Pozametaj, utri prach. Čo zvládne dvojročné a čo šesťročné dieťa?

Gabriela Bachárová, 25. októbra 2018 o 14:47

Deti by mali mať už od malička svoje povinnosti v domácnosti. Nehovoríme o upratovaní hračiek, to je samozrejmosť. Ale o tom, že už dvojroční drobcovia môžu hádzať špinavé oblečenie do koša a šesťročné deti pozametať.

Už dvojročné dieťa má mať svoje domáce povinnosti.

Foto: Shutterstock.com

Uvidíte, že ich to bude baviť. Len začnite čím skôr, aby si na to zvykli a pomoc v domácnosti časom vnímali ako niečo automatické. Dnešní rodičia majú často tendenciu robiť všetko. Len nech sa detičky pekne hrajú či učia, v živote sa ešte napracujú dosť. Alebo si myslíme, že deti sú nešikovné a všetko im dlho trvá.

Skúste tieto postoje prekonať a dohovorte sa s potomkami na pravidelných domácich činnostiach. Bude to pre nich tá najlepšia príprava na život. Prebudíte v nich také vlastnosti, ako sú pracovitosť, samostatnosť a zodpovednosť. Získajú aj pocit dôležitosti, pretože predsa zvládnu povysávať či zavesiť mokré oblečenie.

Malým deťom prisúďte len drobné povinnosti, ktoré ale hravo zvládnu. Výhodou je, že drobcovia radi napodobňujú to, čo robia dospelí.

Deti vo veku dvoch až troch rokov môžu:
dávať špinavé oblečenie do koša
hádzať použité plienky do odpadu
pomáhať s kŕmením domáceho zvieraťa
ukladať knihy na poličku
skladať utierky a dať ich na miesto
upratať si po sebe hračky

Štvor- až päťročnému prideľte napríklad tieto práce:
udržiavať čistotu a poriadok na jedálnom stole
zalievať izbové rastliny
vyberať prádlo z práčky
poutierať riady
utierať prach

Šesť- až sedemroční zvládnu:
zavesiť mokré oblečenie
vybrať nakúpené potraviny z tašky
dať ich do chladničky či komory
ustlať posteľ
umyť umývadlo či vaňu
pomáhať pri varení
triediť a skladať vyprané oblečenie
párovať ponožky
vynášať odpadkový koš
prestrieť
naplniť a potom vybrať umývačku riadu

Na osem- až deväťročných už netrpezlivo čakajú tieto povinnosti:
pozametať
povysávať
pripraviť raňajky, desiatu, olovrant
uvariť jednoduché jedlá
urobiť si v rýchlovarnej konvici čaj
umyť riady
samostatne nakúpiť podľa zoznamu
vyprať v práčke
Tento zoznam je samozrejme len orientačný, niektoré deti zvládnu v štyroch rokoch to, čo iné až v siedmich. Sú to hlavne nápady, aby ste videli, čo všetko môžete pokojne nechať na deťoch. A na vás zostane vyložiť si nohy na stôl a konečne trochu relaxovať.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >