Z pyrotechniky majú strach domáce aj voľne žijúce zvieratá.
Foto: shutterstock.com„Denné druhy vtáctva v noci odpočívajú. Potrebujú šetriť drahocennú energiu a cez deň si zohnať potravu. Vyrušenie v podobe svetelných a zvukových efektov je stres, operence môžu dokonca prísť o život. V mrazivých dňoch je každá strata energie mimoriadne nebezpečná. Ohrozené sú i nočné druhy, napríklad sovy, keďže s pyrotechnikou sa začína už počas dňa,“ tvrdí Tomáš Veselovský z Ochrany dravcov na Slovensku.
Podľa ochranárov sa veľa zvierat po novoročných oslavách vytratí zo svojich lokalít. Splašené a dezorientované vtáctvo pritom počas ohňostrojov naráža do prekážok, ktorým sa v tme nedokáže vyhnúť. „Takýto prípad sa odohral i v roku 2013 v Prahe, kde počas ohňostroja labute narazili do trolejového vedenia a padali priamo pred očami divákov. Jedna zomrela na mieste, druhá sa zrejme utopila vo Vltave a tretia skončila v rehabilitačnej stanici,“ doplnil Veselovský.
Ochranári preto odporúčajú použiť namiesto ohňostrojov jemnejšie alternatívy, ako sú napríklad prskavky či sviečky, ktorými sa eliminuje nielen hluk, ale aj toxické látky v životnom prostredí. Alternatívou pre tých, ktorí sa pyrotechniky nevedia vzdať, môže byť aj taká, ktorá má len malý dosah a minimálnu hlučnosť. Za nebezpečné sú považované aj lampióny šťastia. Ochranári odporúčajú využívať pyrotechniku len tam, kde sa zvieratá nevyskytujú a tiež radia aspoň deň pred Silvestrom odstrániť všetky kŕmidlá a iné lákadlá pre zvieratá.