K pediatrovi len po telefonickej dohode. Očkovanie aj prevencia odložené

Gabriela Bachárová, 18. marca 2020 o 04:30

Hrozba koronavírusovej nákazy zmenila život v celej krajine, pediatri sa tiež prispôsobili novej situácii. Na očkovanie sa k nim nedostanete, na vyšetrenie často až po telefonickej dohode.

Na bežnú návštevu u pediatra zabudnite.

Foto: shutterstock.com

Väčšina slovenských pediatrov nabehla z obavy pred koronavírusom na veľmi úsporný režim. Ak ich preto chcete navštíviť, nebude to tak jednoduché, ako bolo doteraz.

Ak môžete, k pediatrovi vôbec nechoďte. Snažte sa liečiť dieťa doma sami. V prípade vážnejších problémov ho najskôr kontaktujte, či už telefonicky, e-mailom, alebo prostredníctvom sms a poraďte sa s ním.

Ísť do ambulancie v dnešnej dobe len tak naslepo sa nemusí vyplatiť, veľké percento z nich obmedzilo pracovnú dobu alebo zaviedlo návštevy len po predchádzajúcom telefonickom dohovore, a to na presný čas.

Je teda možné, že sa dovnútra ani nedostanete, pretože bude jednoducho zamknuté a otvoria vám až po zatelefonovaní do ordinácie - ak budete objednaní. Samozrejme každý pediater rieši situáciu trochu inak, sledujte preto informácie na jeho webových stránkach, tam by malo byť všetko napísané alebo mu zavolajte a informujte sa.

„Ak ste stav dieťaťa telefonicky konzultovali a pozvali sme vás na vyšetrenie, budete do priestorov čakárne uvedení personálom. Telefonicky nás upozornite, že ste pred dverami. Do priestorov čakárne a ordinácie vchádzajte len v ochranných rúškach alebo inej bariérovej ochrane tváre. V čakárni držte svoje dieťa v náručí, čo najmenej sa dotýkajte zariadenia čakárne," takéto odporúčania dala svojim pacientom bratislavská detská lekárka Monika Antošová, tiež autorka knihy Sprievodca detskými chorobám.

Pediatri v súčasnosti odložili povinné očkovanie, preventívne prehliadky aj poradne pre najmenšie deti, veľa z nich nevydáva ani rôzne potvrdenia. Výmenné lístky k inému lekárovi vydávajú len výnimočne. Ku všetkým týmto činnostiam sa vrátia až po zlepšení epidemiologickej situácie.

K detskému lekárovi si nechoďte ani pre recept, ale nechajte si ho zaslať elektronicky. „Ak potrebujete opakovaný recept, napíšte nám prosím e-mailom, aký recept a pre koho potrebujete. Ak to bude možné, recept vypíšeme a vy sa preň zastavíte," vyzýva zasa rodičov bratislavská pedatrička Marta Špániková.

Rodičia kvôli OČR (ošetrovanie člena rodiny) nemusia kontaktovať pediatra, stačí, ak zavolajú do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne alebo do nej zašlú elektronicky formulár, ktorý nájdete na tomto odkaze.

Čo robiť, ak máte u dieťaťa podozrenie na koronavírus?

Ak vaše dieťa trápia príznaky, ktoré by mohli nasvedčovať nákaze koronavírusom (suchý kašeľ, horúčka, bolesti svalov, zimnica, problémy s dýchaním, veľká únava), k pediatrovi sa s ním osobne nevydávajte, neprijmú vás.

„Telefonicky Informujte svojho primárneho pediatra a zostaňte v domácej izolácii najmenej 14 dní od poslednej možnej expozície (vystaveniu nákaze)," odporúča Marta Špániková na svojom webe. Je tiež možné kontaktovať Úrad verejného zdravotníctva či regionálne úrady zdravotníctva. Ak sa stav dieťaťa veľmi zhorší, je nutné volať záchranku.

Snažte sa dieťa izolovať a všetci členovia rodiny by mali nosiť rúška. Vyperte textílie, vydezinfikujte povrchy. „Opakovane doma čistite povrchy predmetov alkoholovými roztokmi s obsahom alkoholu 60 percent alebo čistiacimi prostriedkami na báze chlóru, tiež hračky a iné predmety, ktoré prichádzajú do styku s deťmi," radí rodičom pediatrička.

„Obmedzte tiež kontakt dieťaťa s domácimi zvieratami, pretože nie sú spoľahlivé dáta o prenose vírusu na zvieratá. Vyhýbajte sa zdieľaniu riadu, pohárov, šálok, príboru, uterákov a posteľnej bielizne s ostatnými členmi rodin a so zvieratami," odporúča Marta Špániková a zároveň rodičov upokojuje, že nový koronavírus nie je pre inak zdravé deti nebezpečnejší ako chrípka.Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

 • Obrázok Covid dráma v košickej pôrodnici: Kde zostala ľudskosť?

  Covid dráma v košickej pôrodnici: Kde zostala ľudskosť?

  Víkendový prípad z košickej pôrodnice ukázal, do akých krajností až môžu zájsť vybičované vášne, ktoré lomcujú našou spoločnosťou dlhé týždne. Rodiaca mamička, ktorá odmietla testovanie na koronavírus a štátne inštitúcie, ktoré sa jej snažili silou-mocou nanútiť dodržiavanie pravidiel ešte viac rozdelili ľudí. Tí, ktorí sa nechcú podrobiť nariadeniam proti tým, ktorí ich za to nenávidia. Komu to prospieva?

 • Obrázok Napätie stúpa, linky dôvery lámu rekordy. „Odložme na chvíľu konflikty,“ vyzýva psychológ z terénu

  Napätie stúpa, linky dôvery lámu rekordy. „Odložme na chvíľu konflikty,“ vyzýva psychológ z terénu

  Narastajúce čísla nakazených koronavírusom, rozhádaní politici, chaotické vyhlásenia plné arogancie a nenávisť šíriaca sa sociálnymi sieťami i spoločnosťou oberajú o psychickú pohodu čoraz väčšie množstvo ľudí. Psychológovia na krízových linkách zaznamenávajú rekordné počty klientov, ktorí toto napätie už nezvládajú. Ako z toho von? Tu sú odporúčania toho najpovolanejšieho priamo z terénu, psychológa Mareka Madra.

 • Obrázok Nakazená učiteľka si neberie pred ústa servítky: Nemáte úctu k životu

  Nakazená učiteľka si neberie pred ústa servítky: Nemáte úctu k životu

  Laxný prístup mnohých Slovákov, ktorí zľahčujú pandémiu a odmietajú rešpektovať opatrenia, vytočil učiteľku prvého stupňa na základnej školy, ktorá momentálne s nákazou sama bojuje. Adresovala im tvrdé slová.

 • Obrázok „Bojovala som o každý nádych, popieračom by som dala pár faciek.“ Mladá mamička si nákazou prešla s celou rodinou

  „Bojovala som o každý nádych, popieračom by som dala pár faciek.“ Mladá mamička si nákazou prešla s celou rodinou

  Koronavírusu sa snažili vyhnúť, ako sa len dalo. Nakoniec ochorela celá rodina. Mladá mamička (32) mala ťažký priebeh a ani po viacerých týždňoch nie je stále v poriadku. „Chorobu neprajem ani najväčšiemu popieračovi epidémie, ale pár faciek áno a k tomu exkurziu na najbližšiu JIS-ku, a to bez rúška!" vraví.

 • Obrázok ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  Zakladateľ prenatálnej kardiológie na Slovensku Michal Holáň išiel na medicínu takpovediac proti svojej vôli. A kardiológia detí pred narodením ho definitívne chytila za srdce, keď vyšetroval opičku, ktorú jeho kolega-lekár prepašoval z Thajska v lietadle pod svetrom. Prečo je také dôležité skontrolovať plodu pred narodením srdce? Ako oznámiť budúcim rodičom zlú správu? Nie je fotografovanie a filmovanie budúceho dieťaťa pre odborníka strata času? Vysvetľuje v rozhovore.

 • Obrázok Petra Slezáková radí: Tipy a triky, ako neplytvať potravinami a správne ich skladovať

  Petra Slezáková radí: Tipy a triky, ako neplytvať potravinami a správne ich skladovať

  „Buď kreatívny pri varení, aby si využil všetky zbytky a odrezky. Zo zbytkov zeleniny urob rizoto alebo polievku, prípadne rôzne zbytky zapeč s cestovinami a syrom," radí našim čitateľom Petra Slezáková, propagátorka bezodpadového života a zakladateľka iniciatívy Zero Waste Slovakia. Toto je jej prvý príspevok v našej nedeľnej rubrike Tento týždeň píšem ja.

 • Obrázok Ako sa nenakaziť koronavírusom alebo dostať čo najmenšiu dávku

  Ako sa nenakaziť koronavírusom alebo dostať čo najmenšiu dávku

  V boji proti chorobe Covid-19 nie ste bezbranní. Ak budete dodržiavať zopár jednoduchých, ale účinných opatrení, môžete riziko, že sa nakazíte, výrazne obmedziť.

Ďalšie články v rubrike >