Moderné detské kardiocentrum poskytne špičkovú starostlivosť

TASR, 3. júla 2020 o 04:30

Na jeseň by malo otvoriť nové detské kardiocentrum v Bratislave.

Deťom spríjemnia čas strávený v nemocnici veselé obrázky na stenách.

Foto: Ministerstvo zdravotníctva SR

Centrum, ktoré má poskytnúť špičkovú starostlivosť a komfort deťom s vrodenými srdcovými chybami a ďalšími kardiovaskulárnymi diagnózami, bude súčasťou Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH). Výstavba nového moderného pracoviska si vyžiadala približne 20 miliónov eur.

Bude mať ambulantnú časť, lôžkovú časť, dve kardiochirurgické sály, jednu katetrizačnú sálu a ďalšie priestory napríklad na výučbu medikov. Detskí pacienti sa budú liečiť v priestranných farebných priestoroch s ilustráciami z rozprávok na stenách a dostatkom slnečného svetla. Príjemné prostredie má minimalizovať traumu z hospitalizácie.

„Vybudovanie novej budovy Detského kardiologického centra je pre nás dlhoročným snom. Nová budova by nám mala konečne poskytnúť vhodné priestory aj vzhľadom na transport ťažko chorého detského pacienta po operácii srdca. Zároveň dôjde k spojeniu pediatrickej kardiológie a kardiológie pre dospelých pod jednou strechou. To predstavuje istý unikát v rámci Slovenska, ale máme možnosť byť viditeľní aj v Európe," povedaa vedúca lekárka úseku porúch rytmu a kardiostimulácie centra Viera Illíková. V Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb zároveň vybudovali nové diagnostické centrum a nový heliport.

„Ročne operujeme asi 300 pacientov z celého Slovenska s vrodenou srdcovou chybou. Viac ako polovicu z nich operujeme do jedného roka a niekedy majú deti aj menej ako tisíc gramov," priblížil primár kardiochirurgického oddelenia v centra Matej Nosáľ. „Už sa nevieme dočkať presťahovania do nových priestorov adekvátnych práci, ktorú robíme. Budeme mať k dispozícii dve najmodernejšie vybavené operačné sály, hovorí.


Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >