Boľavé hrdlo či upchatý nos sa dajú zvládnuť aj bez chémie

pt, 25. novembra 2018 o 07:28

Roztok na boľavé hrdlo, kvapky do upchatého nosa, masť na odreté koleno, štípanec či popáleninu... Pri každej ťažkosti nemusíte hneď bežať do lekárne kúpiť ten správny prípravok. Bežným detským chorobám možno uľaviť aj bez chémie - doma vyrobeným liekom.

Ľubovníkový olej má krásnu tmavočevenú farbu.

Foto: Patricia Poprocká

Reč je o ľubovníkovom a levanduľovom oleji. Kedysi bol u nás rozšírenejší ten prvý, ako sa však klíma oteplila a darí sa tu aj levanduliam, možno si doma vyrobiť aj ten.

Účinkujú skoro na všetky ľahšie choroby. Uvoľňujú organizmus, zahrievajú svalstvo, pomáhajú upchatému nosu, dutinám, podráždenej pokožke, dokonca aj narazenej nohe či pri migréne. Levanduľový olej vďaka svojej príjemnej vôni pôsobí aj relaxačne, proti depresiám.

Ako sa olej používa? Najjednoduchšie – potrieť boľavé miesto. Nos, koleno, hlavu, hrdlo, hrudník... Kedykoľvek podľa potreby. Bez vedľajších účinkov, i bez rizika predávkovania. Pozor akurát, aby sa nedostal do očí, štípe. A nemusí vždy ani zísť z oblečenia.

Práve to, že ide o olej a nie o odvar napomáha k tomu, že výťažok z bylinky prenikne hlboko do tkaniva a liečivý účinok sa znásobí.

Bylinkový olej je dávno známy, dnes, žiaľ málo využívaný domáci všeliek. Vonné oleje, výťažky z rôznych rastlín, sa dnes využívajú najmä na aromaterapiu, dokážu pomôcť však aj "priamo". Pri takomto oleji máte záruku, že ide o jednoznačne prírodný liek, zaručené „bio“. Viete presne, čo obsahuje, takže sa nemusíte báť alergických reakcií.

Jednoducho a lacno
Výroba bylinkového oleja je jednoduchá, i keď je na ňu teraz už neskoro. Treba na ňu kvety ľubovníka bodkovaného či levandule, olej a slnko. Natrhané kvety sa v sklenenej fľaši zalejú kvalitným kuchynským olejom, najlepšie nerafinovaným, bio. Potom sa musia lúhovať na slnku, aspoň dva týždne. Keď ľubovníkový olej získa tmavočervenú farbu, je hotový. Stačí preliať do tmavej fľaše, skladovať v tme a chlade a podľa potreby použiť. Levanduľový sa robí tak isto, akurát zostáva svetlý, žltý. Ak chce niekto zvýšiť dezinfekčný a chladivý účinok, môže do časti pridať aj alkohol. Možno ho použiť aj ako relaxačný do kúpeľa.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >