Všetko zlé je na niečo dobré. Šesť vecí, ktoré nás môže koronavírus naučiť

Patricia Poprocká, 18. marca 2020 o 04:22

Rada mudrcov, že ak nemôžeš vyriešiť problém, zmeň svoj pohľad naň, sa pri súčasnej pandémii koronavírusu veľmi zíde. Situácia je vážna, pribúda chorých a v zahraničí, žiaľ, i mŕtvych, ak však prepadneme strachu a úzkosti, nepomôžeme tým nikomu. Čo môžeme urobiť, je pozrieť sa na vec z inej stránky. Čo nám má celá situácia ukázať? Čo sa teraz môžeme naučiť?

Bez náhlenia v kuchyni. Jednou z výhod zastaveného života pre pandémiu koronavírusu je dostatok času pre najbližších.

Foto: shutterstock.com

Nech to znie akokoľvek, na všetkom zlom sú aj pozitívne stránky. Deti v tom majú jasno, tešia sa z prázdnin a z času, ktorý získali pre seba. Aké pozitíva môžu nájsť dospelí?

Čas na rodinu

Môžeme lamentovať nad tým, čo všetko pre pozatvárané obchody, kultúrne zariadenia či športoviská nemôžeme robiť, alebo popremýšľať, aké možnosti sa nám práve otvárajú. Jednou z nich je to, čo nám za bežných okolností najviac chýba – čas na rodinu. Domáca izolácia nám dáva veľký priestor porozprávať sa s deťmi, s ktorými sa inak počas rozlietaného pracovného týždňa vídame ráno a podvečer, nahliadnuť do ich vnútra, zahrať sa s nimi, ale aj robiť čokoľvek iné – od varenia až po premiestňovanie nábytku v byte. Skrátka byť ako rodina spolu. Tak si to vychutnajme.

Priestor na vylepšenie vzťahov

Psychológovia pripomínajú, že niektoré rodiny môžu mať problém vydržať v domácnosti, najmä ak neboli zvyknuté tráviť spolu veľa času. Aj tento problém sa dá ale vnímať ako príležitosť na vylepšenie vzťahov. Môžeme sa spolu rozprávať, počúvať, navzájom opätovne spoznávať, prípadne si pomáhať v tomto psychicky náročnom období. Nie je nikde napísané, že sa všetko zaobíde bez hádok, prioritou však nie je domácnosť bez nezhôd, ale fungujúci vzťah, a ten za hoci aj ostrejšiu výmenu názorov stojí.

Rozlišovať podstatné

Čo všetko z vecí, ktoré ste doteraz robili a pre pandémiu nemôžete, vám naozaj chýba? Rozvoz detí na krúžky, uponáhľané nákupy, stretnutia k poistkám, úverom, investíciám, kiná, divadlá, wellness, kozmetika, kávičky s kamarátkami, jazyková škola fitnescentrum...? V čase, keď toto všetko naozaj nemôžete, je dobré pozrieť sa na svoj život z odstupu a prehodnotiť, čo z toho bolo pre váš život naozaj nevyhnutné a čo s tým môžete urobiť. Ak zistíte, že vám chýbajú hodiny cudzieho jazyka, zrejme ho budete študovať aj sami doma, ak vám bude chýbať pohyb, rovnako doma si zacvičíte. Možno zistíte, že hodiny strávené behaním po nákupných centrách a následne na káve sa dajú využiť oveľa užitočnejšie, a že sa bez nových poistiek aj množstva komerčných služieb existujete rovnako pohodlne ako predtým. Možno toho objavíte ešte oveľa viac. Ktovie. Uvidíte.

Učiť sa novým veciam

Momentálne napríklad to, ako sa vyrábajú rúška, dezinfekcia na ruky, ako vymyslieť program pre rodinu, prípadne ako spolu celé hodiny fungovať. Tí, ktorí sa so svojimi deťmi teraz učia doma, si zrejme znovu pripomínajú dávne školské učivo. Učiť sa môžete aj ručným prácam, prakticky čomukoľvek, čo ste pre nedostatok času odkladali. A v prípade potreby aj tomu, ako nájsť nový pohľad na svet, na seba, na svoj život a priority.

Spomaliť

Život je dnes v niektorých oblastiach nieže spomalený, ale zastavený. Ostáva to len akceptovať a nájsť výhody. Napokon, luxus nikam sa neponáhľať nemá človek každý deň, aj keď samozrejme, uvítali by sme ho za iných okolností. Môžeme však na ne aspoň na chvíľu zabudnúť a bez náhlenia pripraviť s deťmi spoločne obed, prestrieť pekný stôl, pomaly jesť a následne si užiť všetky vymoženosti slow parentingu (pomalého rodičovstva). To hovorí o tom, že rodičovstvo si treba užiť, nechať deťom priestor na samostatnosť a venovať im toľko pozornosti, koľko si žiadajú. Bez náhlenia.

Neriešiť malichernosti

Ak nejde o život, nejde o nič. V prípade koronavírusovej pandémie o život ide. A všetky ostatné veci idú bokom. Spomeňte si na to zakaždým, keď budete doma musieť riešiť prejavy ponorkovej choroby, ale aj keď niekto na vaše požiadavku nezareaguje podľa vašich momentálnych očakávaní. Vážte si, čo máte, a buďte za to vďační.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >