- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Zdravie
-
Pozor na omrzliny! Ako ich rozpoznáte a ako ich správne zahrievať
Počasie podceníte veľmi ľahko, najmä v zápale zaujímavej hry či športovania vonku. A hoci chlad je pre človeka svojím spôsobom aj prospešný, ak sa mu človek vystavuje nadmerne, hrozia omrzliny. Záchranári radia, čo robiť.
-
Nepoužívajte zábavnú pyrotechniku, zvieratám spôsobuje stres, ktorý ich môže aj zabiť
Pre operence či iné voľne žijúce živočíchy a domáce zvieratá je pyrotechnika nebezpečná a spôsobuje im nevýslovný strach. Zvuky pri odpaľovaní pyrotechniky môžu dosahovať až 150 decibelov. Združenie Ochrana dravcov na Slovensku preto apeluje na iné spôsoby zábavy, ktoré nemajú negatívny vplyv na život okolo.
-
Ordinácia v škole. Žiakov budú môcť ošetriť aj v mieste vyučovania
V školách, škôlkach a školských zariadeniach budú môcť žiakom poskytovať zdravotnú starostlivosť priamo zdravotnícki pracovníci. Školy, ktoré prejavia záujem, na to dostanú potrebné podmienky. Vyplýva to z novely školského zákona, ktorú už aj podpísala prezidentka Zuzana Čaputová.
-
Výťah na poschodie mínus dva... „Strata dieťaťa neprebolí, len sa s tým musíte naučiť žiť.“
„V tú poslednú noc na oddelení onkológie, kedy sme ešte boli spolu na izbe, sa Domi niekoľkokrát zobudila a chcela, aby som si išla k nej ľahnúť, i keď som mala posteľ v jej bezprostrednej blízkosti. Akoby tušila, že príde koniec. Ak by som to vtedy vedela, nosila by som ju na rukách celú noc.“
-
Spustená registrácia očkovania pre deti od 5 do 11 rokov. Prehľad vakcinačných miest
So samotným očkovaním by sa malo začať až na budúci rok.
-
Ako sa nepošmyknúť na zľadovatenom chodníku? Voľné ruky a malé kroky
Zimné úrazy sa nevyhýbajú žiadnej vekovej kategórii. Najčastejšími sú pády na zľadovatených cestách či chodníkoch. Zdravotné komplikácie však môžu nastať aj v dôsledku nevhodného oblečenia, pretože hrozí podchladenie.
-
Očkovať deti od 5 do 11 rokov bude možné už tento rok, prvá dodávka príde čoskoro
Dobrá správa pre rodičov, ktorí majú záujem nechať svoje malé dieťa očkovať proti ochoreniu Covid-19. Prvá dodávka vakcíny pre vekovú skupinu päť až jedenásť rokov by mala na Slovensko doraziť už v piatok 17. decembra.
-
Neliečená celiakia môže vážne, až fatálne poškodiť zdravie. Akých príznakov si všímať?
Celiakia je vážny zdravotný problém, keď imunitný systém považuje látky nachádzajúce sa v lepku za hrozbu pre telo a napáda ich. Prehnaná reakcia obranyschopnosti poškodzuje tenké črevo, výsledkom je, že organizmus ťažko prijíma živiny. Nehovoriac o tom, že nepodchytená celiakia môže viesť dokonca až ku vzniku nádorov.
-
Prehľadne. Aké sú presné pravidlá izolácie a karantény
Počty nakazených stále rastú a veľa ľudí má zmätok v tom, ako presne fungujú karanténa a izolácia. Úrad verejného zdravotníctva preto pripravil podrobný prehľad, ako postupovať, ak sa u vás alebo vo vašom okolí objaví COVID-19.
-
Štúdie: Koronavírus môže napadnúť placentu a zabiť nenarodené dieťa
Koronavírus SARS-CoV-2 môže v druhej polovici tehotenstva napadnúť placentu tehotnej ženy a spôsobiť smrť jej nenarodeného dieťaťa, vyplýva z nezávislých štúdií holandských a izraelských vedcov. Podľa amerických výskumníkov nákaza koronavírusom takmer zdvojnásobuje riziko, že plod neprežije.
-
Zápaly močových ciest sa nevyhýbajú ani deťom
Chladné počasie je rizikom pre vznik infekcie močových ciest a močového mechúra. Cesta k nej vedie cez prechladnutie a následné oslabenie imunity.
-
Palmový, kokosový i sójový olej. Čo obsahuje umelé mlieko, jeho porovnanie s materským
Myslíte, že sa vyrovná umelé mlieko materskému? Je to určite snom výrobcov, ktorí v reklamách radi pripomínajú čo najviac podobností ich produktu s materským mliekom, vyrobiť niečo také je však nemožné. Materské mlieko je jedinečné a zloženie sa mení, podľa aktuálneho stavu matky i potrieb dieťaťa, tiež podľa veku.
-
Skúsený psychiater radí, ako s pomocou byliniek zvládnuť súčasný nadmerný stres
Kritická covidová situácia dolieha psychicky asi na každého. Úzkosť, nervozita, depresie. Ako si pomôcť? Banskobystrický psychiater Michal Patarák radí, ktoré bylinky naozaj fungujú a dokážu nepríjemné stavy zmierniť.
-
Ťahák pre rodičov. Ako znižovať horúčku u detí, kedy okamžite k lekárovi
Zvýšená teplota či horúčka sú u detí častým zdravotným problémom, máte v malíčku, ako s nimi bojovať?
-
Predčasne sa na Slovensku narodí každé jedenáste dieťa
Za posledných 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku o takmer tretinu.
-
Slovenské dominanty v purpurovej. Oslavuje sa deň nedonosených detí
Pri príležitosti Svetového dňa predčasne narodených detí, ktorý pripadá na dnešok, sa dominanty slovenských miest zahalili do purpurovej farby.
-
Čo dávala pediatrička svojim deťom na podporu imunity?
Chcete svoje deti ubrániť pred jesenným útokom vírusov a baktérií? Prečítajte si, čo na podporu imunity svojim deťom „ordinovala“ detská lekárka.
-
Viete, čo robiť, keď sa u dieťaťa v dôsledku horúčky objavia febrilné kŕče?
Febrilné kŕče sa objavujú u malých detí zvyčajne od šiestich mesiacov veku v dôsledku rastúcej horúčky. Postihujú do päť percent detí a zatiaľ sa presne nevie, prečo vznikajú.
-
Očkovanie proti chrípke odporúčajú odborníci aj ohrozeným deťom
Najrizikovejšou skupinou sú deti do piatich rokov a deti so závažnými diagnózami, ktorých zdravotný stav sa pre chrípku môže zhoršiť.
-
Danka (4) mala ľahký covid, skončila na JIS so srdcovými problémami. „Len som sa modlila,“ vraví mamička
Mamička počas rozhovoru viackrát plakala. Hoci bolo pre ňu ťažké hovoriť o tom, ako jej malá dcérka dostala po prekonaní covidu život ohrozujúce multisystémové zápalové ochorenie, považuje za dôležité, aby rodičia o tomto probléme vedeli. „Pretože nikdy neviete, či sa nebude týkať aj vášho dieťaťa,“ vraví v rozhovore Dana Lizoňová z Považskej Bystrice.