15 celkom malých zmien v novom roku a aký veľký efekt na zdravie a pohodu!

Gabriela Bachárová, 6. januára 2022 o 04:15

Hodinu pred spánkom sa už nepozerajte do svietiacej obrazovky. Nájdite si medzi členmi rodiny či priateľmi partnera na šport. A ďalších 13 rád, ako v novom roku 2022 zlepšiť pomocou malých krokov svoj život výrazne k lepšiemu.

Nebehajte sám či sama. V behu vytrváte s pomocou sparing partnera.

Foto: shutterstock.com

Asi už sami viete, ako končia veľké predsavzatia na začiatku nového roka. V koši spomienok. Vo víre každodenného života prestávame s plánmi, pomocou ktorých chceme zlepšiť svoju psychickú či fyzickú kondíciu, už po pár dňoch. Zaujímavé však je, že s každým novým rokom sú tu zasa! Akoby sme stále verili, že raz sa to konečne podarí. Ako to teda urobiť, aby aspoň niečo z predsavzatí vydržalo?

Vtip je v tom, že si treba dávať celkom malé ciele a netrápiť sa tým, ak sa nám práve nedarí na nich pracovať. Úrad verejného zdravotníctva pripravil pre všetkých záujemcov 15 tipov, ako si v živote osvojiť práve tieto nenápadné zmeny, ktoré však majú potenciál urobiť váš život spokojnejším.

„Dodržiavaním základných zásad zdravého životného štýlu zásadne zvyšujete pravdepodobnosť, že budete žiť nielen dlhšie, ale aj kvalitnejšie. Znižujete tak totiž riziko vzniku chronických ochorení vrátane cukrovky, kardiovaskulárnych chorôb a viacerých druhov rakoviny. Zmeniť dlhoročnú nezdravú životosprávu však nie je jednoduché. Ak sa obávate zlyhania z radikálnej zmeny, no radi by ste žili zdravšie, vyskúšajte týchto 15 nenáročných nápadov, ako vylepšiť svoj životný štýl,” odporúča Úrad verejného zdravotníctva.

Medzi tieto rady patrí napríklad vyhradiť si v kalendári pevný čas na cvičenie, pustiť si obľúbenú hudbu a zatancovať si, vyskúšať nový druh pohybu či cvičiť pri pozeraní televízie.

„Zdravý životný štýl znamená, že dodržiavate niekoľko kľúčových návykov: jete vyváženú stravu bohatú na dôležité živiny a pijete dostatok tekutín, žijete aktívne a pravidelne cvičíte, udržiavate si primeranú telesnú hmotnosť, nefajčíte, alkohol pijete iba sporadicky a aj to symbolicky, doprajete telu aj psychike čas na regeneráciu a dostatočne dlho spíte,” uvádza Úrad verejného zdravotníctva.

Pozrite si obrázok nižšie a rozhodnite sa, či do toho idete! Zároveň popremýšľajte, ako do týchto cieľov zapojiť deti. Čím skôr si ich osvoja, tým lepšie.

Skúsite?

Foto: Úrad verejného zdravotníctva

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >