- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Zdravie
-
Na Slovensku ročne ochorie na rakovinu asi 200 detí, vylieči sa 80 percent z nich
Najčastejším typom nádorových ochorení u detí sú leukémia, nádory mozgu, lymfómy a takzvané solídne nádory, ako je napríklad neuroblastóm vychádzajúci z buniek nervového tkaniva a Wilmsov nádor, ktorý vzniká v obličkách. Dnes si pripomíname Medzinárodný deň detskej onkológie.
-
Spúšťa sa očkovanie treťou dávkou pre deti od 12 do 17 rokov
Rezort zdravotníctva spúšťa od pondelka 14. februára očkovanie posilňujúcou dávkou pre deti vo veku od 12 do 17 rokov. Booster dávku dostanú na základe vyplnenej žiadosti na portáli korona.gov.sk alebo môžu využiť očkovanie bez registrácie.
-
10 potravín pre zdravie. Červená repa podporí krvný obeh, cibuľa odhlieni...
Časté zdravotné problémy, ako sú napríklad bolesti zubov, kašeľ či znížená imunita, môžete niekedy vyriešiť s pomocou potravín či byliniek, nie je vždy nutné hneď utekať k lekárovi alebo do lekárne. Prečítajte si naše tipy z prírodnej lekárne.
-
ANALÝZA Pandémia má na dojčenie zničujúci vplyv u nás i v zahraničí
Pandémia koronavírusu dramaticky zasiahla dojčenie a znížila počty dojčených detí. Veľa matiek nemohlo dojčiť už v nemocnici, kedže boli oddelené od svojich bábätiek, ďalšie prestali neskôr, pretože sa im nedostalo pomoci pri dojčení. A navyše, netýkalo sa to len tých, ktoré ochoreli na covid. Ničivé dopady pandémie a svetové štúdie, ktoré to potvrdzujú, približuje Andrea Poloková, podpredsedníčka združenia MAMILA.
-
Ako často meniť zubnú kefku? Potrebujú deti aj pastu? Zásady správneho čistenia zubov
O čistení zubov sa píše a rozpráva kadečo. Podľa niektorých teórií na čistení a technike až tak nezáleží, dôležitá je strava a genetické dispozície na kazivosť. Podľa iných zasa treba čistiť ústnu dutinu už bábätku, ďalší zasa zastávajú názor, že umývať si stačí až trvalé zuby, mliečne netreba. Ako to teda je?
-
Popradská ZŠ na Komenského ulici má ako prvá na Slovensku verejný defibrilátor
Základná škola na Komenského ulici v Poprade je prvou na Slovensku, kde umiestnili verejný defibrilátor. Jej riaditeľka Monika Strnková uviedla, že ešte v októbri minulého roka sa zapojili do súťaže o automatický externý defibrilátor (AED) a hoci im víťazstvo tesne ušlo, organizátor sa napokon rozhodol túto zdravotnícku pomôcku odovzdať aj im.
-
10 potravín pre krásu. Jablko osvieži unavenú pleť, banán vypne ochabnutý krk...
Zimné obdobie pokožke neprospieva. Je vysušená, matná, unavená. Nepriazeň počasia a znečistenie vzduchu skrátka robia svoje. Ak máte pocit, že bežné krémy či iné prípravky už na január nestačia, skúste čisto prírodnú cestu. Zrejme budete prekvapení výsledkom.
-
Domáce násilie, zneužívanie? Týmto medzinárodne uznávaným gestom dáte okoliu jasne najavo, že potrebujete pomoc
Ak sa naučíte poznať tento medzinárodne uznávaný signál, možno niekomu zachránite život. Prípadne si ho uchováte sami.
-
Prevencia odhalí 9 z 10 prípadov predrakovinových zmien krčka maternice, nezanedbávajte ju!
Január je mesiacom povedomia o rakovine krčka maternice. Túto život ohrozujúcu diagnózu si na Slovensku ročne vypočuje až 600 žien.
