Dá sa dnes cestovať s deťmi bez tabletu?

Patricia Poprocká, 23. októbra 2018 o 06:00

Pre rodičov to býva nočná mora viac než pre ich ratolesti. Niektorí už len pri pomyslení na tých niekoľko hodín, ktoré majú stráviť zatvorení v úzkej kabínke auta so svojim deťmi, pociťujú žalúdočnú nervozitu. Na cestu sa spravidla pripravujú niekoľko dní vopred, chystajú deťom tablety, počítače, rozprávky, hračky, tyčinky, piškóty..., aby cestu zvládli podľa možností v čo najväčšom kľude. Je to naozaj nevyhnutné?

Cestovanie s deťmi môže byť aj zábavné.

Foto: shutterstock.com

Mnohí rodičia pohltení vymoženosťami dnešnej doby zabúdajú, že keď boli oni malí, nič z týchto výdobytkov techniky neexistovalo. Sami boli pritom vo veku svojich detí schopní v aute precestovať tú istú trasu. Tá spravidla trvala ešte dlhšie než dnes, pretože nebolo toľko diaľnic a ani tak rýchle autá.

„Áno, pamätám si na to. Rozprávali sme sa, hrali sme hry, napríklad na automobilové preteky, teda sme striehli, aké auto ide oproti a priradilo sa k tomu členovi posádky, kto bol na rade. Samozrejme, vtedy to bola jednoduchá hra. Nebolo toľko áut a bolo ľahké určiť, ktoré je rýchlejšie. Niekomu išiel traktor, inému trabant, kto natrafil na fiatku alebo šesťstotrinástku, tešil sa, bol takmer istý víťaz,“ spomína na cestovanie za socializmu Andrej, dnes otec osemročného syna. S rodičmi chodievali na dovolenky do Maďarska, za lyžovačkou zasa precestovali Slovensko krížom-krážom. A termín nuda v aute nepoznali.

Ako je to možné? Podľa odborníkov robia dnes chybu neraz samotní rodičia, a to práve tým, že k cestovaniu pristupujú ako k niečomu, čo je náročné, a že pochybujú, ako to dieťa zvládne. Dieťa tým totiž dostáva podvedome signál, že cestovanie je ťažké, že ho možno nedokážu zvládnuť a potom k tomu aj tak pristupujú. A čím viac toho majú, tým viac vymýšľajú. Rozprávky, hračky, jedlo, hry na tablete... A mnohým to stále nestačí.

Cestovanie je pritom úžasná príležitosť, keď je rodina (aj nútená) byť pokope, a všetci teda konečne majú čas sa rozprávať. Prípadne deťom ukazovať krajinu, rozprávať niečo o miestach, kadiaľ sa práve presúvajú, napríklad povesť o Beckovom hrade, Trenčianskom... Pri ceste do zahraničia sa zasa vďačne dozvedia čo to o krajine, ktorou prechádzajú. Nový svet je pre nich zaujímavý.

Samozrejme, pozornosť detí nevydrží nepretržite šesť či osem hodín. Po čase sa potrebujú aj zahrať. Platí však, že čím menej hračiek majú, tým viac im pracuje fantázia.

Kým v minulosti sa deti hrali na spomínané automobilové preteky, dnes napríklad môžu počítať, koľko áut jednotlivých typov stretnú, koľko motoriek, prípadne hrať hádanky, rozprávať vtipy, spievať si...

„S deťmi sa hrávame aj hry, ktoré chcú oni. Napríklad menujeme veci na vybrané písmenko, alebo na to, ktoré je na konci povedaného slova, prípadne hráme asociácie – čo mi to ktoré slovo pripomína. Začneme napríklad pri slove more, pokračujeme dovolenka, slnko, hviezdy, rakety, vesmír.. Je to zábavné, kam až prídeme,“ hovorí svoje skúsenosti mamička štvorročnej dcéry a šesťročného syna Ivana. Dodáva že deti si občas berú do auta hračky, väčšinou sa tam však len povaľujú a zašpinia.

Niekoľko rád na cestu
  • Cestovanie berte ako niečo prirodzené, súčasť normálneho dňa

  • Pohodlne deti oblečte

  • Nachystajte im ľahké jedlá a dostatok tekutín

  • Robte si prestávky

  • Rozprávajte sa s deťmi, priblížte im miesta a pamätihodnosti, okolo ktorých práve idete

  • Hrajte sa s nimi hry, prípadne ich nechajte hrať aj samých, nechajte im pracovať fantáziu

  • Namiesto filmu či tabletu im skúste ponúknuť knihu alebo časopis


  • „Cestovali sme takto do Bulharska, v aute máme zabudovaný televízor, chlapci väčšinou pozerali rozprávky, a veru si neviem predstaviť, ako by sme to bez nich zvládli. Myslím si, že dnes je to už iné ako kedysi, aj deti sú iné, ako kedysi... Keď raz majú tie možnosti, tak ich aj chcú využívať,“ približuje svoj prístup k cestovaniu zasa Erika, ktorá má osem a desaťročného syna.

    Tak, ako psychológovia odporúčajú počas dlhých ciest prestávky šoférom, potrebujú ich rovnako aj deti. Toaleta, občerstvenie, krátke prevetranie sa, povystieranie sa... A potom pokračovanie v ceste. Netreba zabúdať ani na spoločný cieľ cesty, či už je to dovolenka, návšteva, výlet. Deti sa na to tešia, a ak niečo chcú, spravidla dokážu pre to aj veľa vydržať. Zvládnu to aj bez kopy hračiek, hier a rozprávok, treba im len veriť!

    ps - Tento článok nepojednáva o cestovaní s bábätkami. To je úplne iná samostatná téma.







    Pridajte komentár

    táto funkcia je len pre prihlásených

    Prihláste sa



    Výchova a vzťahy - ďalšie články

    • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

      Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

      Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

    • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

      10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

      „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

    • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

      Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

      S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

    • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

      Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

      Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

    • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

      Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

      Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

    • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

      Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

      Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

    • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

      Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

      Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

    Ďalšie články v rubrike >