Zdravotní klauni na Slovensku oslavujú, za 15 rokov zrealizovali 20-tisíc klauniád

TASR, gb, 3. apríla 2019 o 10:38

Pri príležitosti 15. výročia vzniku občianskeho združenia Červený nos Clowndoctors prevzali jeho zástupcovia z rúk generálneho riaditeľa Národného ústavu detských chorôb v Bratislave Ladislava Kuželu symbolický občiansky preukaz. Po prvoaprílovej akcii, keď zdravotní klauni vyšli do ulíc, aby oslávili svoj sviatok aj s verejnosťou, pokračuje združenie v oslavách po celý týždeň a aj klaunské návštevy v nemocniciach sa nesú v znamení narodenín.

Klaunov ste mohli prvého apríla stretnúť netypicky aj v uliciach.

Foto: Červený nos Clowndoctors

„Asi najpyšnejšia som na to, že tento projekt nezostal iba v Bratislave, iba v jednej nemocnici, že sa nám podarilo ísť do takmer všetkých nemocníc po celom Slovensku. Dnes chodíme na pravidelné návštevy do nemocníc v Košiciach, Prešove, Žiline, Banskej Bystrici," povedala Zuzana Ambro, výkonná riaditeľka združenia, ktoré sa od roku 2010 nevenuje len detským pacientom, ale aj tým skôr narodeným.

Červený nos má za sebou úspešný príbeh. V roku 2003 pozvala lekárka Daniela Sejnová Američana žijúceho v Česku Garyho Edwardsa, aby rozbehol klaunské návštevy na Klinike detskej onkológie a hematológie v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou (dnešný Národný ústav detských chorôb) na bratislavských Kramároch, kde vtedy pôsobila ako primárka. Už 7. apríla 2004 založili Občianske združenie Červený nos Clowndoctors, pričom návštevy realizovali zo začiatku štyria zdravotní klauni. Po 15 rokoch má združenie 60 zdravotných klaunov, ktorí pravidelne navštevujú 53 nemocníc a 29 seniorských zariadení po celom Slovensku. Mesačne zrealizujú približne 230 zdravotných klauniád vrátane pravidelných návštev na detských oddeleniach aj špeciálnych programov. Doposiaľ ich bolo 20-tisíc.

Na Slovensku profesia zdravotný klaun zatiaľ nie je oficiálne uznaná. „To je náš cieľ, aby zdravotný klaun nebol len šašo, ktorý pôsobí v nemocniciach ako zábavný program. Je to skutočne pomáhajúca profesia, ktorá spolu so zdravotníckym personálnom, síce v úplne inej oblasti, ale pôsobí v tom smere, aby sa dieťa dostalo čo najskôr domov. Ten cieľ je rovnaký, akurát metódy, ktoré využívame, sú iné," poznamenala Ambro a predostrela aj ďalší cieľ združenia - aby každé dieťa na Slovensku hospitalizované v nemocnici malo svojho zdravotného klauna.

„Dnes to ešte nie je možné, v niektorých nemocniciach nie sme každý deň ako tu v Národnom ústave detských chorôb, kde sme od pondelka do piatka. Zároveň je na Slovensku ešte niekoľko nemocníc s detskými oddeleniami, kde nie sme. Boli by sme radi, keby sme v blízkej budúcnosti mohli tento cieľ splniť," podčiarkla výkonná riaditeľka združenia, ktoré na začiatku pôsobilo hlavne vo vtedajšej Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Bratislave. V roku 2006 bol klaunský tím rozšírený o nových členov aj v regiónoch Žiliny a Banskej Bystrice, kde začali pravidelné návštevy detských oddelení. V roku 2008 k nim pribudli nemocnice na východe Slovenska.

„Klauni začali prichádzať na všetky detské oddelenia nie s cieľom, aby žili svoje umenie, ale aby pomohli v najťažších chvíľach malým pacientom, boli partnermi zdravotníckeho personálu, aby všetkým ukázali, že aj deti v nemocnici sú stále deťmi, ktoré sa chcú smiať a hrať. A klauni im túto možnosť dali," uviedla na tlačovej konferencii Ambro.

Združenie plánuje rozšíriť sprevádzanie detí na operáciu aj do ďalších nemocníc. V blízkom období by mali začať klauni sprevádzať deti na operáciu aj v košickej Detskej fakultnej nemocnici. V súčasnosti sú to Národný ústav detských chorôb v Bratislave a Detská fakultná nemocnica s poliklinikou v Banskej Bystrici. Oblasť pôsobenia by združenie rado rozšírilo aj na klauniády počas fyzioterapie s cieľom motivovať deti k spolupráci a cvičeniu. K dlhodobejších plánom patrí i zdvojnásobenie seniorského programu.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >