Dominanty slovenských miest žiaria na purpurovo. Nedonosené deti majú sviatok

gb, SITA, TASR, 17. novembra 2018 o 11:05

Skoro o tretinu narástol za posledných pätnásť rokov na Slovensku počet predčasne narodených detí. Každý rok príde na svet okolo 55-tisíc detí, z toho každé jedenáste predčasne, teda medzi 24. až 36. týždňom tehotenstva. V sobotu 17. novembra je Svetový deň predčasne narodených detí, oslavuje sa aj u nás.

Predčasne narodené dieťa potrebuje špeciálnu starostlivosť.

Foto: Shutterstock.com

Do 18. novembra budú pri príležitosti tohto dňa žiariť purpurovou farbou viaceré dominanty slovenských miest. V Bratislave nová budova Slovenského národného divadla a vyhliadková veža UFO, v Košiciach Dóm svätej Alžbety a súsošie Immaculata, v Prešove Mestská radnica a vodárenská veža, v Banskej Bystrici Hodinová veža, v Martine Divadelné námestie, v Nových Zámkoch Mestský úrad, v Nitre Chrenovský most a Divadlo A. Bagara a v Trnave Mestská radnica.

„Sme veľmi radi, že aj v Banskej Bystrici môžeme podporiť túto iniciatívu. Naša Hodinová veža patrí k dominantám mesta a pri tejto príležitosti sme ju rozsvietili už v piatok popoludní. Žiariť bude až do nedele. Veríme, že to verejnosť zaujme, a pomôžeme tak zvýšiť povedomie o problematike predčasných pôrodov,“ uviedla vedúca banskobystrického Informačného centra Alena Motyčková. Na počesť predčasne narodených detí a ich rodičov sa počas novembra 2018 rozsvietia na purpurovo aj rôzne pamiatky a budovy po celom svete.

V sobotu 17. novembra sa v Košiciach koná Purpurový festival pre najmenších bojovníkov a konferencia pre zdravotníkov a rodičov. Pre rodičov i deti je pripravený bohatý program. Rodičia sa dozvedia viac napríklad o význame výživy v živote predčasne narodených detí alebo o celostnej muzikoterapii, ktorá je určená deťom so špeciálnym potrebami či poruchami zmyslového vnímania. Vrcholom festivalu bude vystúpenie obľúbených hercov a spevákov Tárajka a Popletajky. Miestom festivalu, ktorý začína o desiatej dopoludnia a končí o šiestej večer, bude Kultúrno-spoločenské centrum na košickej Jedlíkovej ulici.

Na začiatku novembra prebehol už siedmy ročník odovzdávania cien Purpurové srdce. Občianske združenie Malíček, ktoré sa venuje podpore predčasne narodených detí a ich rodín, ocenilo v Primaciálnom paláci v Bratislave osobnosti, ktoré sa pričinili o zlepšenie situácie predčasne narodených detí. Cenu si prevzal napríklad Michal Jánoš z Novorodeneckého oddelenia Fakultnej nemocnice v Žiline, ktorý bol ako jeden z prvých pediatrov pri zrode v tom čase nových odborov neonatológie a perinatológie na Slovensku. Ocenili taktiež spoločnosť Lidl za projekt, ktorý pomohol získať neonatologickým pracoviskám v slovenských nemocniciach prístroje.

Ďalšími ocenenými boli zdravotná sestra Mária Drábiková, ktorá organizuje zbierky pre neonatologické oddelenia na celom Slovensku, primárka Novorodeneckej kliniky v Univerzitnej nemocnici Bratislava Ľubica Pejhovská a Klinika detskej oftalmológie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Národného ústavu detských chorôb v Bratislave.

Predčasne narodené deti sa musia potýkať s množstvom zdravotných problémov. „Čím skôr sa dieťa narodí, tým menej sú všetky jeho orgány pripravené zabezpečiť život dieťaťa mimo tela matky. Bezprostredne po príchode na svet je predčasne narodené dieťa ohrozené podchladením, problémami s pľúcami, ktoré sú anatomicky nepripravené na výmenu krvných plynov, poruchami prekrvenia, ťažkosťami s príjmom potravy, nezrelým imunitným systémom, ktorý nie dostatočne zdatný v boji s infekciou dieťaťa,“ uviedla v rozhovore pre náš web docentka Darina Chovancová, ktorá je prednostkou Novorodeneckej kliniky M. Rusnáka Slovenskej zdravotníckej univerzity a Univerzitnej nemocnice Bratislava.

„Ich centrálny nervový systém je mimoriadne citlivý na vonkajšie stresové stimuly, ako je svetlo, hluk, bolesť. Tieto podnety môžu spolu s poruchami prekrvenia, infekciou a ďalšími faktormi poškodiť jednotlivé dôležité štruktúry mozgu s dlhotrvajúcimi následkami. Obzvlášť závažnými sú detská mozgová obrna, mentálna retardácia, ale aj neurózy, poruchy spánku a ADHD, teda poruchy pozornosti s hyperaktivitou," vysvetlila lekárka. Ako však uviedla, vďaka pokrokom v medicíne je stále viac predčasne narodených detí vo veku dvoch rokov úplne zdravých.

Presne ako Tomáško Jančok z Bratislavy, ktorý prišiel na svet v 27. týždni tehotenstva a vážil 1 100 gramov. Jeho príbeh ste si mohli prečítať na ahojmama.sk. „Prvý rok bol naozaj extrémne náročný. Väčšinu času sme strávili na vyšetreniach alebo cvičením. A to sme boli tí šťastnejší, ktorým sa žiadna diagnóza nepotvrdila. Tomáško má dnes päť rokov a je to zdravý, veľmi šikovný a vnímavý chlapček. Tak, ako bol na začiatku drobunký a tichučký, je ho teraz plná miestnosť všade, kam príde," povedala jeho mamička Iveta Jančoková. Aj jej syn má svet sviatok.Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saHendikepy - ďalšie články

 • Obrázok Obyčajný chalan, ktorý má niečo navyše. Jazdecký génius s Downovým syndrómom dobýja svet

  Obyčajný chalan, ktorý má niečo navyše. Jazdecký génius s Downovým syndrómom dobýja svet

  Má 22 rokov, Downov syndróm a patrí medzi najlepších jazdcov Špeciálnych olympiád na svete. Kým sa ale Filip Graňo dostal na špičku, musel zdolať množstvo prekážok. Bez pomoci najbližších by to nezvládol, všetci na sebe zapracovali, niektoré veci zmenili od základov, aby sa dnes vedeli tešiť z úspechov a zároveň pomáhať druhým.

 • Obrázok Mladá mamička prakticky nevidí, ale veľmi sa teší zo života: Som hrdá, aká som a čo som dokázala

  Mladá mamička prakticky nevidí, ale veľmi sa teší zo života: Som hrdá, aká som a čo som dokázala

  Majka Ondrejkovičová (39) z Martina je prakticky nevidiaca. Trpí takzvaným rúrkovitým videním, čo znamená, že dokáže ako tak vidieť len periférne, a aj to len za pekného slnečného počasia. Napriek tomu však zdarne vychováva dve malé dcérky a tretie dieťatko očakáva.

 • Obrázok Dáma s hranostajom od postihnutej Aničky je v dražbe na pomoc hendikepovaným

  Dáma s hranostajom od postihnutej Aničky je v dražbe na pomoc hendikepovaným

  Obdivujete Dámu s hranostajom alebo slávne Slnečnice? Svetoznáme obrazy v Leonarda da Vinciho a Vincenta van Gogha síce získať nemôžete, ich unikátne repliky, ktoré namaľovala Anička Huťová s Downovým syndrómom však áno. Na obe diela prebieha v týchto dňoch dražba, ktorej výťažok pôjde na umeleckú terapiu postihnutých detí i dospelých.

 • Obrázok Keď zviera dokáže viac ako lekár

  Keď zviera dokáže viac ako lekár

  Keď nevládze človek, nastupujú zvieratá. Platí to aj v liečbe, kde sú psy či kone vďačným a nenahraditeľným pomocníkom. Pomáhajú zlepšovať fyzický aj psychický stav, podľa odborníkov sa však stále nevyužívajú v maximálnej možnej miere.

 • Obrázok Dojímavé video chlapčeka, z ktorého ide obrovská sila. Všetci sa môžeme učiť

  Dojímavé video chlapčeka, z ktorého ide obrovská sila. Všetci sa môžeme učiť

  Človeku sa tisnú do očí slzy, zároveň sa však od dieťaťa má čo učiť. Z postihnutého chlapčeka, ktorý si sám bez reptania pokojne nasadzuje protézu, akoby to bola detská skladačka, ide úžasná sila. Schopnosť prijať realitu taká, aká je, zbytočne nelamentovať nad niečím, čo sa nedá zmeniť a venovať sa tomu, čo možné je. Kto z nás to dokáže?

 • Obrázok Má 12 rokov a život bez budúcnosti. Chlapca zničil matkin alkoholizmus

  Má 12 rokov a život bez budúcnosti. Chlapca zničil matkin alkoholizmus

  Túži po láske, ale nevie ju prijať, túži po kamarátoch, ale nedokáže s nimi vychádzať. Michal má 12 rokov, a pred sebou žiadnu budúcnosť. Za jeho smutný osud môže alkohol, ktorému prepadli jeho rodičia, a ktorý si matka neodoprela ani v tehotenstve.

 • Obrázok Mamička Johanky s Downovým syndrómom: Náš život je veľmi bohatý

  Mamička Johanky s Downovým syndrómom: Náš život je veľmi bohatý

  Oravčanka Johanka Kondelová sa narodila s Downovým syndrómom, jej rodičia však nechceli, aby sa vzdelávala v špeciálnych školách, ale bežných. A išli si za tým sebavedomo už od škôlky. „K tomuto rozhodnutiu sme dospeli po uvedomení si, čo je pre Johanku dôležité. Bolo jasné, že potrebuje zdravé vzory v správaní či reči. Tieto deti sa totiž rýchlo učia napodobňovaním,“ vraví v rozhovore Johankina mamička Viera.

Ďalšie články v rubrike >