Slovensko na chvoste, predbehol nás aj Afganistan. WHO porovnávala, ako štáty chránia ľudí pred reklamou na umelé mlieko

Patricia Poprocká, 2. júna 2020 o 04:49

Viete, čo má na dojčenie najväčší vplyv? Reklama na umelé mlieko. Práve tá spôsobuje, že túto výživu používajú aj rodiny, ktoré ju nepotrebujú, a že pri problémoch s dojčením siahnu ženy práve po umelom mlieku, pretože v ňom vidia vyriešenie problémov. Ako ukázal najnovší monitoring Svetovej zdravotníckej organizácie, na Slovensku sa takejto reklame darí veľmi dobre.

Milučké, priam idylické obrázky sú v reklamách na umelú výživu časté. Ich používanie zakazuje 112 krajín sveta. Ilustračné foto.

Foto: shutterstock.com

Reklame je ťažké sa brániť, zvlášť ak je masívna a agresívna ako v prípade výrobcov umelého mlieka. Od jednotlivcov to chce predovšetkým dávku zdravého rozumu, dostatok informácií o dojčení, poradenstve a dôveru vo vlastný úsudok. Pomôcť im chcú aj inštitúcie, napríklad Svetová zdravotnícka organizácia schválila Medzinárodný kódex o marketingu náhrad materského mlieka, ktorý má chrániť pred vplyvom reklamy na umelé mlieko tak, aby sa používalo iba vtedy, keď je potrebné.

Ako sa v jednotlivých štátoch dodržiava? Dosť mizerne, keďže, ako uvádza občianske združenie Mamila na svojom webe, najväčšia časť spotreby umelého mlieka pripadá práve na situácie, kedy umelé mlieko potrebné nie je, pretože sa matkám a bábätkám dá pomôcť, aby mohli pokračovať v dojčení. Väčšina žien dojčiť naozaj môže, aj keď si niekto myslí opak.

Nula bodov za kontrolovanie zákazu

Svetová zdravotnícka organizácia zverejnila koncom mája svoj monitoring dodržiavania Kódexu o marketingu náhrad materského mlieka v jednotlivých štátoch a Slovensko v ňom skončilo v spodnej polovici. Výrazne nás predbehli krajiny ako Panama, Filipíny, Nigéria či dokonca Afganistan. O nič lepšie nedopadlo ani susedné Česko.

Ako približuje výsledky monitoringu WHO Mamila, z celkovej stobodovej škály získalo Slovensko 39 bodov. Vôbec žiadne body sme nedostali v oblasti monitorovania dodržiavania ustanovení Medzinárodného kódexu, či v oblastiach zákazu propagácie umelej výživy v zdravotníckych zariadenia alebo neovplyvňovania zdravotníkov zo strany firiem vyrábajúcich umelú výživu.

V čakárni, na kartách i očkovacích preukazoch

Napokon, letáky výrobcov umelého mlieka sú v čakárňach pediatrov či gynekológov bežné a rozšírené. „Máme panel s prehľadom všetkých umelých mliek. Je ich na trhu veľmi veľa, tak nech si mamičky vyberú,“ povedala napríklad pre ahojmama.sk pediatrička, ktorá si neželá byť menovaná. Na otázku, či nepremýšľala rovnakým spôsobom propagovať laktačné poradkyne alebo záležitosti súvisiace s dojčením, odpovedala negatívne s tým, že veľa matiek udáva problémy s dojčením a má záujem práve o umelé mlieko.

Reklama na umelú výživu v podobe loga výrobcov je častá aj na očkovacích preukazoch, obaloch na zdravotných kartách detí či kartičkách, kde sa mamičkám značia termíny poradne s bábätkom. Lekári ich používajú. „Tlačivá na karty v poriadnej kvalite nedostať, takže užívame tieto reklamné,“ vysvetlila spomínaná pediatrička.

Ochrana dojčenia vo svete v číslach

Slovensko však nie je jediné s nedostatkami, rezervy v ochrane dojčenia obmedzením propagácie umelého mlieka majú desiatky krajín. Ako uvádza OZ Mamila, väčšina krajín sveta má nedostatky vo vytváraní legislatívnych podmienok pre úspešné dojčenie.

len 31 krajín má zákony, ktoré zakazujú reklamu na umelú výživu do veku 36 mesiacov dieťaťa
112 krajín má zákony, ktoré zakazujú idealizovať umelú výživu prostredníctvom „milučkých“ obrázkov detí či zvieratiek a podobne
len 50 krajín zakazuje, aby sa na obale od umelého mlieka používali zavádzajúce tvrdenia o „zdravotných účinkoch“ umelého mlieka (výroky typu: „Vyrobené po vzore materského mlieka“ alebo „podporuje imunitu vášho dieťaťa“)
105 krajín zakazuje, aby umelé mlieko bolo propagované na miestach, kde sa predáva napríklad prostredníctvom reklamných stojanov, reklamných spotov, letáčikov či vzoriek
iba 24 krajín sveta zakazuje, aby výrobcovia umelej výživy vydávali „vzdelávacie“ letáčiky či materiály, ktoré namiesto poskytovania objektívnych informácií predstavujú reklamu na ich výrobky umelej výživy
75 krajín stanovilo, ktorá inštitúcia je zodpovedná za sledovanie dodržiavania týchto zákon o zákaze reklamy na umelú výživu
82 krajín má v zákonoch definované sankcie za nedodržiavanie zákazu propagácie umelej výživy
79 krajín má zavedený zákaz propagácie umelej výživy v zdravotníckych zariadeniach
len 30 krajín má zavedené opatrenia, ktoré zakazujú rozdávanie peňažných či nepeňažných darov zdravotníkom
len 36 krajín zakazuje firmám vyrábajúcim umelú výživu darovať alebo za zníženú cenu dodávať výrobky, vzorky výrobkov alebo propagačné materiály
iba 5 krajín úplne zakazuje výrobcom alebo distribútorom umelého mlieka darovať vybavenie či služby
iba 19 krajín zatiaľ zakazuje firmám vyrábajúcim umelú výživu sponzorovať konferencie, kongresy zdravotníckych organizácií či pediatrických spoločností a iné podujatia
Zdroj: WHO/OZ Mamila

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

 • Obrázok Covid dráma v košickej pôrodnici: Kde zostala ľudskosť?

  Covid dráma v košickej pôrodnici: Kde zostala ľudskosť?

  Víkendový prípad z košickej pôrodnice ukázal, do akých krajností až môžu zájsť vybičované vášne, ktoré lomcujú našou spoločnosťou dlhé týždne. Rodiaca mamička, ktorá odmietla testovanie na koronavírus a štátne inštitúcie, ktoré sa jej snažili silou-mocou nanútiť dodržiavanie pravidiel ešte viac rozdelili ľudí. Tí, ktorí sa nechcú podrobiť nariadeniam proti tým, ktorí ich za to nenávidia. Komu to prospieva?

 • Obrázok Napätie stúpa, linky dôvery lámu rekordy. „Odložme na chvíľu konflikty,“ vyzýva psychológ z terénu

  Napätie stúpa, linky dôvery lámu rekordy. „Odložme na chvíľu konflikty,“ vyzýva psychológ z terénu

  Narastajúce čísla nakazených koronavírusom, rozhádaní politici, chaotické vyhlásenia plné arogancie a nenávisť šíriaca sa sociálnymi sieťami i spoločnosťou oberajú o psychickú pohodu čoraz väčšie množstvo ľudí. Psychológovia na krízových linkách zaznamenávajú rekordné počty klientov, ktorí toto napätie už nezvládajú. Ako z toho von? Tu sú odporúčania toho najpovolanejšieho priamo z terénu, psychológa Mareka Madra.

 • Obrázok Nakazená učiteľka si neberie pred ústa servítky: Nemáte úctu k životu

  Nakazená učiteľka si neberie pred ústa servítky: Nemáte úctu k životu

  Laxný prístup mnohých Slovákov, ktorí zľahčujú pandémiu a odmietajú rešpektovať opatrenia, vytočil učiteľku prvého stupňa na základnej školy, ktorá momentálne s nákazou sama bojuje. Adresovala im tvrdé slová.

 • Obrázok „Bojovala som o každý nádych, popieračom by som dala pár faciek.“ Mladá mamička si nákazou prešla s celou rodinou

  „Bojovala som o každý nádych, popieračom by som dala pár faciek.“ Mladá mamička si nákazou prešla s celou rodinou

  Koronavírusu sa snažili vyhnúť, ako sa len dalo. Nakoniec ochorela celá rodina. Mladá mamička (32) mala ťažký priebeh a ani po viacerých týždňoch nie je stále v poriadku. „Chorobu neprajem ani najväčšiemu popieračovi epidémie, ale pár faciek áno a k tomu exkurziu na najbližšiu JIS-ku, a to bez rúška!" vraví.

 • Obrázok ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  Zakladateľ prenatálnej kardiológie na Slovensku Michal Holáň išiel na medicínu takpovediac proti svojej vôli. A kardiológia detí pred narodením ho definitívne chytila za srdce, keď vyšetroval opičku, ktorú jeho kolega-lekár prepašoval z Thajska v lietadle pod svetrom. Prečo je také dôležité skontrolovať plodu pred narodením srdce? Ako oznámiť budúcim rodičom zlú správu? Nie je fotografovanie a filmovanie budúceho dieťaťa pre odborníka strata času? Vysvetľuje v rozhovore.

 • Obrázok Petra Slezáková radí: Tipy a triky, ako neplytvať potravinami a správne ich skladovať

  Petra Slezáková radí: Tipy a triky, ako neplytvať potravinami a správne ich skladovať

  „Buď kreatívny pri varení, aby si využil všetky zbytky a odrezky. Zo zbytkov zeleniny urob rizoto alebo polievku, prípadne rôzne zbytky zapeč s cestovinami a syrom," radí našim čitateľom Petra Slezáková, propagátorka bezodpadového života a zakladateľka iniciatívy Zero Waste Slovakia. Toto je jej prvý príspevok v našej nedeľnej rubrike Tento týždeň píšem ja.

 • Obrázok Ako sa nenakaziť koronavírusom alebo dostať čo najmenšiu dávku

  Ako sa nenakaziť koronavírusom alebo dostať čo najmenšiu dávku

  V boji proti chorobe Covid-19 nie ste bezbranní. Ak budete dodržiavať zopár jednoduchých, ale účinných opatrení, môžete riziko, že sa nakazíte, výrazne obmedziť.

Ďalšie články v rubrike >