- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Zdravie
-
Nie je dôležité len, čo jete, ale aj v akom poradí. Čím začať a aké jedlo nechať na koniec, radí odborník
Nielen na zložení jedla, ale aj na jeho poradí záleží. Je známe, že naša strava by mala byť pestrá a čo najviac zložená zo základných surovín bohatých na vitamíny, bielkoviny, aminokyseliny bez chemických prísad a stabilizátorov. A aby pre organizmus neznamenala záťaž, je tu odporúčaná postupnosť jednotlivých jedál.
-
Ako nám zdravotne prospeje kukurica?
Zvlášť priaznivý vplyv má kukurica, ktorá práve začína dozrievať, na mozog a nervy. Obsahuje aj veľké množstvo železa, ktoré potrebujú ľudia trpiaci anémiou.
-
Nebezpečná encefalitída najčastejšie prebieha bez príznakov, varuje infektológ
Nebezpečná kliešťová encefalitída, ktorá môže vážne poškodiť mozog postihnutého, často prebieha bez príznakov. Slovensko pritom v posledných rokoch eviduje mimoriadne vysoký výskyt kliešťa obyčajného, a to aj vo vysokých nadmorských výškach.
-
Kto sa topí, nekričí. Ako vyzerá utopenie? Nemusíte si ho ani všimnúť
Tiež si myslíte, že topiaci sa človek okolo seba rozhadzuje rukami a kričí o pomoc? Utopenie sa je v skutočnosti tichá a najmä rýchla smrť, ktorú si nikto nemusí ani len všimnúť. Predsa však existujú znaky, podľa ktorých poznáte človeka v ohrození života a budete mu v prípade potreby možno vedieť pomôcť.
-
Chystáte sa (nielen) s dieťaťom na odber krvi? Čo predtým robiť a čo celkom určite nie
„Príďte ráno nalačno,“ toto odporúčanie opakuje zdravotnícky personál pred každým odberom krvi. Viete však, že aby boli výsledky neskreslené a odber bezproblémový, treba dodržiavať aj ďalšie pravidlá?
-
Ako odlíšiť neškodné riasy od nebezpečných siníc? Riziko predstavujú najmä pre deti
V prírodných kúpaliskách môže dôjsť k premnoženiu siníc, ktoré dokážu u detí vyvolať dýchacie problémy, kožné vyrážky či zápaly očných spojiviek. Prehltnutie väčšieho množstvo siníc môže zase vyvolať črevné problémy, kŕče alebo nevoľnosť. Upozornil na to Úrad verejného zdravotníctva.
-
Ako často si natierať ochranný krém proti slnku a aké prípravky sú vhodné pre najmenších, radí kožná lekárka
Prílišné vystavovanie sa nebezpečnému UV žiareniu, pri ktorom dochádza k spáleniu pokožky a až tvorbe pľuzgierov, zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože až o 80 percent a má za následok aj predčasné starnutie kože.
-
„Výter z nosa sa robí väčšinou zbytočne, antibiotické kvapky nepomôžu,“ varuje ORL lekárka
Nádcha nie je len záležitosťou chladnejšej časti roka, dokáže potrápiť aj v letných mesiacoch. Zvlášť po covidovej pandémii, ktorá oslabila organizmus mnohých ľudí, nie sú júlové či augustové „soplíky“ ničím zvláštnym, ako isto môžete vidieť aj vo svojom okolí či dokonca u seba. Nežiadajte však hneď dnes tak populárne antibiotické kvapky do nosa. ORL lekárka vysvetľuje, prečo sú väčšinou zbytočné.
-
Záchranka vyráža v lete k deťom viac
Chlapci si počas leta najčastejšie zraňujú hlavu, zápästie a ruku. Aj u dievčat dominujú poranenia hlavy, na druhom mieste sú však úrazy členku a nohy
-
Mladíkovi, ktorý v chatke ubil dvojročné dieťa na smrť, hrozí až 12 rokov väzenia
Vyšetrovateľ kriminálnej polície podal návrh na obžalobu na mladíka, ktorý na prelome februára a marca v záhradkárskej lokalite na Jarmočnej ulici v Košiciach mimoriadne brutálne napadol dvojročné dieťa.
-
Pomoc, odstávajú mi uši! Lekárka vysvetľuje, kedy je najlepší vek na operáciu a ako prebieha
Na operáciu odstávajúcich uší môžu ísť už deti predškolského veku. Určená je však aj dospelým. Tento estetický problém trápi až 15 percent ľudí.
-
Máte doma túto silikónovú formu na pečenie? Nepoužívajte ju, je nebezpečná
Úrad verejného zdravotníctva dostal oznámenie o nevyhovujúcom výrobku na trhu v SR. Ide o silikónovú formu na pečenie v tvare orieškov od distribútora Alvarak Group so sídlom v českej obci Planá Nad Lužnicí.
-
Čarovný čas ríbezlí. Prinesú zdravé cievy, znížia cholesterol aj zlepšia trávenie
Majú veľkosť perly a mnohí si bez ich sladko-trpkej chute nedokážu predstaviť vrcholiace leto. Nielenže si na nich radi pochutnávame v koláčoch či džemoch, ale pre ľudský organizmus majú aj veľa zdravotných benefitov.
-
Vyhnite sa vajíčkam aj voľne pobehujúcim zvieratám. Osem odporúčaní odborníčky, ako zvládnuť dovolenku s deťmi v zdraví
Aj keď nie vždy máme všetko vo svojich rukách, o čom svedčí smutný prípad českého päťročného dievčatka, ktoré tento týždeň zomrelo na dovolenke v Chorvátsku po tom, čo sa sťažovalo na bolesti bruška, v prípade niektorých zdravotných komplikácií vieme riziko minimalizovať.
-
Samovražedné pokusy podnikajú najmä mladí
Počas samovrážd na Slovensku stúpa a samovražedné pokusy sa nevyhýbajú ani deťom a mladým ľuďom.
-
Pruh u detí nevzniká, rodia sa s ním. Kedy sa môže zahojiť sám a kedy už ide o život?
Pruh u detí nevzniká, rodia sa s ním. Častejšie postihuje predčasne narodené deti a žena to počas tehotenstva nevie nijako ovplyvniť, ani životosprávou ani pohybovými aktivitami. Aké sú možnosti liečby, ak sa bábätko narodí s vyklenutou brušnou blanou a kedy je nevyhnutná operácia?
-
Nemocnica pre výpadok lekárov obmedzila detské lôžkové oddelenie
Všeobecná nemocnica s poliklinikou Lučenec musela pre výpadok lekárok dočasne obmedziť fungovanie detského lôžkového oddelenia. Detských pacientov, ktorí potrebujú hospitalizáciu na tomto oddelení, budú prevážať do okolitých nemocníc. Na sociálnej sieti o tom informovalo mesto Lučenec.
-
Ako správne vetrať, prečo nesvietiť plus osvedčené triky starých mám na ochladenie. 15 tipov ako si poradiť s horúčavami
Leto ukazuje svoju silu. Teploty vonku presahujú 30 stupňov, ako si s horúčavou poradiť? Prečítajte si, ako správne vetrať, aké spotrebiče je najlepšie vypínať a aké triky používali na ochladenie naše staré mamy.
-
Štatistiku detských úrazov vedú pády. Sú na tom horšie chlapci či dievčatá?
Prázdniny sú pre deti predovšetkým o nových zážitkoch a dobrodružstvách, občas sa však nedá vyhnúť ani nepríjemnostiam. Ako kúpanie, hry či leňošenie, tak k letu patria aj úrazy. Viete, aké sú najčastejšie a ktoré deti sú najohrozenejšie?
-
Knižnica priamo v nemocnici teší rodičov hospitalizovaných detí
Rodičia vážne chorých detí trávia v bratislavskom Národnom ústave detských chorôb aj dlhé týždne či dokonca mesiace. Príde im vhod, ak si priamo v zdravotníckom zariadení požičajú zaujímavú knihu, ktoré po prečítaní vrátia na miesto.