Hurá na bicykle! Dieťa majte vždy pred sebou, nezabúdajte ani na reflexné prvky

TASR, gb, 15. apríla 2019 o 06:00

Cyklistický výlet s deťmi? Aby bola na jeho konci radosť, venujte pozornosť bezpečnosti. Dieťa by mali mať rodičia vždy pred sebou. Nezabúdajte na bezpečnostné prilby či reflexné prvky.

Na bicykli bezpečne.

Foto: Patricia Poprocká

„Ak rodičia berú dieťa na výlet bicyklom, dieťa treba mať vždy pred sebou na očiach, aby mohli jeho jazdu ovplyvniť prípadným upozornením. Treba dbať na to, aby jeho zdravie bolo dostatočne chránené, samozrejmosťou by mala byť prilba, chrániče končatín, reflexné prvky na odeve," povedala Denisa Baloghová, hovorkyňa policajného prezídia.

Podotkla tiež, že deti mladšie ako desať rokov môžu po ceste jazdiť na bicykli len pod dohľadom osoby staršej ako 15 rokov, ktorá je na to dostatočne spôsobilá. Obmedzenie sa netýka napríklad obytnej zóny, cestičky pre cyklistov, poľnej či lesnej cesty.

Pri bicyklovaní by sa podľa jej slov nemalo zabúdať ani na prilbu. „Cyklista je povinný počas jazdy mimo obce chrániť si hlavu riadne upevnenou ochrannou prilbou, u cyklistu mladšieho ako 15 rokov sa táto povinnosť vzťahuje aj pri jazde v obci," zdôraznila.

Cyklista nesmie jazdiť bez držania riadidiel, držať sa iného vozidla či viesť počas jazdy druhý bicykel, vozík, psa alebo iné zviera. Rovnako nesmie ani voziť predmety, ktoré by sťažovali vedenie bicykla, napríklad nákupné tašky zavesené na riadidlách. Cyklisti by nemali zabúdať sledovať dianie okolo seba a vždy sa presvedčiť o bezpečnom prejazde, pričom by mali dať viditeľne a včas znamenie rukou o zmene smeru jazdy.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >