Boľavé hrdlo či upchatý nos sa dajú zvládnuť aj bez chémie

pt, 25. novembra 2018 o 07:28

Roztok na boľavé hrdlo, kvapky do upchatého nosa, masť na odreté koleno, štípanec či popáleninu... Pri každej ťažkosti nemusíte hneď bežať do lekárne kúpiť ten správny prípravok. Bežným detským chorobám možno uľaviť aj bez chémie - doma vyrobeným liekom.

Ľubovníkový olej má krásnu tmavočevenú farbu.

Foto: Patricia Poprocká

Reč je o ľubovníkovom a levanduľovom oleji. Kedysi bol u nás rozšírenejší ten prvý, ako sa však klíma oteplila a darí sa tu aj levanduliam, možno si doma vyrobiť aj ten.

Účinkujú skoro na všetky ľahšie choroby. Uvoľňujú organizmus, zahrievajú svalstvo, pomáhajú upchatému nosu, dutinám, podráždenej pokožke, dokonca aj narazenej nohe či pri migréne. Levanduľový olej vďaka svojej príjemnej vôni pôsobí aj relaxačne, proti depresiám.

Ako sa olej používa? Najjednoduchšie – potrieť boľavé miesto. Nos, koleno, hlavu, hrdlo, hrudník... Kedykoľvek podľa potreby. Bez vedľajších účinkov, i bez rizika predávkovania. Pozor akurát, aby sa nedostal do očí, štípe. A nemusí vždy ani zísť z oblečenia.

Práve to, že ide o olej a nie o odvar napomáha k tomu, že výťažok z bylinky prenikne hlboko do tkaniva a liečivý účinok sa znásobí.

Bylinkový olej je dávno známy, dnes, žiaľ málo využívaný domáci všeliek. Vonné oleje, výťažky z rôznych rastlín, sa dnes využívajú najmä na aromaterapiu, dokážu pomôcť však aj "priamo". Pri takomto oleji máte záruku, že ide o jednoznačne prírodný liek, zaručené „bio“. Viete presne, čo obsahuje, takže sa nemusíte báť alergických reakcií.

Jednoducho a lacno
Výroba bylinkového oleja je jednoduchá, i keď je na ňu teraz už neskoro. Treba na ňu kvety ľubovníka bodkovaného či levandule, olej a slnko. Natrhané kvety sa v sklenenej fľaši zalejú kvalitným kuchynským olejom, najlepšie nerafinovaným, bio. Potom sa musia lúhovať na slnku, aspoň dva týždne. Keď ľubovníkový olej získa tmavočervenú farbu, je hotový. Stačí preliať do tmavej fľaše, skladovať v tme a chlade a podľa potreby použiť. Levanduľový sa robí tak isto, akurát zostáva svetlý, žltý. Ak chce niekto zvýšiť dezinfekčný a chladivý účinok, môže do časti pridať aj alkohol. Možno ho použiť aj ako relaxačný do kúpeľa.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

 • Obrázok Covid dráma v košickej pôrodnici: Kde zostala ľudskosť?

  Covid dráma v košickej pôrodnici: Kde zostala ľudskosť?

  Víkendový prípad z košickej pôrodnice ukázal, do akých krajností až môžu zájsť vybičované vášne, ktoré lomcujú našou spoločnosťou dlhé týždne. Rodiaca mamička, ktorá odmietla testovanie na koronavírus a štátne inštitúcie, ktoré sa jej snažili silou-mocou nanútiť dodržiavanie pravidiel ešte viac rozdelili ľudí. Tí, ktorí sa nechcú podrobiť nariadeniam proti tým, ktorí ich za to nenávidia. Komu to prospieva?

 • Obrázok Napätie stúpa, linky dôvery lámu rekordy. „Odložme na chvíľu konflikty,“ vyzýva psychológ z terénu

  Napätie stúpa, linky dôvery lámu rekordy. „Odložme na chvíľu konflikty,“ vyzýva psychológ z terénu

  Narastajúce čísla nakazených koronavírusom, rozhádaní politici, chaotické vyhlásenia plné arogancie a nenávisť šíriaca sa sociálnymi sieťami i spoločnosťou oberajú o psychickú pohodu čoraz väčšie množstvo ľudí. Psychológovia na krízových linkách zaznamenávajú rekordné počty klientov, ktorí toto napätie už nezvládajú. Ako z toho von? Tu sú odporúčania toho najpovolanejšieho priamo z terénu, psychológa Mareka Madra.

 • Obrázok Nakazená učiteľka si neberie pred ústa servítky: Nemáte úctu k životu

  Nakazená učiteľka si neberie pred ústa servítky: Nemáte úctu k životu

  Laxný prístup mnohých Slovákov, ktorí zľahčujú pandémiu a odmietajú rešpektovať opatrenia, vytočil učiteľku prvého stupňa na základnej školy, ktorá momentálne s nákazou sama bojuje. Adresovala im tvrdé slová.

 • Obrázok „Bojovala som o každý nádych, popieračom by som dala pár faciek.“ Mladá mamička si nákazou prešla s celou rodinou

  „Bojovala som o každý nádych, popieračom by som dala pár faciek.“ Mladá mamička si nákazou prešla s celou rodinou

  Koronavírusu sa snažili vyhnúť, ako sa len dalo. Nakoniec ochorela celá rodina. Mladá mamička (32) mala ťažký priebeh a ani po viacerých týždňoch nie je stále v poriadku. „Chorobu neprajem ani najväčšiemu popieračovi epidémie, ale pár faciek áno a k tomu exkurziu na najbližšiu JIS-ku, a to bez rúška!" vraví.

 • Obrázok ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  Zakladateľ prenatálnej kardiológie na Slovensku Michal Holáň išiel na medicínu takpovediac proti svojej vôli. A kardiológia detí pred narodením ho definitívne chytila za srdce, keď vyšetroval opičku, ktorú jeho kolega-lekár prepašoval z Thajska v lietadle pod svetrom. Prečo je také dôležité skontrolovať plodu pred narodením srdce? Ako oznámiť budúcim rodičom zlú správu? Nie je fotografovanie a filmovanie budúceho dieťaťa pre odborníka strata času? Vysvetľuje v rozhovore.

 • Obrázok Petra Slezáková radí: Tipy a triky, ako neplytvať potravinami a správne ich skladovať

  Petra Slezáková radí: Tipy a triky, ako neplytvať potravinami a správne ich skladovať

  „Buď kreatívny pri varení, aby si využil všetky zbytky a odrezky. Zo zbytkov zeleniny urob rizoto alebo polievku, prípadne rôzne zbytky zapeč s cestovinami a syrom," radí našim čitateľom Petra Slezáková, propagátorka bezodpadového života a zakladateľka iniciatívy Zero Waste Slovakia. Toto je jej prvý príspevok v našej nedeľnej rubrike Tento týždeň píšem ja.

 • Obrázok Ako sa nenakaziť koronavírusom alebo dostať čo najmenšiu dávku

  Ako sa nenakaziť koronavírusom alebo dostať čo najmenšiu dávku

  V boji proti chorobe Covid-19 nie ste bezbranní. Ak budete dodržiavať zopár jednoduchých, ale účinných opatrení, môžete riziko, že sa nakazíte, výrazne obmedziť.

Ďalšie články v rubrike >