Detské obete násilia potrebujú špeciálnu výsluchovú miestnosť, tvrdí ombudsmanka

SITA, gb, 17. apríla 2019 o 03:52

Pri každom okresnom riaditeľstve policajného zboru by mali byť zabezpečené špeciálne výsluchové miestnosti pre týrané a zneužívané deti. Konštatovala to verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová. Na Slovensku sú len štyri špeciálne výsluchové miestnosti v mimovládnom sektore a len jedna štátna výcviková.

Týrané deti potrebujú zvláštne zaobchádzanie.

Foto: Shutterstock.com

„Deti sú obzvlášť zraniteľné obete násilných trestných činov, a preto je v maximálne možnej miere potrebné zabezpečiť to, aby ich vypočutie bolo vykonávané v priestoroch, kde sú tieto deti v maximálnej možnej miere zbavené traumatického zážitku z vypočúvania,“ uviedla Patakyová. Dodala, že na výsluch by sa mal pripraviť vyšetrovateľ v spolupráci s psychológom, prípadne orgánom sociálno-právnej ochrany dieťaťa. „Mal by to byť jeden komplexne pripravený úkon, v ktorom dieťa rozpovie situáciu, ktorá sa stala. Želateľný stav je taký, aby už nikdy viac nemuselo o tom zážitku vypovedať,“ prízvukovala ombudsmanka.

Výkonný riaditeľ občianskeho združenia Náruč – Pomoc deťom v kríze Ivan Leitman podotkol, že je znepokojujúce, že identifikovaných detských obetí násilia je veľmi málo. „Z toho vyplýva, že tento problém je latentný. Deti, ktorých sa problém týka, sú v drvivej väčšine vo svojich rodinách, pretože sme nedokázali deti v dostatočnom počte identifikovať,“ konštatoval.

Dve špeciálne výsluchové miestnosti sú v občianskom združení Náruč – Pomoc deťom v kríze a dve v neziskovej organizácii Slniečko. V jednej miestnosti vyšetrovateľ vypočúva dieťa a kompetentní, ktorí tam musia byť zo zákona, sú v druhej miestnosti, aby dieťa nebolo traumatizované veľkým počtom ľudí. Štát doteraz zabezpečil len jednu výcvikovú výsluchovú miestnosť na Akadémii Policajného zboru. Verejná ochrankyňa práv víta, že Prezídium policajného zboru avizovalo prípravu ďalších 22 výsluchových miestností. Podľa údajov Rady Európy zažilo násilie v rôznych formách každé piate dieťa, čo je v prípade Slovenska až 200 000 detí.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >