Zdravé sú aj ako zavárané.
Foto: shutterstock.com„Vysoký obsah vitamínu C, karotenoidov, retinolu, vápnika a ďalších životne nevyhnutných živín robí z ríbezlí ovocie vhodné na posilnenie našej obranyschopnosti,” vymenúva pozitíva Zuzana Klinčáková z Poradne zdravia bratislavského Regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Môžu tak výrazne pomôcť v prevencii mnohých vírusových a bakteriálnych infekcií (chrípka, infekcie slizníc, bronchitída, angína a podobne).
Ríbezle sú bohaté na vlákninu, ktorá pomáha regulovať trávenie a zrýchľuje ho, ak je to potrebné. „Vysoký obsah rutinu v ríbezliach ďalej pomáha udržať dobrý stav našich ciev, udržuje ich steny pružné a zlepšuje priechodnosť krvi,” tvrdí v tlačovej správe Regionálneho úradu verejného zdravotníctva odborníčka. Ríbezle tak pomáhajú na kŕčové žily a slabé cievy s tendenciou k praskaniu či modrinám.
Skvelý antioxidant
Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave odporúča ríbezle zaradiť do jedálnička aj ako prevenciu proti civilizačným ochoreniam, kam patrí vysoký tlak krvi, hemoroidy či opuchy končatín. Majú i diuretický (močopudný) účinok, čistia telo od škodlivých látok.Znižujú vysoký cholesterol
Čierne ríbezle sú bohaté na flavonoidy, čo je polyfenolová zlúčenina a antioxidačnými vlastnosťami, ktoré zabraňujú tvorbe usadenín na stenách krvných ciev. „Bohaté sú aj na omega 3-mastné kyseliny, ktoré majú schopnosť znížiť hladinu zlého cholesterolu a zvýšiť hustotu dobrého cholesterolu v krvnom obehu,” hovorí odborníčka.Protizápalové, antibakteriálne a antioxidačné vlastnosti ríbezlí pomôžu bojovať proti množstvu kožných ochorení. Olej z čiernych ríbezlí sa používa na liečenie ekzému, psoriázy, atopickej dermatitídy. V ríbezliach je tiež mimoriadne vysoký obsah vápnika, horčíka a mangánu.
Pri konzumácii ríbezlí by si však mali dávať pozor najmä ľudia trpiaci pálením záhy, zápalom pažeráka či žalúdočnými ochoreniami, ktorí by sa mali vo všeobecnosti vyhýbať konzumácii kyslého.