Bezstarostné kúpanie môže narušiť výskyt siníc.
Foto: Shutterstock.comZvýšený výskyt siníc zaznamenávame najmä po dlhotrvajúcom slnečnom a teplom počasí a ich premnoženie znamená väčšie zdravotné riziko než premnoženie rias. „Nie všetky sinice produkujú toxické a alergizujúce látky, riziko sa však zvyšuje s dĺžkou pobytu vo vode a opakovaným kúpaním sa viac dní po sebe,” priblížil Úrad verejného zdravotníctva.
Premnožené a nahromadené toxické sinice tvoria podľa Zuzany Valovičovej z odboru hygieny životného prostredia Úradu verejného zdravotníctva vločky alebo zhluky kolónií. Tie sú rozptýlené alebo nahromadené na vodnej hladine vo forme pokrytia alebo viditeľnej kaše - vodného kvetu. Ten je najčastejšie zelenej či modrej farby. „Vodný kvet sa môže podľa smeru vetra pohybovať po nádrži a zachytávať na brehoch, kde dochádza k jeho vysušovaniu a rozprašovaniu,” doplnila odborníčka.
Odborníčka apeluje na ľudí, aby do takejto vody nevstupovali. „Nedovoľte ani deťom či zvieratám hrať sa s vysušeným vodným kvetom, ktorý vzniká po poklese hladín v zátokách a na brehu vodných plôch,” povedala.
Odlíšiť sinice a riasy možno podľa úradu jednoduchým spôsobom. Ľuďom odporúča, aby do priesvitnej nádoby nabrali vodu a nechali ju na svetle postáť 15 až 20 minút. „Ak sa na vode vytvorí prstenec farebnej hmoty pripomínajúci posekané ihličie alebo zelenú krupicu a voda pritom zostane číra, ide pravdepodobne o sinice. Ak zostanú mikroorganizmy rozptýlené vo vodnom stĺpci, ide o zdravotne nevýznamné riasy,” vysvetlil.
Ako sinice vyzerajú? Pozrite si fotografie.