Deťom do troch rokov televíziu nepúšťajte. Nerozumejú jej

Gabriela Bachárová, 30. októbra 2018 o 14:23

Keď rodič potrebuje trochu pokoja, zapne dieťaťu televíziu. A utešuje sa tým, že rozprávky sú predsa zaujímavé a poučné.

Na televíziu by sa mali dívať až trojročné deti.

Foto: Shutterstock.com

Lenže dieťa približne do troch rokov nechápe, čo sa na obrazovke odohráva. S televíziou nanajvýš opatrne aj v neskoršom veku.

Pre malé deti má televízna obrazovka priam magickú príťažlivosť. Skúste ich na chvíľu pozorovať, keď sa pozerajú na obľúbený program. Uprený pohľad, pootvorené ústa, maximálna sústredenosť. Zo zaujatia bych ich nevytrhlo ani zemetrasenie.

Rodičia tak ľahko podľahnú dojmu, že dieťa tomu, čo sa na obrazovke odohráva, perfektne rozumie. Je to omyl, ide len o fascináciu pohybujúcimi sa obrázkami. Odborníci hovoria o takzvanej mediálnej hypnóze. „Deti asi do troch rokov veku nie sú schopné chápať dej v sekvenciách. Vnímajú len spleť vizuálnych podnetov, ktorý však ako celok nechápu,“ uvádza psychoterapeutka Eva Labusová. Mozog malých deti si skrátka ešte s televíziou nevie rady.

S obrazovkou opatrne aj kvôli tomu, že skresľuje vnímanie a poznávanie skutočnosti. Dieťa verí, že to, čo vidí, je realita. Netýka sa to pritom len detských programov, ale aj reklamy.

„Deti nedokážu pochopiť, že to, čo sa im odohráva pred očami, môže byť zamerané na potenciálny predaj výrobkov. Všetko, s čím v ranom veku prichádzajú do styku, sa podvedomky stáva súčasťou ich sveta. Ak si napríklad zvyknú na konkrétnu postavičku, reklamného maskota, môžu v budúcnosti určitý tovar vyžadovať a ani nebudú vedieť prečo,“ popisuje Eva Labusová.

Nadmerné sledovanie obrazovky škodí aj preto, že:
– učí deti pasivite, potlačuje chuť poznávať a skúmať veci na vlastnej koži
– narušuje vývoj reči, schopnosť vytvoriť myšlienku
– deti do trochu rokov potrebujú pri hre „viesť reči“, rozprávať sa s bábikami, plyšiakmi, autíčkami. To pri sledovaní telky nie je možné
– deti, ktoré trávia hodiny pred obrazovkami, nielenže horšie rozprávajú, ale aj čítajú
– sú uzavretejšie, horšie sa presadzujú
– sledovanie televízie ochudobňuje deti o autentický čas strávený s najbližšími

Starším deťom už televízia môže prinášať poučenie, rozptýlenie i zábavu. Len dajte pozor, čo sledujú, program im starostlivo vyberajte. Nie je vhodné, aby sa dívali na všetko, čo dávajú. Ak máte možnosť, sadnite si k obrazovke spolu s nimi a bavte sa o tom, čo vidíte.

Troj- až štvorročné dieťa by nemalo pred televízorom tráviť viac ako polhodinu denne. Päť- až šesťročné nie viac ako hodinu. Do toho ale počítajte aj čas strávený s inými technológiami, mobilom či tabletom.


ANKETA:

Ako dlho sa vaše deti denne pozerajú na televíziu?

12,0%



18,7%



6,7%



26,7%



36,0%












Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >