- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Zdravie
-
Púpava lieči aj zabáva. Zázračný kvietok, ktorý vyrastie aj na vydláždenej terase
Rastie na každom kroku a má všestranné použitie – od vitia venčekov, cez robenie tanečníc, žiarivých kytíc, medu, jarného snehu až po liečivý čaj. Reč je o púpave, nádhernom kvietku, ktorý kvitne všade. Les, lúka, mesto, dokonca i na vydláždenej terase sa v štrbinke dokáže uchytiť semienko a krásne rozkvitnúť. Ako ju môžeme využiť?
-
VIDEO Naše nemocnice sa môžu inšpirovať! Na operáciu s úsmevom. Detičky sa na sálu samé dovezú v elektrickom autíčku
Pobyt v nemocnici nie je ľahký pre dospelých, nieto ešte pre deti. A tak sa niektoré zdravotnícke zariadenia snažia spríjemniť malým pacientom ťažké dni strávené bez rodičov a v cudzom prostredí.
-
VIDEO Sú na detskú teplotu lepšie lieky alebo zábaly? Všetko o zrážaní vysvetľuje pediatrička MUDr. Anna Popracová
Pri zrážaní vysokej teploty u detí netreba hneď siahať po liekoch. Prirodzené metódy môžu pomôcť rovnako. Pediatrička MUDr. Anna Popracová vysvetľuje, ako dať správne zábal, prečo je potrebné veľa piť, kedy so zrážaním treba začať, a aké lieky sú vhodné.
-
Dobré skutky detí možno aj tento rok prihlásiť do projektu Detský čin roka
Deti i dospelí môžu do 30. júna prihlásiť inšpiratívne dobré skutky detí do projektu Detský čin roka 2019.
-
ROZHOVOR Bio neznamená vždy aj šetrné k prírode, hovorí expert na klímu Alexander Ač
Triediť odpad je síce chvályhodné, zďaleka však nie dostačujúce pre ochranu prírody. Najväčšou záťažou pre našu planétu je veľká medzinárodná doprava, ktorú podporujeme kúpou dovážaných tovarov, ale aj napríklad leteckou dovolenkou, upozorňuje v rozhovore Alexander Ač z Ústavu výskumu globálnej zmeny Akadémie vied ČR.
-
Nemocnica vo Svidníku oceňuje hospitalizované deti za statočnosť, rozdáva im medaily
Každého detského pacienta, ktorý bol hospitalizovaný vo svidníckej nemocnici, pri prepustení do domáceho liečenia ocenia za statočnosť, ktorú prejavil v nemocnici. Domov si tí najmenší odnesú medailu.
-
VIDEO Očkovanie - áno či nie? Pediatrička o rizikách aj výhodách
Očkovanosť populácie klesá, vracajú sa choroby, ktoré sme považovali za prekonané. Štát v snahe prinútiť rodičov, aby svoje deti dávali naďalej očkovať, zvažuje, že nezaočkovaným zakáže navštevovať škôlku. Pediatrička MUDr. Anna Popracová vysvetľuje dôležitosť aj riziká očkovania. Pozrite si VIDEO TV Pravda.
-
Z trhu sa sťahujú štyri ovocné príkrmy Babylove, obsahujú nebezpečný toxín
Úrad verejného zdravotníctva varuje pred nebezpečnými detskými ovocnými príkrmami značky Babylove. Vo výrobkoch bolo laboratórnymi analýzami zistené prekročenie maximálneho povoleného limitu mykotoxínu s názvom aflatoxín B1.
-
Zdravotní klauni na Slovensku oslavujú, za 15 rokov zrealizovali 20-tisíc klauniád
Pri príležitosti 15. výročia vzniku občianskeho združenia Červený nos Clowndoctors prevzali jeho zástupcovia z rúk generálneho riaditeľa Národného ústavu detských chorôb v Bratislave Ladislava Kuželu symbolický občiansky preukaz. Po prvoaprílovej akcii, keď zdravotní klauni vyšli do ulíc, aby oslávili svoj sviatok aj s verejnosťou, pokračuje združenie v oslavách po celý týždeň a aj klaunské návštevy v nemocniciach sa nesú v znamení narodenín.
-
Zákaz škôlky pre nezaočkované deti ich očkovanosť nezvýši
Stúpne počet zaočkovaných detí, ak vláda zakáže tým nezaočkovaným chodiť do škôlky? Ministerstvo zdravotníctva si síce od tohto kroku nárast sľubuje, rodičia, ktorí sa očkovania obávajú, sa však podriadiť nechystajú. Naopak, hľadajú cesty, ako bude možné predpisy obísť.
-
Na 1. apríla vyjdú do ulíc zdravotní klauni, humor prinesú aj do vlakov
Zdravotných klaunov možno stretnúť od pondelka do piatka, dokonca aj počas sviatkov v nemocniciach či seniorských zariadeniach naprieč celým Slovenskom. Zajtra však vyrazia do ulíc, stretnete ich v električke, na stanici, na ulici, vo vlaku.
-
Striedanie času a deti. Päť najčastejších otázok a odpovedí
Dlhšie denné svetlo, ale aj skoršie ranné vstávanie. Zmena zimného času na letný, ku ktorej dôjde v noci na nedeľu, uberie hodinu spánku. Koho to postihne najviac? Dá sa na zmenu pripraviť? Prečítajte si, čo je dobré vedieť o tom, ako na deti vplýva posun hodiniek.
-
Slepé črevo nebolí vždy vpravo! Náhle brušné príhody môžu ohroziť na živote. Aké sú varovné príznaky?
Keď dieťa začne silno bolieť brucho, je to vždy dôvod na návštevu lekára.
-
Účinne proti kliešťom! Päť skvelých receptov na príjemné repelenty z voňavých surovín, ktoré máte doma
Stačilo pár teplejších dní a kliešťová sezóna je už v mnohých regiónoch v plnom prúde. Lepšie, než kliešťa vyberať, je vôbec ho nedostať. Ochranou, i keď nie stopercentnou, býva odev a repelenty. Kto nie je nadšený, že má na seba nastriekať chemikálie z obchodov, môže si vyrobiť vlastný. Receptov je veľa, stačí si vybrať.
-
Vedci vedia, ako zistiť problémy so srdiečkom ešte pred narodením. Dokonale si ho zobrazili
Vedci vymysleli postup, ako získať s pomocou magnetické rezonancie a počítačového softvéru jasný pohľad na abnormality srdca ešte pred narodením.
-
V Bratislave otvorili Neurocentrum pre deti. Má svetovú úroveň, bude operovať aj vo virtuálnej realite
Národný ústav detských chorôb v Bratislave otvoril špičkové pracovisko pre deti Neurocentrum. Umožní lekárom poskytovať malým pacientom komplexnú diagnostiku a chirurgické liečbu úrazov a ochorení centrálnej a periférnej nervovej sústavy, predovšetkým nádorových ochorení mozgu a miechy, úrazov hlavy a chrbtice, cievnych ochorení, vrodených a zápalových ochorení mozgu a miechy.
-
Jarná únava je fakt. Rady, ako s ňou možno bojovať
Zvýšený príjem vitamínov, polhodinová prechádzka denne, pravidelný pitný režim a dostatok spánku sú základ pre to, aby vás nezložila jarná únava. Lepšie ju zvládnete, ak sa pokúsite minimalizovať stresy, obmedziť pitie alkoholu ako aj fajčenie.
-
Mamy troch a viac detí žijú dlhšie, príčina vás prekvapí
Máte tri či dokonca viac detí? Môžete si zablahoželať, pravdepodobne budete žiť dlhšie ako kamarátka, ktorá sa rozhodla pre bezdetnosť. Neplatí to samozrejme stopercentne, ale na vedeckých výskumoch, ktoré dokazujú súvislosť medzi počtom detí a vekom dožitia, niečo bude.
-
Očkovanie proti osýpkam nemá okolo troch percent detí, najviac v Bratislavskom a Trenčianskom kraji
Návrh, aby neočkované deti nesmeli do materskej školy, je reakciou na narastajúci počet rodičov, ktorí odmietajú dať svoje dieťa očkovať. Na Slovensku rodičia najviac odmietajú takzvanú MMR vakcínou, ktorá je proti osýpkam, mumpsu a ružienke.
-
Detské ihriská budú menej bezpečné, od apríla nemusia mať certifikáciu
Šmýkačky, hojdačky a iné prvky na detských ihriskách postavených po prvom apríli nebudú musieť prejsť certifikáciou. Hra na novom ihrisku tak prinesie väčšie riziko úrazov.