Chrípka verzus prechladnutie. Viete ich od seba rozoznať?

Gabriela Bachárová, 11. októbra 2023 o 06:09

Niektorí ľudia sa radi pochvália, že s chrípkou zvládnu chodiť do práce, ak im však infekcia umožňuje normálne fungovať, potom chrípku, jednoducho, nemajú. Tú totiž len tak ľahko neprechodíte.

Chrípku neradno podceňovať.

Foto: Shutterstock.com

„Asi mám chrípku,“ hovoríme často, keď nás skolí nejaká respiračná infekcia, hoci presne nevieme, čo nás trápi. Občas to pritom môže byť len obyčajné nachladnutie, ktoré je síce nepríjemné a dokáže obmedziť v každodenných aktivitách, avšak v porovnaní s chrípkou nie je ani zďaleka tak závažné.

Nachladnutie i chrípku rovnako spôsobujú vírusy, avšak to je to jediné, čo majú spoločné. „Ak prechladnutie nie je komplikované ďalšou infekciou, ochorenie má spravidla iba mierny priebeh. Naopak, chrípka častokrát býva vážnym ochorením, ktoré neradno podceňovať,” popisuje hlavný rozdiel Úrad verejného zdravotníctva. U vážne oslabených ľudí môže spôsobiť až smrť či zásadné komplikácie, napríklad postihnutie srdcového svalu.

Zatiaľ čo bežné nachladnutie nastupuje pozvoľna, príznaky sú len mierne a často dovoľujú vcelku normálne fungovať, chodiť do práce a plniť si bežné povinnosti, chrípka zaskočí svojím prudkým štartom. Ešte pred pol hodinou ste sa cítili úplne zdravý či zdravá a zrazu vám je veľmi zle. Nedokážete stáť na nohách. Vstať a ísť na toaletu je takmer neprekonateľným problém. Práve preto nie je pravdou, ak niekto tvrdí, že s chrípkou zvládne normálne fungovať.

Prechladnutie nesprevádzajú bolesti

Prekvapí aj vysoká horúčka, ktorá môže stúpať aj nad 39 stupňov Celzia. Pri nachladnutí zvýšená teplota vôbec nemusí byť alebo hodnota na teplomere nad 37 stupňov Celzia poskočí len mierne. Zvýšená teplota až horúčka pri chrípke pretrvávajú i viac dní, je to normálne, spozornieť však treba, ak vysoké hodnoty pretrvávajú aj na štvrtý deň a nedarí sa ich zraziť bežne dostupnými antipyretikami (lieky proti horúčke).

Pre chrípku je ďalej typická silná bolesť svalov a kĺbov, dá sa povedať, že celého tela, zatiaľ čo pôvodca nachladnutia podobné príznaky nevyvoláva. Nádcha nepatrí medzi symptómy chrípky, nachladnutie však sprevádza bežne. Hlieny sú najskôr vodnaté, neskôr sa zmenia na hustejšie a môžu mať aj zelenú či žltú farbu. Nejde pritom o bakteriálnu nákazu, hoci ľudia si takéto sfarbenie hlienov často vykladajú ako prítomnosť baktérie a u lekára pre seba či svoje dieťa žiadajú antibiotiká. Viac o tom, že farba hlienov nezávisí od toho, či sa človek nakazil baktériou alebo vírusom, si môžete prečítať v tomto našom článku.

Chrípka ani nachladnutie sa antibiotikami neliečia, pretože ide o vírusy, avšak lekár môže o ich predpísaní rozhodnúť, ak sa pôvodná infekcia skomplikuje bakteriálnou nákazou, čo býva bežné najmä u chronicky chorých a oslabených ľudí. Týmto skupinám sa niekedy antibiotiká predpisujú aj preventívne, aby u nich nedošlo k výraznému zhoršeniu zdravotného stavu.

Liečba oboch stavov spočíva v odpočinku, dostatku tekutín a užívaní voľne predajných doplnkov stravy, ako sú vitamíny C, D či E, minerály a stopové prvky na podporu imunitu (selén či zinok), sprejov do nosa či prípravkov na kašeľ. Dobrú službu urobia aj tradičné domáce recepty.

Čas chrípky ešte len príde
Chrípku môžete od obyčajného nachladnutia odlíšiť aj podľa ročnej doby. V tomto období ešte vírus chrípky v populácii necirkuluje, jeho čas zvyčajne prichádza až na konci roku a epidémie sa najčastejšie vyskytujú v januári a februári. Ak teda premýšľate, čo vás aktuálne skolilo, chrípka to s najväčšou pravdepodobnosťou nebude.

Kašeľ je prítomný u oboch

Kašeľ sa môže vyskytnúť u chrípky i prechladnutia, avšak ich charakter je iný. Pre chrípku je charakteristický výrazný suchý kašeľ, ktorý sa neskôr môže zmeniť na vlhký. Pri prechladnutí je tento príznak len nevýrazný a skoro odznie spolu s bolesťou v hrdle. Pre chrípku na rozdiel od prechladnutia býva okrem už uvedených príznakov typické aj vracanie a nechutenstvo.

„Príznaky sa pri chrípke stupňujú dva až päť dní, striedajú sa lepšie a horšie dni. Prechladnutie najneskôr do týždňa ustúpi, pričom každým dňom sa stav chorého zlepšuje,” popisuje úrad. Zatiaľ čo pri prechladnutí môžete už o týždeň fungovať bez obmedzení, chrípka vás „odrovná” minimálne na sedem dní a ďalší týždeň trvá, kým sa dáte ako tak dohromady, lekári preto odporúčajú nepodceniť liečbu ani rekonvalescenciu.

Ako sa diagnostikujú
V diagnostike sa všeobecní lekári orientujú podľa typických príznakov chrípky a s ohľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu. V prípade potreby lekár môže zvážiť aj výter z nosohltana, ktorý sa laboratórne vyšetrí na prítomnosť chrípkového vírusu, avšak nerobí sa to často.


Ako rozoznať chrípku od nachladnutia

Chrípka a prechladnutie majú rozličné príznaky.

Foto: Úrad verejného zdravotníctva SR





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Zdravie - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >