Postrehy z Chorvátska. Ako to tam vyzerá, oplatí sa ísť na dovolenku?

Patricia Poprocká, 6. júla 2020 o 05:00

V Chorvátsku je naozaj krásne, počasie nádherné, more fantasticky teplé a miestni nesmierne priateľskí. Pandémia koronavírusu sa odrazila aj na návštevnosti, takže pláže aj promenády sú navyše oveľa prázdnejšie než by boli za iných okolností o tomto čase. Napriek všetkým superlatívom však ak zvažujete, či sa ta vybrať s rodinou na dovolenku – necestujte.

Chorvátsko je nádherné, ale kvôli epidemiologickej situácii tam radšej nejazdite.

Foto: Patricia Poprocká

Čísla, udávajúce počet nakazených, ktoré každým dňom rastú, sú logickým vyústením toho, ako to v krajine momentálne vyzerá. Niet sa veľmi čo čudovať, možno len súhlasiť s odporúčaním úradov – zostaňte doma. Napriek tomu, že si Chorváti turistov veľmi cenia a snažia sa im vo všetkom vyjsť v ústrety a že človek sa tam naozaj príjemne cíti.

Situácia je najhoršia v okolí hlavného mesta Zagreb a štatistiky podľa domácich najviac zhoršujú Chorváti žijúci v cudzine, ktorí sa vracajú do vlasti. Je však len otázkou času, kedy sa rozšíria aj o turistov – na pobreží, prípadne na ostrovoch sa veľmi ľahko zabúda na hrozbu nákazy.

Pripomínajú ju iba všadeprítomné dezinfekcie na ruky, ktoré sú naozaj všade – v obchodoch, na čerpacích staniciach (niekde dvojmo – pri vstupe i pri pokladniach), v reštauráciách, dokonca aj na samotnom ubytovaní.... Ľudí na potrebu čistenia si rúk láskavo upozorní nápis, a to je tak asi všetko. Či si ich vydezinfikujete, je už na vás, nik to nekontroluje, nik neupozorňuje, samozrejme, vľúdni Chorváti nechcú návštevníkom znepríjemňovať dovolenku príkazmi či kontrolou.

Odporúčané rozostupy medzi ľuďmi sú v krajine jeden a pol metra, dozviete sa ich z letáčikov vyvesených na dverách niektorých obchodov. Ich dodržiavanie je ale tiež už kapitola sama o sebe.

S rúškami sa tam nebabre takmer nikto. V niektorých obchodoch či nákupných centrách ich časť personálu má, nasadené ale tak, aby to nebránilo v dýchaní, čiže s voľným nosom, alebo rovno spustené pod bradou. Čiže zbytočne.

U zmrzlinára by ste už rúško hľadali márne, rovnako i u čašníkov v reštauráciách a kaviarňach alebo u pokladníkov na diaľničných mýtniciach. Rukavice tak isto. Pritom v turistických regiónoch sa premelie naozaj všelikto zo všelijakých krajín, vrátane tých, ktoré sú považované za málo bezpečné či dokonca rizikové. Najviac je v Chorvátsku asi českých turistov, stretnete tam však i Nemcov, Slovincov, Talianov, Poliakov, dokonca Švédov.

Pohodová atmosféra, ale treba byť opatrný.

Foto: Patricia Poprocká

Do kontaktu prichádza každý s každým na každom kroku – v obchodoch, kaviarňach, na plážach, v mori... Tam naozaj nikto na vzdialenosti nehľadí, nehovoriac o srdečných domácich, ktorí sa bez zábran pri stretnutí neraz naširoko objímajú.

Samotní Chorváti hovoria o tohtoročnej turistickej sezóne ako o dosť zlej, najviac na ňu doplácajú hoteliéri. Lepšie sú na tom súkromníci, ponúkajúci ubytovanie v apartmánoch a najlepšie azda tí, ktorí prenajímajú domčeky v odľahlých zátokách, čo je typické napríklad pre ostrov Hvar. Hoci by sa mohlo zdať, že aspoň takáto dovolenka je bezpečná, nie je. Aj z robinsonovského domčeka totiž potrebujete chodiť na nákupy a aj do odľahlej zátoky sa prídu vykúpať iní turisti či miestni. No a samozrejme, aj tam sa potrebujete nejako dostať – čiže diaľnicami, trajektom.

Chorvátsko sa pochopiteľne, snaží turistom pobyt čo najmenej komplikovať. Jediné, čo vyžaduje, je vyplniť pred vstupom do krajiny kontaktný formulár, na hraniciach ho však tiež nik nekontroluje (aspoň v prípade autorky). Na mobil však prišla esemeska, upozorňujúca na nebezpečenstvo nákazy s tým, aby ľudia dodržiavali všeobecne odporúčané opatrenia a aby v prípade príznakov volali 112. To je asi tak všetko.

Slováci Chorvátsko milujú, dovolenku si však dobre rozmyslite.

Foto: Patricia Poprocká

Zladiť ústretovosť k turistom a bezpečnosť nie je v prípade korony možné. Rovnako sa nemožno ani spoliehať sa na zodpovednosť samotných návštevníkov, mnohí veľmi rýchlo a radi zabudnú na hrozbu korony, napokon, na dovolenku si prišli oddýchnuť a vypnúť, nie sa stresovať.

Chorvátsko je naozaj nádherné a v tomto období aj nesmierne lákavé. Vzhľadom na rastúci počet prípadov ochorenia v zahraničí i u nás je však najlepšie na to momentálne zabudnúť. Napokon, ako cez víkend pre denník Sme naznačil aj minister zahraničných vecí Ivan Korčok, plánovať sa momentálne nedá nič, nevieme dokonca ani, či zostanú otvorené hranice. Zostaňme teda doma, aj tu je čo objavovať.Komentáre k článku:
 • používateľ nemá avatar2m25 6. júla 2020 o 11:30

  Asi takto. Skoro všade vidíme doporučenia, aby sme nikam necestovali a ostali doma. Keď sa pozrieme na tento víkend, tak sme mohli vidieť hlavu na hlave či to bolo na horách alebo na kúpaliskách. A aj k nám chodia cudzinci, takže realita, že sa nakazíme od niekoho druhého je taká istá ako v zahraničí. Pripadá mi to ako vymývanie mozgu. Každý je zodpovedný sám za seba a je na ňom ako sa rozhodne. A ešte na záver - porovnajte si celkovo ceny za ubytovanie a stravu u nás a v Chorvátsku.
  @zareaguj


Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

 • Obrázok Covid dráma v košickej pôrodnici: Kde zostala ľudskosť?

  Covid dráma v košickej pôrodnici: Kde zostala ľudskosť?

  Víkendový prípad z košickej pôrodnice ukázal, do akých krajností až môžu zájsť vybičované vášne, ktoré lomcujú našou spoločnosťou dlhé týždne. Rodiaca mamička, ktorá odmietla testovanie na koronavírus a štátne inštitúcie, ktoré sa jej snažili silou-mocou nanútiť dodržiavanie pravidiel ešte viac rozdelili ľudí. Tí, ktorí sa nechcú podrobiť nariadeniam proti tým, ktorí ich za to nenávidia. Komu to prospieva?

 • Obrázok Napätie stúpa, linky dôvery lámu rekordy. „Odložme na chvíľu konflikty,“ vyzýva psychológ z terénu

  Napätie stúpa, linky dôvery lámu rekordy. „Odložme na chvíľu konflikty,“ vyzýva psychológ z terénu

  Narastajúce čísla nakazených koronavírusom, rozhádaní politici, chaotické vyhlásenia plné arogancie a nenávisť šíriaca sa sociálnymi sieťami i spoločnosťou oberajú o psychickú pohodu čoraz väčšie množstvo ľudí. Psychológovia na krízových linkách zaznamenávajú rekordné počty klientov, ktorí toto napätie už nezvládajú. Ako z toho von? Tu sú odporúčania toho najpovolanejšieho priamo z terénu, psychológa Mareka Madra.

 • Obrázok Nakazená učiteľka si neberie pred ústa servítky: Nemáte úctu k životu

  Nakazená učiteľka si neberie pred ústa servítky: Nemáte úctu k životu

  Laxný prístup mnohých Slovákov, ktorí zľahčujú pandémiu a odmietajú rešpektovať opatrenia, vytočil učiteľku prvého stupňa na základnej školy, ktorá momentálne s nákazou sama bojuje. Adresovala im tvrdé slová.

 • Obrázok „Bojovala som o každý nádych, popieračom by som dala pár faciek.“ Mladá mamička si nákazou prešla s celou rodinou

  „Bojovala som o každý nádych, popieračom by som dala pár faciek.“ Mladá mamička si nákazou prešla s celou rodinou

  Koronavírusu sa snažili vyhnúť, ako sa len dalo. Nakoniec ochorela celá rodina. Mladá mamička (32) mala ťažký priebeh a ani po viacerých týždňoch nie je stále v poriadku. „Chorobu neprajem ani najväčšiemu popieračovi epidémie, ale pár faciek áno a k tomu exkurziu na najbližšiu JIS-ku, a to bez rúška!" vraví.

 • Obrázok ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  Zakladateľ prenatálnej kardiológie na Slovensku Michal Holáň išiel na medicínu takpovediac proti svojej vôli. A kardiológia detí pred narodením ho definitívne chytila za srdce, keď vyšetroval opičku, ktorú jeho kolega-lekár prepašoval z Thajska v lietadle pod svetrom. Prečo je také dôležité skontrolovať plodu pred narodením srdce? Ako oznámiť budúcim rodičom zlú správu? Nie je fotografovanie a filmovanie budúceho dieťaťa pre odborníka strata času? Vysvetľuje v rozhovore.

 • Obrázok Petra Slezáková radí: Tipy a triky, ako neplytvať potravinami a správne ich skladovať

  Petra Slezáková radí: Tipy a triky, ako neplytvať potravinami a správne ich skladovať

  „Buď kreatívny pri varení, aby si využil všetky zbytky a odrezky. Zo zbytkov zeleniny urob rizoto alebo polievku, prípadne rôzne zbytky zapeč s cestovinami a syrom," radí našim čitateľom Petra Slezáková, propagátorka bezodpadového života a zakladateľka iniciatívy Zero Waste Slovakia. Toto je jej prvý príspevok v našej nedeľnej rubrike Tento týždeň píšem ja.

 • Obrázok Ako sa nenakaziť koronavírusom alebo dostať čo najmenšiu dávku

  Ako sa nenakaziť koronavírusom alebo dostať čo najmenšiu dávku

  V boji proti chorobe Covid-19 nie ste bezbranní. Ak budete dodržiavať zopár jednoduchých, ale účinných opatrení, môžete riziko, že sa nakazíte, výrazne obmedziť.

Ďalšie články v rubrike >