Deťom do troch rokov televíziu nepúšťajte. Nerozumejú jej

Gabriela Bachárová, 30. októbra 2018 o 14:23

Keď rodič potrebuje trochu pokoja, zapne dieťaťu televíziu. A utešuje sa tým, že rozprávky sú predsa zaujímavé a poučné.

Na televíziu by sa mali dívať až trojročné deti.

Foto: Shutterstock.com

Lenže dieťa približne do troch rokov nechápe, čo sa na obrazovke odohráva. S televíziou nanajvýš opatrne aj v neskoršom veku.

Pre malé deti má televízna obrazovka priam magickú príťažlivosť. Skúste ich na chvíľu pozorovať, keď sa pozerajú na obľúbený program. Uprený pohľad, pootvorené ústa, maximálna sústredenosť. Zo zaujatia bych ich nevytrhlo ani zemetrasenie.

Rodičia tak ľahko podľahnú dojmu, že dieťa tomu, čo sa na obrazovke odohráva, perfektne rozumie. Je to omyl, ide len o fascináciu pohybujúcimi sa obrázkami. Odborníci hovoria o takzvanej mediálnej hypnóze. „Deti asi do troch rokov veku nie sú schopné chápať dej v sekvenciách. Vnímajú len spleť vizuálnych podnetov, ktorý však ako celok nechápu,“ uvádza psychoterapeutka Eva Labusová. Mozog malých deti si skrátka ešte s televíziou nevie rady.

S obrazovkou opatrne aj kvôli tomu, že skresľuje vnímanie a poznávanie skutočnosti. Dieťa verí, že to, čo vidí, je realita. Netýka sa to pritom len detských programov, ale aj reklamy.

„Deti nedokážu pochopiť, že to, čo sa im odohráva pred očami, môže byť zamerané na potenciálny predaj výrobkov. Všetko, s čím v ranom veku prichádzajú do styku, sa podvedomky stáva súčasťou ich sveta. Ak si napríklad zvyknú na konkrétnu postavičku, reklamného maskota, môžu v budúcnosti určitý tovar vyžadovať a ani nebudú vedieť prečo,“ popisuje Eva Labusová.

Nadmerné sledovanie obrazovky škodí aj preto, že:
– učí deti pasivite, potlačuje chuť poznávať a skúmať veci na vlastnej koži
– narušuje vývoj reči, schopnosť vytvoriť myšlienku
– deti do trochu rokov potrebujú pri hre „viesť reči“, rozprávať sa s bábikami, plyšiakmi, autíčkami. To pri sledovaní telky nie je možné
– deti, ktoré trávia hodiny pred obrazovkami, nielenže horšie rozprávajú, ale aj čítajú
– sú uzavretejšie, horšie sa presadzujú
– sledovanie televízie ochudobňuje deti o autentický čas strávený s najbližšími

Starším deťom už televízia môže prinášať poučenie, rozptýlenie i zábavu. Len dajte pozor, čo sledujú, program im starostlivo vyberajte. Nie je vhodné, aby sa dívali na všetko, čo dávajú. Ak máte možnosť, sadnite si k obrazovke spolu s nimi a bavte sa o tom, čo vidíte.

Troj- až štvorročné dieťa by nemalo pred televízorom tráviť viac ako polhodinu denne. Päť- až šesťročné nie viac ako hodinu. Do toho ale počítajte aj čas strávený s inými technológiami, mobilom či tabletom.

ANKETA:

Ako dlho sa vaše deti denne pozerajú na televíziu?

12,3%19,3%8,8%31,6%28,1%


Výchova a vzťahy - ďalšie články

 • Obrázok Je moje dieťa šťastné? Šesť signálov, podľa ktorých spoznáte, či je všetko v poriadku

  Je moje dieťa šťastné? Šesť signálov, podľa ktorých spoznáte, či je všetko v poriadku

  Ako spoznáte, že je vaše dieťa sebaisté, vyrovnané a teda v podstate šťastné? Vidieť to na drobnostiach, mimovoľných reakciách v určitých situáciách. Niekedy je prejavom uvoľneného správania aj to, keď zabŕda do súrodencov alebo sa rozplače. Skrátka, chová sa, ako sa cíti, bez ohľadu na to, čo si o ňom pomyslia rodičia.

