Prvé dieťa rodíme v necelých 28 rokoch, 4 z 10 detí prídu na svet mimo manželstva

Gabriela Bachárová, 15. novembra 2018 o 18:06

Slovenské ženy povedia svojmu partnerovi áno v 29 rokoch, muži sa postavia pred oltár v 31,5 rokoch. Prvé dieťa sa našim ženám rodí v necelých 28 rokoch.

Prvé dieťa sa rodí ženám pred tridsiatkou.

Foto: Shutterstock.com

Štatistický úrad Slovenskej republiky priniesol zaujímavé štatistiky, ktoré porovnávajú demografické údaje z roku 1993, kedy vznikla republika, s minulým rokom. Čo sa za tie roky v našich životoch udialo?
Prvé dieťa má žena v 27,8 rokoch
Zatiaľ čo v roku 1993 sa žene prvé dieťa rodilo priemerne v 22,5 rokoch, vlani to už bolo v 27,8 rokoch. Za 26 rokov tak vek prvorodičky stúpol o 5,3 roka. Vek, kedy ženy privádzajú na svet druhé dieťa, bol minulý rok 30,7 rokov, v čase vzniku republiky 25,5 rokov. A nakoniec, tretie dieťa sa dnes rodí žene v 31,6 rokoch, vtedy to bolo 28,7 rokov.

Sobášime sa okolo tridsiatky
Veľké rozdiely nastali nastali vo veku, kedy sa ľudia berú. Priemerný muž vstúpil do manželského zväzku v roku 1993 v 24,3 rokoch, vlani to bolo v 31,6 rokoch. Rozdiel je teda 7,3 roku. U žien je vývoj podobný. Vtedy 21,9 rokov, teraz 29,1 rokov. Tie isté čísla, len sa vymenilo ich poradie. Rozdiel činí 7,2 roka.

Pribúda detí narodených mimo manželstva
V roku 1993 sa len jedno dieťa z desiatich narodilo rodičom, ktorí neboli zosobášení. Minulý rok to už boli štyri detičky z desiatich.

Vlani sa rozviedlo 9 618 párov
Medzi rokmi 1993 až 2017 sa počet rozvodov zvýšil o 18,1 percenta. V roku 1993 ich bolo 8 143, vlani 9 618. Najviac rozvodov štatistici zaznamenali v roku 2006, až 12 716. Odvtedy je trend klesajúci.

Koniec manželstva prichádza po štyridsiatke
Muž sa na Slovensku najčastejšie rozvádza v 43,5 rokoch, v roku 1993 to bolo v 36,3 rokoch. U žien sú čísla takéto: teraz 40,6 rokov, vtedy 33,7 rokov. V roku 2017 žili rozvedení manželia spolu v priemere 15,3 rokov. Od roku 1993 dĺžka manželstva pred rozvodom vzrástla o 4,7 roku.

Vlani bolo 31 309 sobášov
V roku 1993 uzatvorili Slováci 30 771 sobášov, vlani 31 309, čo robí nárast o 1,7 percenta. Úplne najmenej sobášov bolo v roku 2001, len 23 795. Odvtedy sa počet sobášov zvýšil o 31,6 percenta.ANKETA:

Kedy sa vám narodilo prvé dieťa?

9,3%29,6%20,4%25,0%15,7%
Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

 • Obrázok Covid dráma v košickej pôrodnici: Kde zostala ľudskosť?

  Covid dráma v košickej pôrodnici: Kde zostala ľudskosť?

  Víkendový prípad z košickej pôrodnice ukázal, do akých krajností až môžu zájsť vybičované vášne, ktoré lomcujú našou spoločnosťou dlhé týždne. Rodiaca mamička, ktorá odmietla testovanie na koronavírus a štátne inštitúcie, ktoré sa jej snažili silou-mocou nanútiť dodržiavanie pravidiel ešte viac rozdelili ľudí. Tí, ktorí sa nechcú podrobiť nariadeniam proti tým, ktorí ich za to nenávidia. Komu to prospieva?

 • Obrázok Napätie stúpa, linky dôvery lámu rekordy. „Odložme na chvíľu konflikty,“ vyzýva psychológ z terénu

  Napätie stúpa, linky dôvery lámu rekordy. „Odložme na chvíľu konflikty,“ vyzýva psychológ z terénu

  Narastajúce čísla nakazených koronavírusom, rozhádaní politici, chaotické vyhlásenia plné arogancie a nenávisť šíriaca sa sociálnymi sieťami i spoločnosťou oberajú o psychickú pohodu čoraz väčšie množstvo ľudí. Psychológovia na krízových linkách zaznamenávajú rekordné počty klientov, ktorí toto napätie už nezvládajú. Ako z toho von? Tu sú odporúčania toho najpovolanejšieho priamo z terénu, psychológa Mareka Madra.

 • Obrázok Nakazená učiteľka si neberie pred ústa servítky: Nemáte úctu k životu

  Nakazená učiteľka si neberie pred ústa servítky: Nemáte úctu k životu

  Laxný prístup mnohých Slovákov, ktorí zľahčujú pandémiu a odmietajú rešpektovať opatrenia, vytočil učiteľku prvého stupňa na základnej školy, ktorá momentálne s nákazou sama bojuje. Adresovala im tvrdé slová.

 • Obrázok „Bojovala som o každý nádych, popieračom by som dala pár faciek.“ Mladá mamička si nákazou prešla s celou rodinou

  „Bojovala som o každý nádych, popieračom by som dala pár faciek.“ Mladá mamička si nákazou prešla s celou rodinou

  Koronavírusu sa snažili vyhnúť, ako sa len dalo. Nakoniec ochorela celá rodina. Mladá mamička (32) mala ťažký priebeh a ani po viacerých týždňoch nie je stále v poriadku. „Chorobu neprajem ani najväčšiemu popieračovi epidémie, ale pár faciek áno a k tomu exkurziu na najbližšiu JIS-ku, a to bez rúška!" vraví.

 • Obrázok ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  Zakladateľ prenatálnej kardiológie na Slovensku Michal Holáň išiel na medicínu takpovediac proti svojej vôli. A kardiológia detí pred narodením ho definitívne chytila za srdce, keď vyšetroval opičku, ktorú jeho kolega-lekár prepašoval z Thajska v lietadle pod svetrom. Prečo je také dôležité skontrolovať plodu pred narodením srdce? Ako oznámiť budúcim rodičom zlú správu? Nie je fotografovanie a filmovanie budúceho dieťaťa pre odborníka strata času? Vysvetľuje v rozhovore.

 • Obrázok Petra Slezáková radí: Tipy a triky, ako neplytvať potravinami a správne ich skladovať

  Petra Slezáková radí: Tipy a triky, ako neplytvať potravinami a správne ich skladovať

  „Buď kreatívny pri varení, aby si využil všetky zbytky a odrezky. Zo zbytkov zeleniny urob rizoto alebo polievku, prípadne rôzne zbytky zapeč s cestovinami a syrom," radí našim čitateľom Petra Slezáková, propagátorka bezodpadového života a zakladateľka iniciatívy Zero Waste Slovakia. Toto je jej prvý príspevok v našej nedeľnej rubrike Tento týždeň píšem ja.

 • Obrázok Ako sa nenakaziť koronavírusom alebo dostať čo najmenšiu dávku

  Ako sa nenakaziť koronavírusom alebo dostať čo najmenšiu dávku

  V boji proti chorobe Covid-19 nie ste bezbranní. Ak budete dodržiavať zopár jednoduchých, ale účinných opatrení, môžete riziko, že sa nakazíte, výrazne obmedziť.

Ďalšie články v rubrike >