- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Zdravie
-
5 zásad správneho používania klimatizácie v aute. Ako dlho má byť zapnutá a koľko stupňov je ideál?
Niekto si bez nej nevie leto ani predstaviť, niekto sa jej naopak, stráni, pretože z nej ľahko ochorie. Na klimatizáciu sú zvlášť citlivé aj deti, pravdou však je, že vo veľkých horúčavách uľahčuje život najmä starším a chorým ľudom. Ako ju správe používať, aby sme minimalizovali riziko zdravotných problémov, vysvetľuje odborníčka.
-
Ako zvládnuť leto s deťmi v zdraví
Pediater Jozef Serafín dal dohromady rýchle rady, ako sa správať počas horúčav, keď máme na starosti deti.
-
Na príspevok pre ŤZP budú mať nárok aj detskí onkopacienti
Okruh ľudí považovaných za osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP) sa na účel poskytovania príspevku na opatrovanie rozšíri o detských onkologických pacientov.
-
Prečo sa má ísť do vody pomaly a určite nie s poškodenou pokožkou? Odborník vysvetľuje zásady bezpečného kúpania
Niet snáď lepšieho osvieženia v teplý letný deň ako si ísť zaplávať. V umelých bazénoch i v prírodných jazerách číhajú viaceré nástrahy, prečítajte si rady odborníka, ako sa im vyhnúť.
-
V košickej nemocnici otvorili zmodernizované centrum cystickej fibrózy
Zmodernizované centrum cystickej fibrózy (CF) slávnostne otvorili vo štvrtok v košickej Detskej fakultnej nemocnici (DFN). Ide o zavŕšenie aktivít dvojročného eurofondového projektu cezhraničnej spolupráce, za ktorým stojí Slovenská asociácia cystickej fibrózy.
-
Lekár radí, ako jesť v lete. Viete, že treba nahradiť antioxidanty stratené slnečným žiarením?
Slnečné žiarenie spotrebúva najmä pri opaľovaní antioxidanty v organizme. Ide hlavne o antioxidanty, ktoré možno doplniť stravou: vitamíny A, C, E a látka zvaná lykopén. Z akých potravín ich nahradiť?
-
Išlo o sekundy. Policajti vyslobodili dvojročné dieťa z rozhorúčeného auta
Ďalší prípad dieťaťa ponechaného v aute počas horúčav sa stal v Bratislave. Tentokrát však nešlo o zabudnutie či nedbanlivosť, keď si rodič „len“ odskočí na krátky nákup.
-
Koľko má dieťa i dospelý vypiť v lete tekutín podľa svojej hmotnosti
Počas horúčav sa odporúča vypiť minimálne dva až štyri decilitre tekutín na desať kilogramov hmotnosti, čo predstavuje približne 1,5 až tri litre tekutín denne. Toto množstvo sa však zvyšuje u ľudí, ktorí pracujú fyzicky a viac sa potia.
-
Zastihli vás vonku blesky? Prečo si neľahnúť, ale radšej čupnúť a čo treba dať pod nohy
Ak vás vonku prekvapí búrka, neutekajte rýchlo preč, ale snažte sa pokojne zísť z hrebeňa či štítu a ukryte sa. Avšak nie pod osamelo stojaci strom. Čo robiť, ak nie je v blízkosti vhodný úkryt alebo sa nachádzate v stane či pri vodnej ploche?
-
Aká je kvalita vodných plôch na začiatku kúpacej sezóny?
Ak chcete mať istotu, či vodná plocha, pri ktorej sa cez leto chystáte rekreovať, vyhovuje zdravotným kritériám, kontrolujte si pravidelne informácie o jej kvalite.
-
Hlavné zásady, ako bojovať s črevnými nákazami. Nepite len čistú vodu
Zvlášť u detí hrozí v prípade črevných nákaz rýchla dehydratácia, ktorá ich môže priviesť až do nemocnice. Ako môžete týmto infekciám v ideálnom prípade predísť a čo robiť, ak už vás dostihnú?
-
Obávaný šarlach. Rozmáha sa znovu na Slovensku?
Šarlach nepatrí k ochoreniam, po ktorých nám zostala už len spomienka. Zaútočiť môže aj dnes. V porovnaní s minulosťou sa však vyskytuje zriedkavejšie a komplikácie sa vďaka účinnej liečbe tiež objavujú len málokedy. Ešte v 19. storočí to pritom bola smrteľná choroba.
-
Odber pupočníkovej krvi je bezpečný aj u predčasniatok a môže im pomôcť pri liečbe, zistili vedci
Pupočníková krv predčasne narodených detí obsahuje síce menšie množstvo kmeňových buniek, napriek tomu je ale vhodná na to, aby ju v prípade potreby mohli použiť na liečbu. Potvrdila to vedecká štúdia.
-
Nielen na ozdobu. Hlávkový šalát je super zdravý, bojuje aj s cholesterolom a cukrovkou
Posilňuje imunitu, pomáha riešiť tráviace ťažkosti, chráni cievy. Aké sú ďalšie zdravotné benefity hlávkového šalátu?
-
Lekár z detského urgentného príjmu: „Vystresovaní rodičia nám nadávajú, napadnutie nie je výnimkou.“
Každý týždeň tri až štyri slovné útoky na zdravotnícky personál, od januára už dve fyzické napadnutia. Realita, ktorej čelia zdravotníci na detskom urgentnom príjme Národného ústavu detských chorôb v Bratislave.
-
Pichnutie osou či včelou? 3 kroky, ktoré treba urobiť HNEĎ!
Pichnutie osou či včelou nie je nič príjemného pre dospelého človeka, pre dieťa o to viac. Najdôležitejšie zo všetkého je zachovať pokoj, a to aj v prípade, že sa objaví vážnejšia alergická reakcia.
-
Poruchy príjmu potravy trápia tisícky z nás, nie je hanba žiadať o pomoc. Pravda radí, kam sa obrátiť
Poruchy príjmu potravy sa dajú doma zvládnuť len v jednoduchších prípadoch. Požiadať o odbornú pomoc nie je hanba.
-
Vzorová dovolenková lekárnička. Je múdre, ak dva až tri týždne pred odjazdom nasadíte toto!
Sezóna letných dovoleniek sa pomaly rozbieha. Ako by mala vyzerať lekárnička, s ktorou zvládnete azda všetky zdravotné problémy, ktoré vás môžu na cestách za oddychom postretnúť?
-
Anorexiou si prešla mama aj dcéra. „Po mandarínke na raňajky prišli výčitky,“ vraví Nela (16)
„Presne som vedela, čo sa dcére deje v hlave, keď vidí, ako kvapkám olej na panvicu alebo pridávam cukor do koláča,“ hovorí Simona, mama dievčaťa, ktoré sa práve lieči na anorexiu. Sama s ňou kedysi bojovala dlhých päť rokov. Prečítajte si rozhovor, v ktorom obe otvorene popisujú neľahký boj s ťažkým protivníkom.
-
Novinka pri liečbe novorodeneckej žltačky. Takto vyšla pôrodnica v ústrety matkám a ich deťom
Novorodenecká žltačka postihuje zhruba každé druhé dieťa a hoci dnes už nemáva tak závažné dôsledky ako v minulosti, dokáže poriadne potrápiť matku i dieťa. Bábätko totiž musí zvyčajne podstúpiť fototerapiu, teda liečbu pod takzvaným modrým svetlom, čo znamená, že nemôže byť s matkou.