10 zásad, ako proti koronavírusu bojovať doma. Čo a ako dezinfikovať a prať

Gabriela Bachárová, 21. marca 2020 o 04:20

Nosenie rúšok a obmedzenie sociálneho kontaktu nestačí. Do boja s koronavírusom sa dajte aj doma!

Venujte v týchto dňoch viac pozornosti domácnosti.

Foto: Shutterstock.com

1. Často dezinfikujte

Na kartóne zostáva vírus podľa zistení amerického inštitútu NIAID, ktorý patrí pod Národný ústav zdravia, jeden deň, na plastovom či nerezovom povrchu dokonca tri dni. Na medi len štyri hodiny. Venujte preto v týchto dňoch zvýšenú pozornosť dezinfekcii domácnosti.

„Kľučky, povrchy a predmety, ktoré bežne používate, dezinfikujte častejšie prípravkami s obsahom chlóru alebo alkoholu,“ radí Úrad verejného zdravotníctva. Na čistenie môžete použiť čističe s obsahom 62 až 71 percent etanolu, 0,5 percenta peroxidu vodíka alebo 0,2 percenta chlórnanu sodného (napríklad vodou zriadené Savom, ktoré obsahuje 4,7 percenta chlórnanu. Na 0,2 percenta ho zriedite, keď odmeriate 4,5 mililitra Sava na liter vody). Čistiace prostriedky nechajte pôsobiť aspoň minútu. Pred samotným čistením povrchy najskôr umyte vodou zmiešanou s mydlom či čističom na riad.

Okrem kľučiek venujte zvýšenú pozornosť ďalším „dotykovým“ oblastiam, ako sú vypínače, ovládače, klávesnice, stoly, zrkadlá, toaleta či umývadlo.

2. Na čistenie použite rukavice

Povrchy vždy čistite v rukaviciach a majte pri tom otvorené okná. Jednorazové rukavice po použití hneď vyhoďte. Keď si dávate rukavice dole, snažte sa ich nedotknúť holými rukami, použite na to napríklad igelitové vrecúško alebo bežné rukavice a tie hneď vyperte alebo vyvarte rovnako ako samotné rukavice na čistenie. Po použití rukavíc si umyte ruky.

3. Na mobil handričku s mydlovou vodou

Obrazovky často používaných elektronických zariadení (mobil, tablet, počítač) je teraz nutné často umývať. Samozrejme k tomu nepoužívajte bežné čistiace prostriedky, aby ste ich nepoškodili. Zariadenie pred umytím vypnite a čistite mikrovláknovou handričkou, ktorú navlhčíte v mydlovej alebo jarovej vode.

4. Perte oblečenie

Keď prídete zvonku, považujte sa za kontaminovaného a hneď si operte oblečenie, ktoré ste mali na sebe, prípadne ho dajte do vyhradeného vreca či veľkej tašky a operte čím skôr spolu s oblečením ďalších členov rodiny. Perte pri najvyššej možnej teplote. Vyčistite tiež radšej kôš na bielizeň.

5. S rúškom opatrne

Rúško si dávajte dolu prostredníctvom úchytov. To klasické z lekárne hneď vyhoďte najlepšie zabalené vo vrecku. Látkové rúško hneď operte najmenej na 60-ich stupňoch alebo vyvarte a nechajte schladnúť vo vode. Nezabudnite prežehliť.

6. Umyte si vlasy a tvár

Prevenciou proti koronavírusu je aj umytie vlasov, keď prídete domov. Môžete si mydlom umyť aj tvár – buďte však opatrní.

7. Vyperte posteľnú bielizeň

Ak ste v posledných dňoch neprali posteľnú bielizeň, pre istotu ju vyperte. Meňte ju aspoň raz za týždeň.

8. Zásielku z e-shopu aj nákupy dezinfikujte

Keď vám domov príde zásielka z internetového obchodu, prijmite ju v rukaviciach. Obal hneď vyhoďte. Prijatý tovar premyte mydlom alebo môžete aj čističmi. To isté platí o nákupe, ktorý si donesieme sami.

9. Často vetrajte

Vírus sa podľa nových vedeckých výskumov drží vo vzduchu až tri hodiny. Preto doma veľmi často vetrajte.

10. Dodržte bežnú hygienu

Dodržiavajte hygienické štandardy. „Používajte jednorazové papierové a vlhčené utierky, každý člen rodiny má mať svoj vlastný uterák. Rovnako vlastný tanier, poháre či príbor,“ odporúča Úrad verejného zdravotníctva.Komentáre k článku:


Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

 • Obrázok Covid dráma v košickej pôrodnici: Kde zostala ľudskosť?

  Covid dráma v košickej pôrodnici: Kde zostala ľudskosť?

  Víkendový prípad z košickej pôrodnice ukázal, do akých krajností až môžu zájsť vybičované vášne, ktoré lomcujú našou spoločnosťou dlhé týždne. Rodiaca mamička, ktorá odmietla testovanie na koronavírus a štátne inštitúcie, ktoré sa jej snažili silou-mocou nanútiť dodržiavanie pravidiel ešte viac rozdelili ľudí. Tí, ktorí sa nechcú podrobiť nariadeniam proti tým, ktorí ich za to nenávidia. Komu to prospieva?

 • Obrázok Napätie stúpa, linky dôvery lámu rekordy. „Odložme na chvíľu konflikty,“ vyzýva psychológ z terénu

  Napätie stúpa, linky dôvery lámu rekordy. „Odložme na chvíľu konflikty,“ vyzýva psychológ z terénu

  Narastajúce čísla nakazených koronavírusom, rozhádaní politici, chaotické vyhlásenia plné arogancie a nenávisť šíriaca sa sociálnymi sieťami i spoločnosťou oberajú o psychickú pohodu čoraz väčšie množstvo ľudí. Psychológovia na krízových linkách zaznamenávajú rekordné počty klientov, ktorí toto napätie už nezvládajú. Ako z toho von? Tu sú odporúčania toho najpovolanejšieho priamo z terénu, psychológa Mareka Madra.

 • Obrázok Nakazená učiteľka si neberie pred ústa servítky: Nemáte úctu k životu

  Nakazená učiteľka si neberie pred ústa servítky: Nemáte úctu k životu

  Laxný prístup mnohých Slovákov, ktorí zľahčujú pandémiu a odmietajú rešpektovať opatrenia, vytočil učiteľku prvého stupňa na základnej školy, ktorá momentálne s nákazou sama bojuje. Adresovala im tvrdé slová.

 • Obrázok „Bojovala som o každý nádych, popieračom by som dala pár faciek.“ Mladá mamička si nákazou prešla s celou rodinou

  „Bojovala som o každý nádych, popieračom by som dala pár faciek.“ Mladá mamička si nákazou prešla s celou rodinou

  Koronavírusu sa snažili vyhnúť, ako sa len dalo. Nakoniec ochorela celá rodina. Mladá mamička (32) mala ťažký priebeh a ani po viacerých týždňoch nie je stále v poriadku. „Chorobu neprajem ani najväčšiemu popieračovi epidémie, ale pár faciek áno a k tomu exkurziu na najbližšiu JIS-ku, a to bez rúška!" vraví.

 • Obrázok ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  Zakladateľ prenatálnej kardiológie na Slovensku Michal Holáň išiel na medicínu takpovediac proti svojej vôli. A kardiológia detí pred narodením ho definitívne chytila za srdce, keď vyšetroval opičku, ktorú jeho kolega-lekár prepašoval z Thajska v lietadle pod svetrom. Prečo je také dôležité skontrolovať plodu pred narodením srdce? Ako oznámiť budúcim rodičom zlú správu? Nie je fotografovanie a filmovanie budúceho dieťaťa pre odborníka strata času? Vysvetľuje v rozhovore.

 • Obrázok Petra Slezáková radí: Tipy a triky, ako neplytvať potravinami a správne ich skladovať

  Petra Slezáková radí: Tipy a triky, ako neplytvať potravinami a správne ich skladovať

  „Buď kreatívny pri varení, aby si využil všetky zbytky a odrezky. Zo zbytkov zeleniny urob rizoto alebo polievku, prípadne rôzne zbytky zapeč s cestovinami a syrom," radí našim čitateľom Petra Slezáková, propagátorka bezodpadového života a zakladateľka iniciatívy Zero Waste Slovakia. Toto je jej prvý príspevok v našej nedeľnej rubrike Tento týždeň píšem ja.

 • Obrázok Ako sa nenakaziť koronavírusom alebo dostať čo najmenšiu dávku

  Ako sa nenakaziť koronavírusom alebo dostať čo najmenšiu dávku

  V boji proti chorobe Covid-19 nie ste bezbranní. Ak budete dodržiavať zopár jednoduchých, ale účinných opatrení, môžete riziko, že sa nakazíte, výrazne obmedziť.

Ďalšie články v rubrike >