Sila kostí sa buduje už v detstve. Rady, ako na to: vápnik má efekt iba v kombinácii s déčkom

gb, 20. októbra 2023 o 06:15

Dbajte na to, aby už deti mali silné kosti. Čím viac kostnej hmoty získa človek pred dosiahnutím 30 rokov, tým má nižšiu pravdepodobnosť, že ho neskôr ohrozí osteoporóza. Ak v mladom veku nemá telo dostatok vápnika, či už v dôsledku nesprávnych stravovacích návykov, alebo nedostatočného pohybu, kostná hmota bude slabá, krehká, náchylná na zlomeniny.

Silná kostná hmota sa buduje už v detstve. Dobré základy môžu znamenať, že osteoporóza sa človeku vyhne.

Foto: Shutterstock.com

Práve dnes, vo štvrtok 20. októbra si pripomíname Svetový deň osteoporózy. Ide o závažné ochorenie, ktoré sa prejavuje ubúdaním kostnej hmoty a poruchami mikroarchitektúry kostí. „Vedie k oslabeniu pevnosti kostí, a tým k zvýšeniu ich lámavosti. Preriedená kosť sa stane menej odolnou voči mechanickým vplyvom (ťahu, tlaku, šmyku a krúteniu), klesá jej pružnosť a pevnosť, v dôsledku čoho sa zvyšuje riziko zlomenín,” popisujú na sociálnych sieťach odborníci z Úradu verejného zdravotníctva.

Osteoporóza niekedy býva označovaná aj ako tichý zlodej kostí, pretože sa vyvíja bez zjavných príznakov aj niekoľko rokov. Často človek zistí, že ňou trpí, až keď sa mu kosť zlomí aj po drobnom úraze. Varovným príznakom, ktorý si však asi len málokto s chorobou spojí, môžu byť bolesti chrbta (hlavne medzi lopatkami) pri dlhšom státí, pokles výšky či hrbatenie. „Medzi najčastejšie miesta zlomenín potom patria kosti predlaktia, stavce a horná časť ramennej či stehennej kosti. Takéto zlomeniny si neraz vyžadujú hospitalizáciu či chirurgický zákrok, dlhodobú rehabilitáciu a ľudia pre ne častokrát prichádzajú o svoju samostatnosť a potrebujú asistenciu aj pri každodenných úkonoch,” varuje úrad.

Kritickými obdobiami pre vznik osteoporózy sú hlavne menopauza a pribúdajúci vek, avšak kvalita kostnej hmoty sa buduje už v detstve a v období dospievania. Ak v tomto období organizmus trpí nedostatočným príjmom vápnika v dôsledku nesprávnych životných návykov či nedostatočného pohybu, výsledkom je slabá odolnosť a zvýšená krehkosť kostnej hmoty, ktorá sa vekom ďalej zhoršuje.

Ako môžete podporiť zdravie a odolnosť svojich kostí, a to už u detí

Užitočné rady prinášajú odborníci z Úradu verejného zdravotníctva.

1. Primeraná pohybová aktivita
Primeraná záťaž kostného tkaniva patrí k najlepším prirodzeným prostriedkom udržania pevnosti kosti. Pravidelná a veku či zdravotnému stavu primeraná fyzická aktivita je dôležitou súčasťou prevencie osteoporózy. Najlepšie sú chôdza, ktorá zvyšuje hustotu kostí, a plávanie, pretože zvyšuje svalovú hmotu a zlepšuje svalovú koordináciu, čím sa znižuje riziko pádov a úrazov.

2. Dostatok vápnika
Myslite na to, že vápnik a vitamín D sú spoločne zodpovedné za pevné a zdravé kosti. Ich nedostatok môže byť príčinou odbúravania kostnej hmoty. V rámci prevencie dbajte na dostatočný prísun vápnika (denná dávka 1000 – 1200 mg u dospelých). Hlavným zdrojom je vyvážená a pestrá strava. Vhodne zostaveným jedálničkom spravidla dokážete svojmu telu zabezpečiť dostatočný prísun vápnika. Potraviny bohaté na vápnik sú mlieko a mliečne výrobky, ryby, mak, orechy, sója, niektoré minerálne vody a dostatok zeleniny a ovocia.

3. Vitamín D
Dôležitý je tiež dostatočný prísun vitamínu D (denná dávka 800 – 1000 IU u dospelých). Vitamín D je potrebný na efektívne vstrebávanie a využitie vápnika v tele, a tým na správnu stavbu kostí. Bez neho sa kosti oslabujú aj napriek dostatočnému príjmu samotného vápnika. Dobrým zdrojom vitamínu D je trávenie primeraného času na slnku, ako aj konzumácia rýb (napríklad losos, makrela, tuniak, sardinky, tresčia pečeň) či potravín obohatených o vitamín D.

4. Alkohol, soľ či cukor vo veľkom množstve nie
Obmedzte pitie kávy a alkoholu – kofeín znižuje hladinu vápnika, alkohol znižuje vstrebávanie vápnika z čreva. Nekonzumujte nadmerné množstvo mäsa, soli a cukrov, pretože ich zvýšený príjem môže podporovať vylučovanie vápnika, a tým prispievať k vzniku osteoporózy.

5. Primeraná hmotnosť
Udržiavajte si optimálnu telesnú hmotnosť. Nízka telesná hmotnosť, respektíve podvýživa (BMI menšie ako 18,5), je rizikovým faktorom pre vznik osteoporózy.


Rýchle rady, ako ochrániť svoje kosti a udržať ich zdravéPridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >