Ústav detskej psychológie zriadil kvôli koronavírusu Linku podpory pre rodičov a učiteľov

Gabriela Bachárová, 23. marca 2020 o 03:36

Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP) prišiel v súvislosti s koronavírusom s e-mailovou aj telefonickou podporou pre rodičov, ale aj pedagógov.

Ak pociťujete úzkosť z novej situácie, môžete sa poradiť.

Foto: Shutterstock.com

Prostredníctvom pomoci chce ústav pomôcť všetkým, ktorí sa ocitli v kríze a majú problémy zvládnuť dnešnú záťažovú situáciu. Odborníci ústavu v týchto dňoch poskytujú podporu pri krízovej intervencii a radia, ako aktuálnu situáciu vysvetliť nielen intaktným (zdravým) deťom, ale aj s deťom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami či zdravotným znevýhodnením.

„Je na nás - dospelých, aby sme informácie o koronavíruse vysvetľovali primerane veku dieťaťa. Treba s ním hovoriť jednoducho, aby nás pochopilo. Mali by sme sa veľa rozprávať o tom, čo môžeme spolu urobiť preto, aby sme vírus nedostali. Rozhovor treba končiť vždy pozitívne, s vyjadrením nádeje, že vírusy medzi nami vždy boli aj budú a my sa proti nim dokážeme chrániť. Na záver každého rozhovoru sa uistime, či nás dieťa pochopilo, a overme si, ako sa cíti – či je pokojnejšie, či dostalo odpovede na všetky svoje otázky,“ hovorí psychologička Alena Kopányiová.

Telefonická Linka podpory je 02 4488 1649 denne od 9:30 do 14:30 hod. Kontaktný nonstop email je koronavirus@vudpap.sk.

Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie tiež spustil bezplatnú Zelenú VÚDPaP linku. Tá je k dispozícii rodičom, ale aj tínedžerom v krízových situáciách, ktoré si vyžadujú radu sociálneho mediátora, prípadne psychologickú a špeciálno-pedagogickú intervenciu. Zelená linka VÚDPaP je 0800 864 833 (od 9:00-18:00).Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVýchova a vzťahy - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >