- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Zdravie
-
Išlo o sekundy. Policajti vyslobodili dvojročné dieťa z rozhorúčeného auta
Ďalší prípad dieťaťa ponechaného v aute počas horúčav sa stal v Bratislave. Tentokrát však nešlo o zabudnutie či nedbanlivosť, keď si rodič „len“ odskočí na krátky nákup.
-
Koľko má dieťa i dospelý vypiť v lete tekutín podľa svojej hmotnosti
Počas horúčav sa odporúča vypiť minimálne dva až štyri decilitre tekutín na desať kilogramov hmotnosti, čo predstavuje približne 1,5 až tri litre tekutín denne. Toto množstvo sa však zvyšuje u ľudí, ktorí pracujú fyzicky a viac sa potia.
-
Zastihli vás vonku blesky? Prečo si neľahnúť, ale radšej čupnúť a čo treba dať pod nohy
Ak vás vonku prekvapí búrka, neutekajte rýchlo preč, ale snažte sa pokojne zísť z hrebeňa či štítu a ukryte sa. Avšak nie pod osamelo stojaci strom. Čo robiť, ak nie je v blízkosti vhodný úkryt alebo sa nachádzate v stane či pri vodnej ploche?
-
Aká je kvalita vodných plôch na začiatku kúpacej sezóny?
Ak chcete mať istotu, či vodná plocha, pri ktorej sa cez leto chystáte rekreovať, vyhovuje zdravotným kritériám, kontrolujte si pravidelne informácie o jej kvalite.
-
Hlavné zásady, ako bojovať s črevnými nákazami. Nepite len čistú vodu
Zvlášť u detí hrozí v prípade črevných nákaz rýchla dehydratácia, ktorá ich môže priviesť až do nemocnice. Ako môžete týmto infekciám v ideálnom prípade predísť a čo robiť, ak už vás dostihnú?
-
Obávaný šarlach. Rozmáha sa znovu na Slovensku?
Šarlach nepatrí k ochoreniam, po ktorých nám zostala už len spomienka. Zaútočiť môže aj dnes. V porovnaní s minulosťou sa však vyskytuje zriedkavejšie a komplikácie sa vďaka účinnej liečbe tiež objavujú len málokedy. Ešte v 19. storočí to pritom bola smrteľná choroba.
-
Odber pupočníkovej krvi je bezpečný aj u predčasniatok a môže im pomôcť pri liečbe, zistili vedci
Pupočníková krv predčasne narodených detí obsahuje síce menšie množstvo kmeňových buniek, napriek tomu je ale vhodná na to, aby ju v prípade potreby mohli použiť na liečbu. Potvrdila to vedecká štúdia.
-
Nielen na ozdobu. Hlávkový šalát je super zdravý, bojuje aj s cholesterolom a cukrovkou
Posilňuje imunitu, pomáha riešiť tráviace ťažkosti, chráni cievy. Aké sú ďalšie zdravotné benefity hlávkového šalátu?
-
Lekár z detského urgentného príjmu: „Vystresovaní rodičia nám nadávajú, napadnutie nie je výnimkou.“
Každý týždeň tri až štyri slovné útoky na zdravotnícky personál, od januára už dve fyzické napadnutia. Realita, ktorej čelia zdravotníci na detskom urgentnom príjme Národného ústavu detských chorôb v Bratislave.
-
Pichnutie osou či včelou? 3 kroky, ktoré treba urobiť HNEĎ!
Pichnutie osou či včelou nie je nič príjemného pre dospelého človeka, pre dieťa o to viac. Najdôležitejšie zo všetkého je zachovať pokoj, a to aj v prípade, že sa objaví vážnejšia alergická reakcia.
-
Poruchy príjmu potravy trápia tisícky z nás, nie je hanba žiadať o pomoc. Pravda radí, kam sa obrátiť
Poruchy príjmu potravy sa dajú doma zvládnuť len v jednoduchších prípadoch. Požiadať o odbornú pomoc nie je hanba.
-
Vzorová dovolenková lekárnička. Je múdre, ak dva až tri týždne pred odjazdom nasadíte toto!
Sezóna letných dovoleniek sa pomaly rozbieha. Ako by mala vyzerať lekárnička, s ktorou zvládnete azda všetky zdravotné problémy, ktoré vás môžu na cestách za oddychom postretnúť?
-
Anorexiou si prešla mama aj dcéra. „Po mandarínke na raňajky prišli výčitky,“ vraví Nela (16)
„Presne som vedela, čo sa dcére deje v hlave, keď vidí, ako kvapkám olej na panvicu alebo pridávam cukor do koláča,“ hovorí Simona, mama dievčaťa, ktoré sa práve lieči na anorexiu. Sama s ňou kedysi bojovala dlhých päť rokov. Prečítajte si rozhovor, v ktorom obe otvorene popisujú neľahký boj s ťažkým protivníkom.
-
Novinka pri liečbe novorodeneckej žltačky. Takto vyšla pôrodnica v ústrety matkám a ich deťom
Novorodenecká žltačka postihuje zhruba každé druhé dieťa a hoci dnes už nemáva tak závažné dôsledky ako v minulosti, dokáže poriadne potrápiť matku i dieťa. Bábätko totiž musí zvyčajne podstúpiť fototerapiu, teda liečbu pod takzvaným modrým svetlom, čo znamená, že nemôže byť s matkou.
-
Prázdny žalúdok ako méta: Pozor, otestujte sa - možno trpíte poruchou príjmu potravy
V rámci projektu Pravdy o poruchách príjmu potravy Jedlo ako nepriateľ prinášame test, ktorý napovie, či vás alebo vášho blízkeho náhodou toto vážne duševné ochorenie neohrozuje.
-
Jedlo ako nepriateľ. Štartuje veľký projekt Pravdy o poruchách príjmu potravy
Anorexia, bulímia, záchvatovité prejedanie… Takmer o tretinu medziročne narástol na Slovensku počet nových prípadov porúch príjmu potravy. Krivka pritom nebezpečne stúpa už niekoľko rokov za sebou.
-
Kedy cmúľať kocku ľadu a načo pomáha obklad zo slanej vody. Päť najčastejších letných úrazov detí a najrýchlejšia prvá pomoc
S teplým počasím prichádzajú aj častejšie odreniny. Aj keď by sme od nich deti najradšej ušetrili, nie vždy je to možné, každé si asi skôr či neskôr takto „otestuje“ hranice vlastných schopností. Uchrániť ich nemôžeme, pomôcť im ľahšie boľačky zniesť však áno. Tu je prehľad najčastejších úrazov a jednoduchej prvej pomoci.
-
Náhla srdcová smrť ohrozuje mladých viac, často nemá varovné príznaky
Náhla srdcová smrť je u tínedžerov a mladých dospelých stále častejšia, varuje detská kardiologička Silvia Miková. Za jednu z hlavných príčin považuje zanedbávané kardiologické prehliadky u športovcov. Zlou správou je, že varovné príznaky, ktoré by kolapsu predchádzali, sa často neobjavia. Príčinou úmrtí bývajú najčastejšie predtým nezistené arytmie alebo takzvaná kardiomyopatia, teda nedostatočná činnosť srdca.
-
Hypertenziou môžu trpieť už aj deti
Hypertenzia u detí je pomerne vzácna, ale jej výskyt je čoraz častejší. Má ju asi päť percent detí.
-
Čo môže za nárast očných porúch u detí? Mobily prekvapujúco nie sú vinníkom
Zatiaľ čo novorodenci a dojčatá trpia na problémy s priechodnosťou slzných ciest, u starších prevládajú väčšinou dioptrické vady. K najčastejším problémom so zrakom patrí najmä u predškolákov tupozrakosť, ktorá môže mať aj doživotné následky.