 • Obrázok Nesmieš, nerob! Ako a kedy povedať deťom „nie“

  Nesmieš, nerob! Ako a kedy povedať deťom „nie“

  Aj keď základom vzťahu medzi rodičmi a deťmi by mali byť rešpekt a slovko „áno“, sú prípady, kedy treba povedať „nie“. Dieťa musí cítiť určitú hierarchiu, kam patrí, a musí sa naučiť, že svet sa netočí vždy tak, ako by si ono želalo. Na druhej strane však nemôže ísť o diktát. Rodičia by sa mali snažiť deti chápať a rešpektovať detské stanovisko. A každé „nie“ pravdivo a s citom vysvetliť.

 • Obrázok 6 dobrých rád, ako pri deťoch nevyhorieť. Užite si ten vzácny čas

  6 dobrých rád, ako pri deťoch nevyhorieť. Užite si ten vzácny čas

  Mať dieťa je krásne, ale pod náporom rodičovských, pracovných a domácich povinností sa tá radosť ľahko stratí. „Stalo sa to aj mne. Mám dve deti vo veku dvoch a piatich rokov a namiesto toho, aby som sa z nich tešila, stále som len bola unavená a nervózna,“ popisuje Marcela.

 • Obrázok Milujem moslima. No a čo?

  Milujem moslima. No a čo?

  Je islam hrozbou pre našu kultúru? Postoje Slovákov voči moslimom sú zväčša odmietavé – od opatrnosti až po otvorenú nevraživosť. Podľa prieskumov by len štvrtine opýtaných neprekážala láska s moslimom. Obavy pramenia prevažne z obáv z neznámeho. Je sa však naozaj čoho báť? Ako vyzerá život s moslimom, sme sa opýtali Sloveniek, ktoré sú s nimi vo vzťahu. Ako vyplýva z ich príbehov, rozdielnosť kultúr poprieť nemožno, tá však pri láske a tolerancii nepredstavuje problém, naopak, môže byť obohatením.

 • Obrázok Spoločné spanie pomáha deťom k samostatnosti. Aj tým desaťročným

  Spoločné spanie pomáha deťom k samostatnosti. Aj tým desaťročným

  Mami, poď so mnou zaspávať... Počúvate to doma od svojho osem- či desaťročného dieťaťa? Nemusíte sa znepokojovať. Spoločné zaspávanie aj spanie s deťmi v školskom veku je úplne normálne, akurát je to naša spoločnosť, kto z toho robí problém.

 • Obrázok Nerobte všetko za deti. Dovoľte im, nech sa o seba postarajú samé

  Nerobte všetko za deti. Dovoľte im, nech sa o seba postarajú samé

  Mamička sedemročného Adamka mu vonku zapína bundu, hoci by to mohol zvládnuť aj sám. Jeho sestre, deväťročnej Hane, nosí do školy tašku, pretože je vraj ťažká. Nastala éra príliš ochraňujúcich rodičov.

 • Obrázok Rodičia pod tlakom biznisu. Prečo je tak ťažké odolať reklame

  Rodičia pod tlakom biznisu. Prečo je tak ťažké odolať reklame

  Nedajte sa ovplyvňovať reklamami a marketingom, ktorý vás ohlupuje, želal do nového roka našim čitateľom český etnológ Mnislav Zelený Atapana, šíriteľ životnej filozofie juhoamerických Indiánov. Sám pripúšťa, že rodiny s deťmi to majú naozaj ťažké, pretože obchodníci sa ich snažia ovplyvniť všemožnými prostriedkami a na každom kroku. Neraz používajú metódu – ak to nejde dverami, skúsime oknom.

Ďalšie články v rubrike >