Chrípku lepšie nedostať.
Foto: Shutterstock.com„Priebeh nastávajúcej chrípkovej sezóny na severnej pologuli, a teda aj na Slovensku, sa obvykle odhaduje aj s ohľadom na vývoj na južnej pologuli. Tam sa totiž chrípková sezóna prekrýva s európskymi letnými mesiacmi a zväčša vrcholí v auguste. Odborníci počas leta pozorne sledujú dianie v krajinách, ako je napríklad Austrália, čím získajú indície o možnom priebehu sezóny počas nasledujúcej zimy na severnej pologuli. Scenáre z južnej pologule sa síce na severe nemusia naplniť, no vytvárajú priestor na prípravu,” vysvetľuje Úrad verejného zdravotníctva v tlačovej správe.
Austrálska chrípková sezóna prebiehala k septembru 2023 podobne ako minulý rok, aj keď počet ochorení klesal pomalšie. Ukazovatele signalizujúce závažnosť dopadov zvýšenej chorobnosti, ako sú hospitalizácie, príjem pacientov na jednotky intenzívnej starostlivosti a úmrtia, boli koncom augusta 2023 na podobnej úrovni ako v roku 2022. Chorobnosť bola vtedy najvyššia za posledných päť rokov, pričom počet prípadov bol trikrát vyšší ako priemer. Zo štatistík aktuálnej chrípkovej sezóny v Austrálii tiež vyplynulo, že podobne ako v predchádzajúcich rokoch bol najvyšší podiel prípadov ochorenia u detí, najmä vo veku päť až deväť rokov. Podľa dostupných údajov tvorili najväčšiu skupinu hospitalizovaných pacientov osoby mladšie ako 16 rokov.
„Na základe vývoja chrípkovej sezóny na južnej pologuli, vnímavosti populácie k chrípkovým vírusom (vírusy chrípky sa medzi jednotlivými chrípkovými sezónami spravidla líšia), dlhodobo nízkej zaočkovanosti obyvateľov Slovenska proti chrípke, ako aj v dôsledku absencie protiepidemických opatrení súvisiacich s COVID-19, možno na území Slovenska očakávať obdobne intenzívnu chrípkovú sezónu ako v 2022/2023,” domnieva sa Úrad verejného zdravotníctva.
Očkovaním je možné zabrániť ťažkému priebehu chrípky u jednotlivcov, nárastu počtu hospitalizácií v dôsledku komplikácií z ochorenia na chrípku, a tým aj nadbytočnému zaťaženiu zdravotníckeho systému. V prípade vzniku epidémií chrípky je práve očkovanie kľúčovým opatrením, ktorým je možné zabrániť nežiaducim dopadom chrípky na rizikové skupiny obyvateľov, akými sú seniori, malé deti, tehotné ženy, osoby s chronickými ochoreniami a podobne.
Chrípková sezóna sa na severnej pologuli oficiálne začína od 40. kalendárneho týždňa aktuálneho roka a pretrváva do 18. kalendárneho týždňa nasledujúceho roka (začiatok októbra až úvod mája). Ide o chladné ročné obdobie, ktoré je v našej zemepisnej šírke charakteristické zvýšenou chorobnosťou na akútne respiračné ochorenia vrátane chrípky a jej podobných ochorení. Len v Európe sa každoročne infikuje približne desať až tridsať percent populácie a dôsledkom sú státisíce hospitalizácií.
Úrad verejného zdravotníctva každý pondelok počas chrípkovej sezóny zverejňuje na svojom webe aj na facebookovej stránke aktuálne sumarizované informácie o vývoji chorobnosti v Slovenskej republike. Na základe týchto pravidelne aktualizovaných informácií môžu obyvatelia včas zvýšiť pozornosť a upraviť svoje správanie tak, aby znížili riziko vzniku a ďalšieho šírenia ochorenia.