Ľanové raňajky sú hotové aj zjedené za 15 minút.
Foto: Patricia PoprockáAj keď má väčšina ľudí voči ľanu predsudky, najmä pre jeho horkastú príchuť, pri správnom podávaní môžu semiačka aj olej chutiť výborne.
Význam ľanu opísala nemecká vedkyňa Dr. Johanna Budwigová, ktorá za svoje štúdie o jeho liečivých účinkoch najmä pri onkologických pacientoch bola sedemkrát nominovaná na Nobelovu cenu. Správne podávaný ľan v kombinácii s vhodnými bielkovinami totiž podľa jej zistení prispieva k rozkladaniu nádorov.
Práve preto, že je ľahko stráviteľný, nezaťažuje organizmus, a dodáva telu energiu, je ideálnym pokrmom na raňajky.
Ak chcete využiť priaznivé účinky ľanu, nemusíte nútiť deti každý deň prehĺtať lyžicu ľanového oleja. Základom ľanového jedálnička podľa Dr. Budwigovej sú pomleté semiačka a chutný sladký krém pripravený z tvarohu, resp. bieleho jogurtu a ľanového oleja. Táto kombinácia proteínov a nenasýtených mastných kyselín napomáha proti hromadeniu toxínov v ľudských tkanivách.
Doktorka Budwigová odporúča na raňajky pomlieť ľanové semiačka a v mištičke ich zasypať ovocím podľa vlastného výberu – od jabĺk, jahôd bez banány, slivky, broskyne, či čučoriedky. Celé to potom zalejte spomínaným krémom. Ten sa pripravuje v pomere jedna ku dvom – čiže jedna dávka oleja sa zmieša s dvomi dávkami tvarohu alebo jogurtu (najčastejšie ide o polievkové lyžice). Dochutiť krém možno rôzne - medom, škoricou, vanilkou, kakaom, popučeným banánom.
Základ je rovnaký, keď sa však zmenia prísady, každý deň môžu byť raňajky iné. Pre zmenu chuti možno niekedy k semiačkam pridať oriešky či mandle.
Pozor však na to, aký ľanový olej použijete. Tie lacnejšie bývajú spravidla nekvalitné a naozaj horké. Oplatí sa kúpiť kvalitný bio olej, lisovaný za studena.
Takéto raňajky nabijú človeka energiou, zároveň sa však po nich necíti prejedený, ale zdravo sýty. Navyše v nich nie sú žiadne stabilizátory, emulgátory, ani cukor, čo je v dnešnej dobe takmer vzácnosť.