tak obrovské ako v prípade maličkej Miriam. Aj tak však deformujú telíčko a znemožňujú normálny, vaginálny pôrod. Dievčatá sú postihnuté asi štyrikrát častejšie ako chlapci, výskyt nádoru je jeden prípad na 35 tisíc pôrodov. Ak je teratóm malígny, okrem operácie musí ešte pacient podstúpiť chemoterapiu.

Vnútromaternicovo je v súčasnej dobe možné riešiť okrem fetálnych nádorov napríklad obštrukcie (obmedzenie priechodnosti) vývodných močových ciest, hrudné výpotky (tekutiny), pľúcnu sekvestráciu (vzácna pľúcna deformácia), bráničnú herniu (pruh), rázštepové poruchy neurálnej trubice (nervová alebo tiež neurálna trubica je embryonálny základ centrálneho nervového systému, z ktorého sa neskôr vyvinie mozog a miecha) či fetálnu anémiu (chudokrvnosť plodu).

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

 • Obrázok Covid dráma v košickej pôrodnici: Kde zostala ľudskosť?

  Covid dráma v košickej pôrodnici: Kde zostala ľudskosť?

  Víkendový prípad z košickej pôrodnice ukázal, do akých krajností až môžu zájsť vybičované vášne, ktoré lomcujú našou spoločnosťou dlhé týždne. Rodiaca mamička, ktorá odmietla testovanie na koronavírus a štátne inštitúcie, ktoré sa jej snažili silou-mocou nanútiť dodržiavanie pravidiel ešte viac rozdelili ľudí. Tí, ktorí sa nechcú podrobiť nariadeniam proti tým, ktorí ich za to nenávidia. Komu to prospieva?

 • Obrázok Napätie stúpa, linky dôvery lámu rekordy. „Odložme na chvíľu konflikty,“ vyzýva psychológ z terénu

  Napätie stúpa, linky dôvery lámu rekordy. „Odložme na chvíľu konflikty,“ vyzýva psychológ z terénu

  Narastajúce čísla nakazených koronavírusom, rozhádaní politici, chaotické vyhlásenia plné arogancie a nenávisť šíriaca sa sociálnymi sieťami i spoločnosťou oberajú o psychickú pohodu čoraz väčšie množstvo ľudí. Psychológovia na krízových linkách zaznamenávajú rekordné počty klientov, ktorí toto napätie už nezvládajú. Ako z toho von? Tu sú odporúčania toho najpovolanejšieho priamo z terénu, psychológa Mareka Madra.

 • Obrázok Nakazená učiteľka si neberie pred ústa servítky: Nemáte úctu k životu

  Nakazená učiteľka si neberie pred ústa servítky: Nemáte úctu k životu

  Laxný prístup mnohých Slovákov, ktorí zľahčujú pandémiu a odmietajú rešpektovať opatrenia, vytočil učiteľku prvého stupňa na základnej školy, ktorá momentálne s nákazou sama bojuje. Adresovala im tvrdé slová.

 • Obrázok „Bojovala som o každý nádych, popieračom by som dala pár faciek.“ Mladá mamička si nákazou prešla s celou rodinou

  „Bojovala som o každý nádych, popieračom by som dala pár faciek.“ Mladá mamička si nákazou prešla s celou rodinou

  Koronavírusu sa snažili vyhnúť, ako sa len dalo. Nakoniec ochorela celá rodina. Mladá mamička (32) mala ťažký priebeh a ani po viacerých týždňoch nie je stále v poriadku. „Chorobu neprajem ani najväčšiemu popieračovi epidémie, ale pár faciek áno a k tomu exkurziu na najbližšiu JIS-ku, a to bez rúška!" vraví.

 • Obrázok ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  Zakladateľ prenatálnej kardiológie na Slovensku Michal Holáň išiel na medicínu takpovediac proti svojej vôli. A kardiológia detí pred narodením ho definitívne chytila za srdce, keď vyšetroval opičku, ktorú jeho kolega-lekár prepašoval z Thajska v lietadle pod svetrom. Prečo je také dôležité skontrolovať plodu pred narodením srdce? Ako oznámiť budúcim rodičom zlú správu? Nie je fotografovanie a filmovanie budúceho dieťaťa pre odborníka strata času? Vysvetľuje v rozhovore.

 • Obrázok Petra Slezáková radí: Tipy a triky, ako neplytvať potravinami a správne ich skladovať

  Petra Slezáková radí: Tipy a triky, ako neplytvať potravinami a správne ich skladovať

  „Buď kreatívny pri varení, aby si využil všetky zbytky a odrezky. Zo zbytkov zeleniny urob rizoto alebo polievku, prípadne rôzne zbytky zapeč s cestovinami a syrom," radí našim čitateľom Petra Slezáková, propagátorka bezodpadového života a zakladateľka iniciatívy Zero Waste Slovakia. Toto je jej prvý príspevok v našej nedeľnej rubrike Tento týždeň píšem ja.

 • Obrázok Ako sa nenakaziť koronavírusom alebo dostať čo najmenšiu dávku

  Ako sa nenakaziť koronavírusom alebo dostať čo najmenšiu dávku

  V boji proti chorobe Covid-19 nie ste bezbranní. Ak budete dodržiavať zopár jednoduchých, ale účinných opatrení, môžete riziko, že sa nakazíte, výrazne obmedziť.

Ďalšie články v rubrike >