-
Prečo je tak dôležité, aby (nielen) deti jedli ryby
Štúdie potvrdzujú, že konzumácia rýb aspoň dvakrát za týždeň má významný ochranný efekt v prevencii kardiovaskulárnych ochorení.
-
Na preventívnu prehliadku s dieťaťom má chodiť do ambulancie jeden rodič v režime OTP
Na preventívne prehliadky do pediatrickej ambulancie má vstupovať s dieťaťom vždy len jeden zákonný zástupca v režime OTP (očkovaný, prekonaný, testovaný). Vyplýva to z nového usmernenia ministerstva zdravotníctva pre poskytovanie zdravotnej starostlivosti vo všeobecnej ambulancii pre deti a dorast počas pandémie ochorenia Covid-19.
-
Nebezpečný syndróm trasenia dieťaťom. Môže viesť k neurologickým poruchám až smrti
Stať sa to môže aj rodičom, ktorí inak svoje dieťa milujú a starajú sa oň. Od detského plaču či vlastného nevyspania nemusí byť ďaleko k tomu, aby rodič s potomkom nešetrne zatriasol. Je preto dobré vedieť, čo všetko môže také zaobchádzanie spôsobiť a ako sa ho vyvarovať.
-
Ananás. Zázračné ovocie, ktoré podporí imunitu i chudnutie
Toto obľúbené tropické ovocie má pre naše zdravie veľa benefitov. Ak chcete v zime doplniť vitamíny a ďalšie telu prospešné látky, skúste s ananásom nadviazať dôvernejší vzťah.
-
Po nehode nafukovacieho hradu zomrelo už druhé dieťa
Štvorročné dievčatko podľahlo zraneniam, ktoré utrpelo pri minulotýždňovej nehode nafukovacieho hradu vo východnej časti Španielska.
-
V kontajneri našli živého novorodenca
Živého novorodenca objavil v sobotu v kontajneri obyvateľ jednej zo štvrtí mesta Pardubice na východe Čiech.
-
Má moje dieťa ovčie kiahne? Ako ich poznať a popasovať sa s nimi
Pre väčšinu detí nie sú ovčie kiahne nebezpečné, ale aj tak dokážu poriadne potrápiť.
-
15 celkom malých zmien v novom roku a aký veľký efekt na zdravie a pohodu!
Hodinu pred spánkom sa už nepozerajte do svietiacej obrazovky. Nájdite si medzi členmi rodiny či priateľmi partnera na šport. A ďalších 13 rád, ako v novom roku 2022 zlepšiť pomocou malých krokov svoj život výrazne k lepšiemu.
-
Proticovidové očkovanie nespôsobuje predčasný pôrod ani podváhu dieťaťa
Proticovidové očkovanie počas tehotenstva nesúvisí s predčasným pôrodom ani s podváhou novorodencov, vyplýva zo štúdie zverejnenej v utorok americkým Centrom pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), informovala agentúra Reuters.
-
Sľubovali rýchle očkovanie detí, rodičia si však zúfajú: Termíny neskoro alebo nie sú!
Napriek tomu, že rezort zdravotníctva sľúbil ostrý štart očkovania detí vo veku 5 až 11 rokov už koncom minulého roka, nestalo sa tak. Viacerí rodičia, ktorí majú záujem o čo najskoršie očkovanie svojho potomka, dostávajú termíny až na polovicu januára či dokonca neskôr, prípadne dátum ešte ani neobdržali. Vakcíny proti ochoreniu Covid-19 pritom na Slovensko dorazili už v polovici decembra a registrácia bola spustená 23. decembra.
-
Užitočné tipy, ako v strave rýchlo znížiť príjem soli
Väčšina ľudí si dáva na nový rok veľké predsavzatia, ktoré sa však často nepodarí dodržať. Čo tak začať niečím malým, čo sa dá zvládnuť a čo vám pomôže žiť zdravší život?