Deťom do troch rokov televíziu nepúšťajte. Nerozumejú jej

Gabriela Bachárová, 30. októbra 2018 o 14:23

Keď rodič potrebuje trochu pokoja, zapne dieťaťu televíziu. A utešuje sa tým, že rozprávky sú predsa zaujímavé a poučné.

Na televíziu by sa mali dívať až trojročné deti.

Foto: Shutterstock.com

Lenže dieťa približne do troch rokov nechápe, čo sa na obrazovke odohráva. S televíziou nanajvýš opatrne aj v neskoršom veku.

Pre malé deti má televízna obrazovka priam magickú príťažlivosť. Skúste ich na chvíľu pozorovať, keď sa pozerajú na obľúbený program. Uprený pohľad, pootvorené ústa, maximálna sústredenosť. Zo zaujatia bych ich nevytrhlo ani zemetrasenie.

Rodičia tak ľahko podľahnú dojmu, že dieťa tomu, čo sa na obrazovke odohráva, perfektne rozumie. Je to omyl, ide len o fascináciu pohybujúcimi sa obrázkami. Odborníci hovoria o takzvanej mediálnej hypnóze. „Deti asi do troch rokov veku nie sú schopné chápať dej v sekvenciách. Vnímajú len spleť vizuálnych podnetov, ktorý však ako celok nechápu,“ uvádza psychoterapeutka Eva Labusová. Mozog malých deti si skrátka ešte s televíziou nevie rady.

S obrazovkou opatrne aj kvôli tomu, že skresľuje vnímanie a poznávanie skutočnosti. Dieťa verí, že to, čo vidí, je realita. Netýka sa to pritom len detských programov, ale aj reklamy.

„Deti nedokážu pochopiť, že to, čo sa im odohráva pred očami, môže byť zamerané na potenciálny predaj výrobkov. Všetko, s čím v ranom veku prichádzajú do styku, sa podvedomky stáva súčasťou ich sveta. Ak si napríklad zvyknú na konkrétnu postavičku, reklamného maskota, môžu v budúcnosti určitý tovar vyžadovať a ani nebudú vedieť prečo,“ popisuje Eva Labusová.

Nadmerné sledovanie obrazovky škodí aj preto, že:
– učí deti pasivite, potlačuje chuť poznávať a skúmať veci na vlastnej koži
– narušuje vývoj reči, schopnosť vytvoriť myšlienku
– deti do trochu rokov potrebujú pri hre „viesť reči“, rozprávať sa s bábikami, plyšiakmi, autíčkami. To pri sledovaní telky nie je možné
– deti, ktoré trávia hodiny pred obrazovkami, nielenže horšie rozprávajú, ale aj čítajú
– sú uzavretejšie, horšie sa presadzujú
– sledovanie televízie ochudobňuje deti o autentický čas strávený s najbližšími

Starším deťom už televízia môže prinášať poučenie, rozptýlenie i zábavu. Len dajte pozor, čo sledujú, program im starostlivo vyberajte. Nie je vhodné, aby sa dívali na všetko, čo dávajú. Ak máte možnosť, sadnite si k obrazovke spolu s nimi a bavte sa o tom, čo vidíte.

Troj- až štvorročné dieťa by nemalo pred televízorom tráviť viac ako polhodinu denne. Päť- až šesťročné nie viac ako hodinu. Do toho ale počítajte aj čas strávený s inými technológiami, mobilom či tabletom.

ANKETA:

Ako dlho sa vaše deti denne pozerajú na televíziu?

10,9%20,0%9,1%32,7%27,3%


Výchova - ďalšie články

 • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

  Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

  Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

 • Obrázok Nepreháňajte to s krúžkami, ničnerobenie je rovnako dôležité

  Nepreháňajte to s krúžkami, ničnerobenie je rovnako dôležité

  Rýchlo urobiť domáce úlohy, a ide sa von. Situácia, bežná v detstve dnešných štyridsiatnikov je pre dnešných školákov skôr výnimkou. Voľný čas, to pre mnohých z nich znamená sadnúť do auta, prípadne na hromadnú dopravu, a poďho na krúžky.

 • Obrázok Detstvo bez sladkostí? Ako to riešia mamy

  Detstvo bez sladkostí? Ako to riešia mamy

  Dá sa prežiť bez sladkostí? Deti sladké milujú a cukor je dôležitý. Nie je však sladké ako sladké, ani cukor ako cukor. Ten, ktorý sa v obrovských dávkach v sladkostiach z obchodov dostáva deťom, je jednoznačne škodlivý. Väčšina ľudí si však napriek tomu kladie za povinnosť obdarovať deti niečím sladkým.

 • Obrázok Zabijem ťa! Hádkami si deti od rodičov pýtajú lásku

  Zabijem ťa! Hádkami si deti od rodičov pýtajú lásku

  Daj mi, to je moje! Ťa zabijem!!! Si otrasný! Počúvate aj vy doma takúto debatu medzi vašimi deťmi? A márne ich dookola vyzývate, aby sa k sebe chovali pekne? Vitajte v klube.

 • Obrázok S pitím deti začínajú priskoro, dávajte pozor, ako doma o alkohole hovoríte

  S pitím deti začínajú priskoro, dávajte pozor, ako doma o alkohole hovoríte

  Dôležitý zákaz, ktorý nikto nerešpektuje. Aj keď by deti do 18 rokov nemali piť alkohol, prvé skúsenosti s ním majú deti medzi 10.- 11. rokom. Potvrdzujú to opakované prieskumy Úradu verejného zdravotníctva. Často sú to práve rodičia, kto deťom ponúkne alkohol, čo by podľa odborníkov nebolo až také zlé, keby šli ruka v ruke s tým aj správna osveta a správny príklad.

 • Obrázok Koľko darčekov kúpiť deťom na Vianoce?

  Koľko darčekov kúpiť deťom na Vianoce?

  Po Dušičkách, to už je pred Vianocami. Obchodníci nám už potrebu kupovať darčeky podsúvajú na každom kroku, vysvietené predajne lákajú na vianočné akcie a špeciálne ponuky. Tí, ktorí sa nechcú tlačiť v nákupných centrách počas decembrových víkendov, naozaj začínajú so zháňaním darčekov teraz. Pri otázkach „komu čo kúpiť?“ je dôležitá aj „komu koľko kúpiť?“, zvlášť u detí.

 • Obrázok Nechce sa mu po prázdninách do školy? Čo je vtedy najlepšie urobiť

  Nechce sa mu po prázdninách do školy? Čo je vtedy najlepšie urobiť

  Dlhé či krátke, hlavne, že sú. Prázdniny deti milujú a vedia prečo. Relax má pre nich význam, nezáleží na tom, či trvajú pár dní alebo dva mesiace. Do školy sa po nich chce málokomu, niektoré deti sú však z toho vážne vystresované. To je pre rodičov signál, že treba niečo zmeniť.

Ďalšie články v rubrike >